Domů     Na skok do Českého ráje
Na skok do Českého ráje
od 8.5.2024
1

Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit.

A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý.

Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenže tato zajímavá skála se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž. A najdete ji mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Ovšem nejen špičatými skálami a roklinami je tento kraj známý, nachází se tu i mnoho hradů a zámků. A dvě nejslavnější skalní města – Prachovské skály a Hruboskalsko.

Prachovské skály

Patří mezi státní přírodní rezervace. Díky otevřeným náhorním plošinám (kam se dostanete často i po přírodních výstupcích anebo vybudovaných schodech) můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami vás provedou dva okruhy.

Od Turistické chaty

Oba okruhy začínají u Turistické chaty, kde si můžete koupit turistickou mapku. Malý okruh je určen pro méně náročné turisty a je vyznačen žlutou turistickou značkou.

Má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Velký okruh vás po zelené značce zavede k osmi ze třinácti vyhlídek. Je tu ale víc prudkých stoupání a klesání.

Například z vyhlídky Křížkovského sboru uvidíte Kumburk, což je zřícenina gotiského hradu, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozákov anebo Trosky. Cesta vám odkryje i průchod slavnou Císařskou chodbou.

Hrádek Pařez

K prohlídce skalních krás si můžete zvolit i tzv. Zlatou stezku Českého ráje. Ta je vyznačena na mapce červenou barvou. Na této trase najdete třeba malý skalní hrad Pařez.

Jelikož je kousek od něj i malé parkoviště, je dostupný nejen pro dálkové turisty. Určitě se vám budou líbit zdejší skalní jeskyňky. Sice jsou obdobné jako na jiných skalních hradech v Českém ráji, zato působí mysteriózně.

Vstup je zpoplatněn

U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty. K oběma se dostanete od Jičína.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn, ceník najdete na https://www.prachovskeskaly.com/cenik.

Hruboskalské skalní město

Nachází se v Českém ráji nedaleko Turnova mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i náhodné návštěvníky na více než 400 skalních věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní město je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skála a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko.

Na vrcholové cestě najdete Zlatou stezku Českého ráje, přes niž se dostanete na mnoho vyhlídkových míst, jako je Mariánská vyhlídka, Na Kapelu, U Lvíčka či rozhledna Hlavatice.

Zajímavost: Právě Hruboskalské skalní město posloužilo jako kulisa při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá skála

Poblíž obce Sedmihorky je mezi skalami ukryt zámek s panstvím, který patřil Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v něm hotel s restaurací, takže tady můžete strávit pár dní a vydávat se odsud na toulky po Českém ráji.

Během letního období se můžete podívat na nádvoří zámku a také do jeho interiéru, věže s výhledem do okolí jsou otevřené již od dubna.

Pokud nemáte auto, jezdí sem – ale až od června – autobus, vlakem pojedete do železniční stanice Hrubá Skála, pak půjdete pěšky asi 2,5 km dlouhou procházkou.

Kolik stojí vstupné:

Za výšlap na věž zaplatí dospělí 50 Kč, děti 25 Kč

Kdy můžete přijít:

Duben – říjen, denně kromě pondělí

Více na: https://www.hrubaskala.info/

Kemp a lázně Sedmihorky

V samotném středu Sedmihorek je autokemp, otevřeno má od dubna do listopadu. Je především určen pro rodiny s dětmi, takže večerní hlučné zábavy se tu nekonají.

I odsud se můžete vydávat na túry do nitra obou skalních měst nebo do nejvýše položené herny Mlýn, v níž jsou především atrakce pro děti. Rozprostírá se tu rybník s písčitou pláží, který je vhodný ke koupání a rybolovu. Pokud nemáte auto, jeďte vlakem.

Od zastávky je to jen 15 minut chůze. Sedmihorky se kdysi proslavily především jako lázně, kde se léčilo pomocí pitných kúr, a jezdilo tam mnoho významných osobností. Prý i Tomáš Garrigue Masaryk.

Adamovo lože a Bajaja

Víte, že v zákoutích Hruboskalska se v sedmdesátých letech natáčely některé scény půvabné pohádky Princ Bajaja? Známý z ní je například skalní reliéf vytesaný do pískovce, který se jmenuje Adamovo lože.

Leží asi 300 metrů severně od zámku Hrubá Skála, vede sem červeně značená turistická cesta. Nachází se ve skalní soutěsce. Nechal jej vytvořit bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství František Adam.

Hrad Valdštejn

Kde ho najdete? Od parkoviště Lázní Sedmihorky se vydáte po modré značce. Asi po půlhodince se dostanete k mostu, za nímž je už první nádvoří zámku, kde jsou i trosky původního hradu.

Pod ním je zpřístupněno sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozice věnovaná pískovcům. Součástí je i malá kaple s portrétem Karla Hynka Máchy.

Ze druhého nádvoří se po schodišti dostanete na aehrenthalskou terasu, pojmenovanou po šlechtickém rodu Aerenthalů, a odsud pak do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivá vstupenka je za 100 Kč, rodinná za 250 Kč.

Kdy můžete přijít:

Je tu otevřeno už od dubna, ovšem jen o víkendech a svátcích, od června do srpna pak denně.

Krápníkové jeskyně v Bozkově

Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Z menší části jej dotváří i klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky.

Nejnižší části jsou vyplněny vodou Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách. V letní sezoně si prohlídku radši zarezervujte, průvodce vám bude k dispozici 40 minut.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivec zaplatí 100 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti, ZTP, ZTPP a studenti 60 Kč.

Kdy můžete přijít:

Celoročně, ovšem prohlídky v zimních měsících končívají dříve. Od dubna do června je otevřeno denně od 08:00 do 16:00 hodin.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, Wikipedie

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu