Domů     Sklárna Tasice: Tady foukal Jakub Cirkl
Sklárna Tasice: Tady foukal Jakub Cirkl
od 7.2.2022
1

Postavit sklárnu nejde jen tak kdekoli. Musí mít totiž v okolí k dispozici dostatek dřeva k topení a také zásoby křemene, nezbytného k výrobě skla. V Tasicích nedaleko Ledče nad Sázavou měli v roce 1796 obojí.

V historii se dočteme, že zdejší huť na místě starších skláren vybudoval huťmistr Ferdinand Čapek a zanedlouho už odtud proudily do světa skleněné lustry, třeba ten, který se dodnes dochoval v kostele Zvěstování Panny Marie v nedaleké Bohdanči.

Sklárna se utěšeně rozvíjela i pod dalšími majiteli, vznikla brusírna, v posledních letech 19. století sklárna přešla na modernější způsob vytápění generátorovým plynem a rozrostla se o další pec.

Za první republiky dobře znali výrobky z Tasic dovozci z Německa, Anglie či Spojených států. Jenže přišla válka, huť musela nuceně vyrábět pro okupanty a doplatil na to tehdejší majitel Čeněk Císař.

Po osvobození byl nespravedlivě obviněn z kolaborace a toto ponížení pro něj bylo natolik nesnesitelné, že si raději vzal život. Jeho nevina se pak prokázala až v 60. letech.

Jméno po filmovém hrdinovi

V moderní konkurenci levného spotřebního skla už pak bylo těžké obstát, i když ještě v roce 1958 se v tasické sklárně vyrobilo například deset obrovských váz, určených pro prezidentský palác v Mexiku. V roce 2002 zde byl provoz výroby skla definitivně ukončen.

Ale Tasice nabízely něco jiného – nefalšovanou historii vzácné technologie. Ostatně, když se v polovině 80. let natáčel seriál Synové a dcery Jakuba skláře, filmaři se na čas přestěhovali právě sem.

Nikde jinde by totiž nenašli tak krásné a zachovalé provozy. A v seriálu si tak zahrála i řada místních. Na počátku 90. let pak sklárna přijala nový název právě na počest hrdiny televizního seriálu. Nese tedy jméno Huť Jakub.

Jako by skláři jen na chvíli odešli

Dnes je areál nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Je to také architektonicky nejhodnotnější evropská sklárna, na níž si odborníci považují zejména dodržení takzvané zásady posledního dne.

To znamená, že všechno výrobní zařízení a nářadí ve zdejších objektech zůstalo na stejných místech, na jakých bylo v okamžik ukončení výroby.

Není divu, že tasická sklárna coby výjimečný sklářský skanzen byla v roce 2014 prohlášena národní kulturní památkou a že patří mezi dvanáct nejvýznamnějších technických památek České republiky.

Deset barev skla najednou

Unikátní také je, že v Tasicích stále funguje malá sklářská pec. Její provoz je však náročný, a tak i když sama sklárna je přístupná veřejnosti celoročně, pec neuvidíme v akci vždycky.

O tom, kdy se opět rozhoří, informují majitelé na internetových stránkách nebo na Facebooku. Návštěvníci ovšem o zajímavou prohlídku nepřijdou.

Průvodce jim nejen přiblíží dlouhou a slavnou historii sklárny, ale zavede je i do prostor huti z roku 1820 a do navazujících provozů, kterými jsou pásová pec nebo takzvaná pukárna, v níž se oddělují nepotřebné části od vyfouknutého skla.

Dozvíme se třeba to, že zdejší sklářská pec má deset pánví, což umožňovalo sklářům vyrobit najednou deset různých barev skla.

Ještě dnes můžeme vystoupit na stupínek, nahlédnout dovnitř a potěžkat si pravou sklářskou píšťalu podobně jako seriálový hrdina Jakub Cirkl. Pak můžeme pokračovat do budovy generátoru hnědouhelného plynu nebo do brusírny.

V areálu stojí i panský dům, v němž bydlíval zdejší skelmistr, a nechybí ani prodejna skla s nabídkou výrobků z předních českých skláren i z rukou významných výtvarníků.

Zaparkovat je možné na parkovišti přímo před areálem sklárny, ale do Tasic nemusíme dorazit jen autem. Vede sem třeba cyklistická trasa č. 0098, jedna z těch, kterými je zdejší oblast docela hustě protkána.

Foto: Sklárna Tasice

Foto:
reklama
Související články
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
11.3.2024
Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města. A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí. Vzpomínka na lesní divadlo Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
6.3.2024
Stezka korunami stromů Krkonoše s radostí zve na jedinečnou večerní podívanou – magické dobrodružství uprostřed překrásné přírody. V průběhu jarních prázdnin, od 3. února do 17. března, se návštěvníci Krkonoš mohou poprvé těšit na trasu osvětlenou po celé délce stezky. Zcela výjimečnou atmosféru jí při této příležitosti dodají osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Ze sj
15.2.2024
Uprostřed pálavské krajiny se náhle vypínají k nebi zářivě bílé betonové bloky. Pod nimi se skrývá výjimečné muzeum připomínající dávné doby zdejšího kraje. Doby, kdy zde vládli lovci mamutů. V období paleolitu vypadala krajina kolem dnešního Pavlova úplně jinak. Obydlená byla ale už tehdy. Moderní homo sapiens tu před 30 000 lety založil sídliště, jedno z nejvýznamnějších v celoevropském měřítku
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových