Domů     Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
od 7.5.2024
1

Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách.

Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu.

Také obec Zubrnice východně od Ústí nad Labem se měnila. Šedesátá léta přinesla demolice některých historicky cenných objektů. Odpor odborníků a veřejnosti ale vzedmula až plánovaná demolice kostela sv. Maří Magdaleny, který v obci stál už od 14. století.

Dlouho se o jeho záchranu bojovalo, ale nakonec se podařila. Současně s kostelem se navíc podařilo zachránit i roubený dům čp. 61. Tam už šlo opravdu o minuty.

Jen díky onemocnění objednaného bagristy se zničení usedlosti odložilo, a mezitím už se našel odvážlivec, který se pustil do boje.

Chmel potřebuje hodně místa

Ten odvážlivec se jmenoval František Ledvinka, byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea, a právě toto muzeum se díky němu stalo správcem zachráněných objektů. Od roku 1977 se pak začalo systematicky připravovat zřízení Souboru lidové architektury Zubrnice.

Do obce se začaly stěhovat další cenné historické stavby ze širokého okolí. Trvalo ale ještě jedenáct let, než mohl být v roce 1988 otevřen první prohlídkový okruh nového muzea v přírodě. Příchozí mohli obdivovat právě onu usedlost č.

61, která kdysi patřila ve vesnici k nejbohatším a sídlil v ní dokonce i rychtář. Patrový chmelařský dům pochází z roku 1808 a jeho rozlehlost je možné snadno vysvětlit jeho účelem. Probíhalo v něm totiž sušení chmele, a k tomu je potřeba opravdu hodně místa.

Dochovala se i teplovzdušná sušička s vlastním topeništěm a venku klasicistní zděný výměnek z poloviny 19. století. Dnes by ovšem majitel okolí svého domu sotva poznal, protože u něj přibyly i další stavby, zachráněné z jiných míst.

Třeba kůlna pro vozy ze statku v Řepčicích, hrázděná stodola ze Suletic nebo roubený špýchar s arkádovou pavlačí z Lukova.

Návrat k tradičním kořenům

Po roce 1989 se pak Zubrnice začaly rozvíjet ještě rychleji. Konečně se podařilo dokončit opravu kostela a přibývaly nové stavby. O popularitu Zubrnic se také postaraly nově pořádané Májové jarmarky, které přitáhly mnoho nových návštěvníků.

V poslední době se pak Zubrnice spojily s dalšími skanzeny a staly se součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Tak trochu se v tu chvíli navrátily ke kořenům, protože právě v Rožnově kdysi zakladatel František Ledvinka našel podporu a získal neocenitelné odborné rady a zkušenosti.

Kostel krásný jako kdysi

Chmelařskou usedlost čp. 61 už jste navštívili, kam se tedy můžeme v Zubrnicích vydat dál? Jednoznačnou dominantou je samozřejmě kostel sv. Maří Magdaleny.

Těžko při pohledu na něj uvěřit, že ještě v průběhu 70. let byl naprosto zničen, jeho vzácný interiér byl rozkraden a vyřezávané dubové lavice dokonce použity při pálení čarodějnic.

Dnes už je krásný jako v době svého vzniku, opravit se podařilo také část okolního hřbitova s kovanými a litinovými kříži.

I ve škole si můžeme hrát

Každá obec by měla mít školu, a ta historická v Zubrnicích ji má také. Nese číslo popisné 26, postavena byla v roce 1863 a učilo se v ní ještě v roce 1960. Využívala dvě třídy a měla v přízemí i byt pro učitele.

Dnes se v ní můžeme seznámit nejen s dobovým vybavením učebny, ale překvapí nás možná i jedna z největších sbírek závěsných školních obrazů nebo kolekce historických školních pomůcek. Děti pak určitě ocení i výstavu starých hraček.

Zvonička nad studnou

První stavbou, která se do Zubrnic přesunula z jiné lokality, byla v roce 1977 barokní studna z roku 1695. Původně stála ve Střížovicích a je charakteristická dřevěným rumpálem se soustavou ozubených kol i zvoničkou na vrcholku střechy.

Při procházení skanzenem nás určitě zaujme i kupecký krám, který fungoval od konce 19. století až do poválečného období. Jeho současný interiér se vztahuje ke 30. letům 20. století a je tu i expozice praní a mandlování prádla.

Nový domov pro lokomobilu

Prozatím nejnovějším přírůstkem muzea je bývalá rychta z Loubí na Českolipsku. Roubená stavba je jedna z nejhodnotnějších v oblasti a dendrologický průzkum prokázal, že je postavena z jedle, pokácené v posledních letech 17. století.

Dnes díky svůj rozměrům slouží k pořádání výstav či seminářů, vejde se do ní i přednáškový sál s audiovizuálním vybavením a výstavní prostory v podkroví.

Hned naproti nepřehlédneme špýchar, který se do Zubrnic dostal z Ostrého u Úštěku, a nebude trvat dlouho a prostor se zaplní ještě více.

V Zubrnicích už čeká na instalaci přenesená hrázděná stodola ze Zadní Lhoty u Děčína, k níž patří i unikátní dřevěný žentour z roku 1826 a místo tu najde i klenot muzejních sbírek – zrestaurovaná parní lokomobila z roku 1916.

Kaple se stěhuje vcelku

Při procházení skanzenem ale budeme narážet i na drobnější stavby. Je tu třeba vzácná hrázděná kaple Nejsvětější trojice ze zaniklé obce Žichlice.

Ta se do Zubrnic dostala výjimečným způsobem – nebylo totiž třeba ji rozebrat a znovu sestavit, ale podařilo se ji přesunout neporušenou vcelku.

Ostatně celý přesun nevedl nikdo jiný než Ing. Otakar Novák, který kdysi řídil i přemístění slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

K historii patří i stromy

K muzeu ovšem patří i prostory za obcí, zvané Mlýnská dolina. Jméno ani nemohla dostat jiné, protože se v ní dochovalo pět historických vodních mlýnů.

Je tu třeba Valšův mlýn, který svou současnou podobu dostal v roce 1803, nebo mlýn Týniště, největší ze zdejších mlynářských staveb. Dnes sice prochází rekonstrukcí, ale už se můžeme těšit na jeho vnitřní umělecké složení, procházející všemi patry objektu.

Celé Mlýnské údolí se postupně podle starých katastrálních map upravuje do původní podoby, což mimo jiné zahrnuje i výsadbu ovocných stromů původních odrůd.

Přijeďte si pro zážitky!

Podobně jako v jiných muzeích v přírodě i v Zubrnicích se během roku pořádá řada zajímavých akcí.

Hodně návštěvníků se bezesporu sejde 22. července na poutním procesí k Maří Magdaleně, na začátku září se chystají tradiční Dožínky v Zubrnicích a program pro celé rodiny jako vždycky chystají i Vánoce v Zubrnicích.

Letos proběhnou ve dnech 9. –11. prosince a budou spojeny nejen s ochutnáváním tradičních lidových pokrmů a s tóny koled, ale i s výstavou betlémů nebo řemeslným trhem.

Foto: Archiv skanzenu
reklama
Související články
2.7.2024
Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit? Dinosauria muzeum Praha Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je