Pod většinou českého území se nacházely nebo stále nacházejí podzemní prostory, které sloužily k různým účelům. Některé stále čekají na své odkrytí, jiné jsou již pod drobnohledem historiků. Co o nich víme?
Tajemství Zelného trhu v Brně
Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. A je to také lokalita spojovaná s celou řadou záhad. V podzemí prý obchází děsivý duch hraběnky Amálie v podobě shrbené stařeny s nožem.
Právě tuto zbraň údajně v dávné minulosti několikrát zabořila do srdcí milenců. Hraběnka má bloudit podzemím, ze kterého prý ani v letních měsících nemizí chlad.
Na rozdíl od jiných duchů má být Amálie skutečnou historickou postavou, která v 19. století žila v Brně. Podle některých informací se pod Zelným trhem kdysi nacházela alchymistická laboratoř.
Spletitý labyrint pod pražským Prosekem
Pod Prahou se údajně nachází spletitý podzemní labyrint, ale není to metro. Jeho stáří by prý mohlo být i více než 500 let.
Starousedlíci z Proseka vzpomínají, jak do podzemí jako děti často lezli a pokoušeli se prozkoumat chodby, o jejichž konci slýchávali jen z vyprávění. Říká se, že z Proseka je možné podzemím dojít až do Staré Boleslavi.
Anebo je to jen kraťoučká podzemní cesta k místnímu starému kostelu? Nad proseckým podzemím se stále vznáší mnoho nezodpovězených otázek.
Slavné a záhadné lomy Amerika
V Lomech Amerika v okrese Beroun najdeme nádherná údolí vápencových kaňonů ukrytých mezi skalami, jejichž dno omývá azurová voda. Zdejší skály pamatují příběhy tak temné, jako jsou chodby skrývající se pod nimi.
Vypráví se děsivé historky o trampech, kteří se tu prý navždy ztratili, o vězních, budujících zdejší lomy. Pochmurnou a tajemnou náladu tohoto místa dokreslují údajné přízraky ve zdejších chodbách!
Ukrýval se tu skutečně Němec Hans Hagen, jehož jméno vévodí četným strašidelným historkám? Dodnes také není jasné, zda v chodbách u Malé Ameriky nezbyla po Němcích záhadná památka – Bájná štola.
Je v podzemí Trosek ukryt poklad?
Chodby pod Troskami jsou prý vybudovány po roce 1380 z podnětu prvního troseckého hradního pána Čeňka z Vartenberka († 1425).
Ten se však musí hradu brzy vzdát, a Trosky se tak dostávají do rukou rytíře Otty z Bergova (asi † 1414), který pro podzemní chodby záhy nachází nové využití. Jelikož tento mocný muž podléhá touze po majetku a rozhodne se využít nepokojů během husitských bouří.
Přepadne a vyloupí Opatovický klášter, nicméně k velkému pokladu se údajně nedostane. Ovšem i tak byl jeho lup velkolepý. Schoval jej prý někam do podzemního labyrintu, kde je podle některých lidí možná ukryt až do dnešních dnů.
Jihlavské katakomby: Čím zaujaly lovce záhad?
Z jihlavského podzemí se bezpochyby největší pozornosti těší tajemná svítící chodba s neznámým účelem, u níž se nachází tajuplný výklenek.
Právě zde měl reportér Stanislav Motl natočit ducha a mnozí senzibilové tvrdí, že výklenek je ve skutečnosti portálem do jiné dimenze.
Nadšenci navíc nepřestávají pátrat po jezeře, které se údajně má nacházet pod kostelem svatého Jakuba a jeho blízkosti údajně leží rozsáhlá hrobka. Vysloužilo si podzemí svou tajemnou pověst oprávněně?
Co se dělo v továrně Richard?
Poblíž města Litoměřice pod vrchem Bídnice (asi 2 km severozápadně od Litoměřic) se nachází komplex bývalé obří podzemní továrny, která byla vybudována na příkaz Němců za 2. světové války.
Tento tajný podzemní komplex byl Němci označován kódovým názvem Richard. Jeho chodby mají délku kolem 30 kilometrů! Podle oficiální verze se v Richardu vyráběly zejména součásti do tanků.
Co když zde však Němci za války produkují také součástky do tajných zbraní? Po válce je jeden úsek tohoto podzemí zavalen. Proč musel být zničen?
Chebská továrna na létající talíře
Nacistická továrna byla údajně vybudována v podzemí u chebského letiště. Podle historiků se v Chebu nacházela významná letecká továrna. Nedaleko letiště měl být vybudován několikapatrový podzemní komplex, kde se nacisté věnovali tajnému výzkumu.
Někteří záhadologové věří, že právě zde se vyráběly prototypy jedné z nejpodivnějších tajných zbraní Třetí říše – létajících talířů. Když americká armáda město osvobozovala, nacisté svou základnu bránili doslova do posledního muže.
Snažili se získat čas pro zničení základny? Dodnes mnozí tvrdí, že se v továrně nacházely podzemní chodby, které vedly až za hranice. Mohly by tam být stále zasypány cenné historické materiály?
Foto: Unsplash, Creative Commons, Shutterstock, Pixabay