Domů     Na skok do Českého ráje
Na skok do Českého ráje
od 8.5.2024
1

Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit.

A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý.

Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenže tato zajímavá skála se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž. A najdete ji mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Ovšem nejen špičatými skálami a roklinami je tento kraj známý, nachází se tu i mnoho hradů a zámků. A dvě nejslavnější skalní města – Prachovské skály a Hruboskalsko.

Prachovské skály

Patří mezi státní přírodní rezervace. Díky otevřeným náhorním plošinám (kam se dostanete často i po přírodních výstupcích anebo vybudovaných schodech) můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami vás provedou dva okruhy.

Od Turistické chaty

Oba okruhy začínají u Turistické chaty, kde si můžete koupit turistickou mapku. Malý okruh je určen pro méně náročné turisty a je vyznačen žlutou turistickou značkou.

Má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Velký okruh vás po zelené značce zavede k osmi ze třinácti vyhlídek. Je tu ale víc prudkých stoupání a klesání.

Například z vyhlídky Křížkovského sboru uvidíte Kumburk, což je zřícenina gotiského hradu, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozákov anebo Trosky. Cesta vám odkryje i průchod slavnou Císařskou chodbou.

Hrádek Pařez

K prohlídce skalních krás si můžete zvolit i tzv. Zlatou stezku Českého ráje. Ta je vyznačena na mapce červenou barvou. Na této trase najdete třeba malý skalní hrad Pařez.

Jelikož je kousek od něj i malé parkoviště, je dostupný nejen pro dálkové turisty. Určitě se vám budou líbit zdejší skalní jeskyňky. Sice jsou obdobné jako na jiných skalních hradech v Českém ráji, zato působí mysteriózně.

Vstup je zpoplatněn

U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty. K oběma se dostanete od Jičína.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn, ceník najdete na https://www.prachovskeskaly.com/cenik.

Hruboskalské skalní město

Nachází se v Českém ráji nedaleko Turnova mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i náhodné návštěvníky na více než 400 skalních věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní město je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skála a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko.

Na vrcholové cestě najdete Zlatou stezku Českého ráje, přes niž se dostanete na mnoho vyhlídkových míst, jako je Mariánská vyhlídka, Na Kapelu, U Lvíčka či rozhledna Hlavatice.

Zajímavost: Právě Hruboskalské skalní město posloužilo jako kulisa při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá skála

Poblíž obce Sedmihorky je mezi skalami ukryt zámek s panstvím, který patřil Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v něm hotel s restaurací, takže tady můžete strávit pár dní a vydávat se odsud na toulky po Českém ráji.

Během letního období se můžete podívat na nádvoří zámku a také do jeho interiéru, věže s výhledem do okolí jsou otevřené již od dubna.

Pokud nemáte auto, jezdí sem – ale až od června – autobus, vlakem pojedete do železniční stanice Hrubá Skála, pak půjdete pěšky asi 2,5 km dlouhou procházkou.

Kolik stojí vstupné:

Za výšlap na věž zaplatí dospělí 50 Kč, děti 25 Kč

Kdy můžete přijít:

Duben – říjen, denně kromě pondělí

Více na: https://www.hrubaskala.info/

Kemp a lázně Sedmihorky

V samotném středu Sedmihorek je autokemp, otevřeno má od dubna do listopadu. Je především určen pro rodiny s dětmi, takže večerní hlučné zábavy se tu nekonají.

I odsud se můžete vydávat na túry do nitra obou skalních měst nebo do nejvýše položené herny Mlýn, v níž jsou především atrakce pro děti. Rozprostírá se tu rybník s písčitou pláží, který je vhodný ke koupání a rybolovu. Pokud nemáte auto, jeďte vlakem.

Od zastávky je to jen 15 minut chůze. Sedmihorky se kdysi proslavily především jako lázně, kde se léčilo pomocí pitných kúr, a jezdilo tam mnoho významných osobností. Prý i Tomáš Garrigue Masaryk.

Adamovo lože a Bajaja

Víte, že v zákoutích Hruboskalska se v sedmdesátých letech natáčely některé scény půvabné pohádky Princ Bajaja? Známý z ní je například skalní reliéf vytesaný do pískovce, který se jmenuje Adamovo lože.

Leží asi 300 metrů severně od zámku Hrubá Skála, vede sem červeně značená turistická cesta. Nachází se ve skalní soutěsce. Nechal jej vytvořit bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství František Adam.

Hrad Valdštejn

Kde ho najdete? Od parkoviště Lázní Sedmihorky se vydáte po modré značce. Asi po půlhodince se dostanete k mostu, za nímž je už první nádvoří zámku, kde jsou i trosky původního hradu.

Pod ním je zpřístupněno sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozice věnovaná pískovcům. Součástí je i malá kaple s portrétem Karla Hynka Máchy.

Ze druhého nádvoří se po schodišti dostanete na aehrenthalskou terasu, pojmenovanou po šlechtickém rodu Aerenthalů, a odsud pak do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivá vstupenka je za 100 Kč, rodinná za 250 Kč.

Kdy můžete přijít:

Je tu otevřeno už od dubna, ovšem jen o víkendech a svátcích, od června do srpna pak denně.

Krápníkové jeskyně v Bozkově

Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Z menší části jej dotváří i klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky.

Nejnižší části jsou vyplněny vodou Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách. V letní sezoně si prohlídku radši zarezervujte, průvodce vám bude k dispozici 40 minut.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivec zaplatí 100 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti, ZTP, ZTPP a studenti 60 Kč.

Kdy můžete přijít:

Celoročně, ovšem prohlídky v zimních měsících končívají dříve. Od dubna do června je otevřeno denně od 08:00 do 16:00 hodin.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, Wikipedie

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je