Domů     Na skok do Českého ráje
Na skok do Českého ráje

Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit.

A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý.

Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenže tato zajímavá skála se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž. A najdete ji mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Ovšem nejen špičatými skálami a roklinami je tento kraj známý, nachází se tu i mnoho hradů a zámků. A dvě nejslavnější skalní města – Prachovské skály a Hruboskalsko.

Prachovské skály

Patří mezi státní přírodní rezervace. Díky otevřeným náhorním plošinám (kam se dostanete často i po přírodních výstupcích anebo vybudovaných schodech) můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami vás provedou dva okruhy.

Od Turistické chaty

Oba okruhy začínají u Turistické chaty, kde si můžete koupit turistickou mapku. Malý okruh je určen pro méně náročné turisty a je vyznačen žlutou turistickou značkou.

Má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Velký okruh vás po zelené značce zavede k osmi ze třinácti vyhlídek. Je tu ale víc prudkých stoupání a klesání.

Například z vyhlídky Křížkovského sboru uvidíte Kumburk, což je zřícenina gotiského hradu, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozákov anebo Trosky. Cesta vám odkryje i průchod slavnou Císařskou chodbou.

Hrádek Pařez

K prohlídce skalních krás si můžete zvolit i tzv. Zlatou stezku Českého ráje. Ta je vyznačena na mapce červenou barvou. Na této trase najdete třeba malý skalní hrad Pařez.

Jelikož je kousek od něj i malé parkoviště, je dostupný nejen pro dálkové turisty. Určitě se vám budou líbit zdejší skalní jeskyňky. Sice jsou obdobné jako na jiných skalních hradech v Českém ráji, zato působí mysteriózně.

Vstup je zpoplatněn

U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty. K oběma se dostanete od Jičína.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn, ceník najdete na https://www.prachovskeskaly.com/cenik.

Hruboskalské skalní město

Nachází se v Českém ráji nedaleko Turnova mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i náhodné návštěvníky na více než 400 skalních věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní město je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skála a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko.

Na vrcholové cestě najdete Zlatou stezku Českého ráje, přes niž se dostanete na mnoho vyhlídkových míst, jako je Mariánská vyhlídka, Na Kapelu, U Lvíčka či rozhledna Hlavatice.

Zajímavost: Právě Hruboskalské skalní město posloužilo jako kulisa při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá skála

Poblíž obce Sedmihorky je mezi skalami ukryt zámek s panstvím, který patřil Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v něm hotel s restaurací, takže tady můžete strávit pár dní a vydávat se odsud na toulky po Českém ráji.

Během letního období se můžete podívat na nádvoří zámku a také do jeho interiéru, věže s výhledem do okolí jsou otevřené již od dubna.

Pokud nemáte auto, jezdí sem – ale až od června – autobus, vlakem pojedete do železniční stanice Hrubá Skála, pak půjdete pěšky asi 2,5 km dlouhou procházkou.

Kolik stojí vstupné:

Za výšlap na věž zaplatí dospělí 50 Kč, děti 25 Kč

Kdy můžete přijít:

Duben – říjen, denně kromě pondělí

Více na: https://www.hrubaskala.info/

Kemp a lázně Sedmihorky

V samotném středu Sedmihorek je autokemp, otevřeno má od dubna do listopadu. Je především určen pro rodiny s dětmi, takže večerní hlučné zábavy se tu nekonají.

I odsud se můžete vydávat na túry do nitra obou skalních měst nebo do nejvýše položené herny Mlýn, v níž jsou především atrakce pro děti. Rozprostírá se tu rybník s písčitou pláží, který je vhodný ke koupání a rybolovu. Pokud nemáte auto, jeďte vlakem.

Od zastávky je to jen 15 minut chůze. Sedmihorky se kdysi proslavily především jako lázně, kde se léčilo pomocí pitných kúr, a jezdilo tam mnoho významných osobností. Prý i Tomáš Garrigue Masaryk.

Adamovo lože a Bajaja

Víte, že v zákoutích Hruboskalska se v sedmdesátých letech natáčely některé scény půvabné pohádky Princ Bajaja? Známý z ní je například skalní reliéf vytesaný do pískovce, který se jmenuje Adamovo lože.

Leží asi 300 metrů severně od zámku Hrubá Skála, vede sem červeně značená turistická cesta. Nachází se ve skalní soutěsce. Nechal jej vytvořit bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství František Adam.

Hrad Valdštejn

Kde ho najdete? Od parkoviště Lázní Sedmihorky se vydáte po modré značce. Asi po půlhodince se dostanete k mostu, za nímž je už první nádvoří zámku, kde jsou i trosky původního hradu.

Pod ním je zpřístupněno sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozice věnovaná pískovcům. Součástí je i malá kaple s portrétem Karla Hynka Máchy.

Ze druhého nádvoří se po schodišti dostanete na aehrenthalskou terasu, pojmenovanou po šlechtickém rodu Aerenthalů, a odsud pak do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivá vstupenka je za 100 Kč, rodinná za 250 Kč.

Kdy můžete přijít:

Je tu otevřeno už od dubna, ovšem jen o víkendech a svátcích, od června do srpna pak denně.

Krápníkové jeskyně v Bozkově

Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Z menší části jej dotváří i klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky.

Nejnižší části jsou vyplněny vodou Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách. V letní sezoně si prohlídku radši zarezervujte, průvodce vám bude k dispozici 40 minut.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivec zaplatí 100 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti, ZTP, ZTPP a studenti 60 Kč.

Kdy můžete přijít:

Celoročně, ovšem prohlídky v zimních měsících končívají dříve. Od dubna do června je otevřeno denně od 08:00 do 16:00 hodin.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, Wikipedie

Foto: Shutterstock
Související články
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz