Láká vás vyrazit na Sicílii? Už staří Římané věřili, že právě tam, v jícnu sopky Etny, bydlí bůh ohně – kovář Vulcanus. Buší do kovadliny a tím vyvolává zemětřesení, které pak zase utišuje. Udělejte si sem výlet a přesvědčte se na vlastní oči.
Navzdory občasným otřesům země se na Sicílii výborně uchovaly starověké antické památky. Třeba v Taormině, krásném městě na skále nad východním pobřežím, můžete vidět řeckořímský amfiteátr, kde se dodnes konají koncerty.
Či se podívejte na kamenný gotický palác Santo Stefano. Asi 90 kilometrů jižněji leží Syrakusy, město starověkého génia Archiméda. I tady mají antické divadlo. A navíc i Parco acheologico, celou odkrytou antickou čtvrť!
Nevynechejte jeskyni Dionýsovo ucho s osobitou akustikou. Ale úplně uchváceni budete na jižním pobřeží v Agrigentu, kde najdete Valle dei Templi, Údolí chrámů, se skvěle zachovalým chrámem Concordia z roku 425 př. n. l., plus zbytky svatyň boha Dia a Herkula.
Hor se nelekejte!
Když se Spojenci v červenci 1943 na Sicílii vylodili, dával jim místní terén zabrat, ale vy se kopečků nebojte! Musíte vidět Gole Alcantara, nádhernou soutěsku Gola dell´Alcantara, s průzračnou stejnojmennou řekou.
Během procházky vás napadne, že by se tu dala točit nějaká hodně divoká pohádka!
Horský park Nebrodi také láká k výletu, zejména když tu s trochou štěstí vedle vodopádů můžete vidět dikobrazy, divoké kočky nebo želvu zelenou či bahenní, v nedalekém parku Madonie vás mezi horami a stezkami okouzlí do kraje trčící kostely a hrady.
Nejznámějším parkem je ale park Zingaro na severozápadním cípu ostrova. Z bývalých pastýřských stezek shlížíte nad moře a nasloucháte křiku až 39 chráněných druhů ptáků od sokola či káněte až po zvonohlíka citrónového.
Jdeme na pláž. Ale kam?
Na dohled od Zingara se nachází jedna z nejhezčích pláží, San Vito lo Capo, s bělostným, jemným pískem. Ovšem když půjdete po severním pobřeží sto kilometrů západně, ocitnete se u Cefalu, kde je krásná pláž obohacená o městečko, nad nímž romantik zaplesá.
Středověké uličky zvou k procházce korunované večeří v některé z restaurací, nemluvě o katedrále a stolové hoře nad městem. Ale to jsou jen třešinky na dortu, celé sicilské pobřeží je jedna pláž.
Třeba pobřeží pod Etnou, mezi Taorminou a Catanií, se říká Kyklopská riviéra, což hovoří samo za sebe. Pláže tu jsou spíš kamínkové, ale také krásné. Na jižním pobřeží zase láká mělké moře, ideální pro koupání s dětmi…
Víno, ženy, zpěv!
V chutích sicilské kuchyně se protínají vlivy řecké, španělské, francouzské, arabské i africké. To nejtypičtější, co si tu můžete dát, jsou různě upravené a kořeněné ryby.
Zajíst je můžete nějakým místním sladkým zákuskem a zapít je musíte skvělým sicilským vínem. Takže co takhle messinský mečoun?
Plátek mečouna pečete na oleji s plátky cibule, rajčat a kapary. Jakmile se ryba a zelenina opeče, posypeme mečouna směsí strouhanky, pomletých mandlí a petrželky. Dopéká se při 200 stupních Celsia 20 až 25 minut.
Jako zákusek jsou vhodné místní mandlové koláčky nebo trubičky canolli, připomínající trochu naše hořické, jen opět s výraznou chutí mandlí.
Nejtypičtějším vínem na zapití je Marsala, silné červené víno z oblasti kolem stejnojmenného města na samém západě ostrova. Trochu připomíná portské, takže opatrně!