Domů     Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
od 7.5.2024
1

Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách.

Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu.

Také obec Zubrnice východně od Ústí nad Labem se měnila. Šedesátá léta přinesla demolice některých historicky cenných objektů. Odpor odborníků a veřejnosti ale vzedmula až plánovaná demolice kostela sv. Maří Magdaleny, který v obci stál už od 14. století.

Dlouho se o jeho záchranu bojovalo, ale nakonec se podařila. Současně s kostelem se navíc podařilo zachránit i roubený dům čp. 61. Tam už šlo opravdu o minuty.

Jen díky onemocnění objednaného bagristy se zničení usedlosti odložilo, a mezitím už se našel odvážlivec, který se pustil do boje.

Chmel potřebuje hodně místa

Ten odvážlivec se jmenoval František Ledvinka, byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea, a právě toto muzeum se díky němu stalo správcem zachráněných objektů. Od roku 1977 se pak začalo systematicky připravovat zřízení Souboru lidové architektury Zubrnice.

Do obce se začaly stěhovat další cenné historické stavby ze širokého okolí. Trvalo ale ještě jedenáct let, než mohl být v roce 1988 otevřen první prohlídkový okruh nového muzea v přírodě. Příchozí mohli obdivovat právě onu usedlost č.

61, která kdysi patřila ve vesnici k nejbohatším a sídlil v ní dokonce i rychtář. Patrový chmelařský dům pochází z roku 1808 a jeho rozlehlost je možné snadno vysvětlit jeho účelem. Probíhalo v něm totiž sušení chmele, a k tomu je potřeba opravdu hodně místa.

Dochovala se i teplovzdušná sušička s vlastním topeništěm a venku klasicistní zděný výměnek z poloviny 19. století. Dnes by ovšem majitel okolí svého domu sotva poznal, protože u něj přibyly i další stavby, zachráněné z jiných míst.

Třeba kůlna pro vozy ze statku v Řepčicích, hrázděná stodola ze Suletic nebo roubený špýchar s arkádovou pavlačí z Lukova.

Návrat k tradičním kořenům

Po roce 1989 se pak Zubrnice začaly rozvíjet ještě rychleji. Konečně se podařilo dokončit opravu kostela a přibývaly nové stavby. O popularitu Zubrnic se také postaraly nově pořádané Májové jarmarky, které přitáhly mnoho nových návštěvníků.

V poslední době se pak Zubrnice spojily s dalšími skanzeny a staly se součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Tak trochu se v tu chvíli navrátily ke kořenům, protože právě v Rožnově kdysi zakladatel František Ledvinka našel podporu a získal neocenitelné odborné rady a zkušenosti.

Kostel krásný jako kdysi

Chmelařskou usedlost čp. 61 už jste navštívili, kam se tedy můžeme v Zubrnicích vydat dál? Jednoznačnou dominantou je samozřejmě kostel sv. Maří Magdaleny.

Těžko při pohledu na něj uvěřit, že ještě v průběhu 70. let byl naprosto zničen, jeho vzácný interiér byl rozkraden a vyřezávané dubové lavice dokonce použity při pálení čarodějnic.

Dnes už je krásný jako v době svého vzniku, opravit se podařilo také část okolního hřbitova s kovanými a litinovými kříži.

I ve škole si můžeme hrát

Každá obec by měla mít školu, a ta historická v Zubrnicích ji má také. Nese číslo popisné 26, postavena byla v roce 1863 a učilo se v ní ještě v roce 1960. Využívala dvě třídy a měla v přízemí i byt pro učitele.

Dnes se v ní můžeme seznámit nejen s dobovým vybavením učebny, ale překvapí nás možná i jedna z největších sbírek závěsných školních obrazů nebo kolekce historických školních pomůcek. Děti pak určitě ocení i výstavu starých hraček.

Zvonička nad studnou

První stavbou, která se do Zubrnic přesunula z jiné lokality, byla v roce 1977 barokní studna z roku 1695. Původně stála ve Střížovicích a je charakteristická dřevěným rumpálem se soustavou ozubených kol i zvoničkou na vrcholku střechy.

Při procházení skanzenem nás určitě zaujme i kupecký krám, který fungoval od konce 19. století až do poválečného období. Jeho současný interiér se vztahuje ke 30. letům 20. století a je tu i expozice praní a mandlování prádla.

Nový domov pro lokomobilu

Prozatím nejnovějším přírůstkem muzea je bývalá rychta z Loubí na Českolipsku. Roubená stavba je jedna z nejhodnotnějších v oblasti a dendrologický průzkum prokázal, že je postavena z jedle, pokácené v posledních letech 17. století.

Dnes díky svůj rozměrům slouží k pořádání výstav či seminářů, vejde se do ní i přednáškový sál s audiovizuálním vybavením a výstavní prostory v podkroví.

Hned naproti nepřehlédneme špýchar, který se do Zubrnic dostal z Ostrého u Úštěku, a nebude trvat dlouho a prostor se zaplní ještě více.

V Zubrnicích už čeká na instalaci přenesená hrázděná stodola ze Zadní Lhoty u Děčína, k níž patří i unikátní dřevěný žentour z roku 1826 a místo tu najde i klenot muzejních sbírek – zrestaurovaná parní lokomobila z roku 1916.

Kaple se stěhuje vcelku

Při procházení skanzenem ale budeme narážet i na drobnější stavby. Je tu třeba vzácná hrázděná kaple Nejsvětější trojice ze zaniklé obce Žichlice.

Ta se do Zubrnic dostala výjimečným způsobem – nebylo totiž třeba ji rozebrat a znovu sestavit, ale podařilo se ji přesunout neporušenou vcelku.

Ostatně celý přesun nevedl nikdo jiný než Ing. Otakar Novák, který kdysi řídil i přemístění slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

K historii patří i stromy

K muzeu ovšem patří i prostory za obcí, zvané Mlýnská dolina. Jméno ani nemohla dostat jiné, protože se v ní dochovalo pět historických vodních mlýnů.

Je tu třeba Valšův mlýn, který svou současnou podobu dostal v roce 1803, nebo mlýn Týniště, největší ze zdejších mlynářských staveb. Dnes sice prochází rekonstrukcí, ale už se můžeme těšit na jeho vnitřní umělecké složení, procházející všemi patry objektu.

Celé Mlýnské údolí se postupně podle starých katastrálních map upravuje do původní podoby, což mimo jiné zahrnuje i výsadbu ovocných stromů původních odrůd.

Přijeďte si pro zážitky!

Podobně jako v jiných muzeích v přírodě i v Zubrnicích se během roku pořádá řada zajímavých akcí.

Hodně návštěvníků se bezesporu sejde 22. července na poutním procesí k Maří Magdaleně, na začátku září se chystají tradiční Dožínky v Zubrnicích a program pro celé rodiny jako vždycky chystají i Vánoce v Zubrnicích.

Letos proběhnou ve dnech 9. –11. prosince a budou spojeny nejen s ochutnáváním tradičních lidových pokrmů a s tóny koled, ale i s výstavou betlémů nebo řemeslným trhem.

Foto: Archiv skanzenu
reklama
Související články
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu