Domů     Skanzen Příkazy: Hanácké tradice stále žijí
Skanzen Příkazy: Hanácké tradice stále žijí
od 19.3.2024
1

Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací.

Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století.

Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť byl mimo jiné i ředitelem už prosperujícího Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vyhlédl si obec Příkazy, kde objevil stavby vhodné k zachování a přeměně v expozici. Dlouho se ale jeho sen uskutečnit nedařilo.

Otevírá se Hanácké skanzen

Ale myšlenka naštěstí nezapadla, a tak v polovině následující dekády už mělo Krajské středisko památkové péče a ochrany přírody na co navázat. Podařilo se tenkrát vykoupit hanácký statek čp.

54, kterému se už několik století říkalo Kameníčkův grunt, a také několik dalších hospodářských staveb. Po pečlivé rekonstrukci tak mohla být v roce 1990 slavnostně zpřístupněna hlavní část muzea, které se tehdy říkalo Hanácké skanzen.

O čtyři roky později už bylo možné navštívit i expozice nářadí a zemědělské techniky v přilehlých špaletových stodolách.

Odkaz šikovných předků

Své číslo popisné číslo 54 získal statek už za dob Marie Terezie v roce 1771, ale tak úplně v původní podobě se přece jen nedochoval. Dnešní tvář totiž získal po rekonstrukci v roce 1876. I tak nám ale poskytuje představu o životě na Hané.

Navštívíme kuchyň, světnici, takzvanou oficírskou světničku či řemeslnou dílnu, vše s dobovým venkovským vybavením. A pak se vydáme do patra, kde se pořádají krátkodobé tematické výstavy.

Letos od poloviny června do konce září můžeme navštívit třeba výstavu Zranitelné stavební dědictví, která názorně ukazuje, jaké výjimečné schopnosti měli naši předkové a jak se z jejich technologií můžeme poučit i v dnešní době.

Krása hanáckých krojů

Do Příkaz nás ale mohou přilákat i další zajímavé akce. Třeba 5. srpna proběhnou Žně na Hané s ukázkami sečení kosou, vázání do snopů nebo stavění panáků a výmlatem pomocí cepů nebo historické mlátičky.

Na začátku prosince se chystají Hanácké Vánoce a milovníci lidových tradic možná nadšeně přivítají Krojovou poradnu o hanáckých lidových oděvech, kterou mohou navštívit 1. června nebo 7. září.

Stodola, která se jen tak nevidí

Dlouho byl Kameníčkův grunt s hospodářským zázemím vlastně jedinou, i když hodně rozsáhlou expozicí Hanáckého muzea v přírodě.

To se změnilo v loňském roce, kdy se podařilo návštěvníkům představit unikátní, téměř pět set let starou roubenou stodolu ze Skaličky na Hranicku.

Zajímavý je na ní způsob konstrukce, protože není zhotovena z klasických přitesaných trámů jako běžné roubené stavby, ale její tvůrci využili kmeny o zhruba půlmetrovém průměru, rozštípnuté podélně vejpůl.

Vědecká metoda zvaná dendrochronologie prokazuje, že dřevěné prvky stodoly vznikly kolem roku 1560 a objekt tak patří k nejstarším dochovaným dřevěným stavbám na území České republiky.

Když se lidé vzepřou povodni

Při svých cestách Olomouckým krajem stojí za to zastavit se také ve Vikýřovicích, kam se budeme z Příkazů muset vydat o trochu severněji. Stojí tu totiž zajímavá kaple sv.

Antonína z roku 1777. V ní se tradičně vždy 12. června konala slavnostní mše, na kterou se v kočáře vydávala i celá rodině tehdejších majitelů panství, svobodných pánů rodu Chiari.

Chátrání objektu po druhé světové válce se naštěstí podařilo zastavit a novou podobu pak kapli vtiskla rekonstrukce po ničivé povodni z roku 1997. Ve Vikýřovicích se pak můžeme podívat i na výsledek další obnovy po zmíněné velké vodě.

Ta totiž strhla tradiční lávku přes řeku Desnou, a tak byl vybudován nový krytý dřevěný most pro pěší a cyklisty spojující Vikýřovice a Rapotín.

Foto: Skanzen Příkazy
reklama
Související články
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
11.3.2024
Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města. A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí. Vzpomínka na lesní divadlo Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
epochaplus.cz
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena:
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil
K vlasům bez lupů pomůže příroda
panidomu.cz
K vlasům bez lupů pomůže příroda
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.