Domů     Slovenský Blaník? Vojsko prokletých rytířů má strážit hrad Sitno
Slovenský Blaník? Vojsko prokletých rytířů má strážit hrad Sitno
od 16.7.2021
1

Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc.

Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou mocného čaroděje!

Vojsko prý patřilo synům šlechtice Stojmíra, který na Sitně prý vládl už v dobách knížete Pribiny, tedy někdy v 9. století.

Když Stojmír umíral, žádal své syny, aby spolu žili svorně a vládli spravedlivě. Ti ale otcovo přání nesplnili a začali spolu válčit o dědictví. Ve chvíli, kdy stála jejich vojska proti sobě, zasáhl pohanský velekněz a také přítel zemřelého krále.

Vyřkl kletbu: „Nechť vás skála všechny pohltí a otevře se až ve chvíli, kdy bude potřeba vaší společné síly.“

V tu chvíli se rozpoutala bouře, do hradu udeřil blesk a skála se otevřela. Obě vojska pak zmizela uvnitř obrovské jeskyně. Každých sedm let se však jeden z rytířů probouzí, aby zjistil, zda nenastal čas, aby vyjeli na pomoc své zemi.

Jak kovář sloužil rytířům

Na tuto pověst navazuje i další legenda. Kdysi dávno žil ve vesnici pod hradem jeden kovář. Přestože byl vyhlášeným mistrem svého oboru, neměl téměř co na práci, protože byla doba míru a zbraně či brnění nikdo nepotřeboval.

Sem a tam si přivydělal kováním koní, ale on i jeho synové hladověli. Jednoho dne se u jeho dveří objevil rytíř v podivném brnění a vyzval kováře, aby šel s ním, že má pro něho práci. Kovář souhlasil a vydali se na cestu.

Když došli pod hrad Sitno, skála se otevřela a kovář uviděl uvnitř velké jeskyně obrovské vojsko spících rytířů. Rytíř požádal kováře, aby pro všechny ukul nová brnění i meče a slíbil mu bohatou odměnu. Práce trvala kovářovi celé roky.

Od jediného rytíře, který nespal a který jej do jeskyně přivedl, se dozvěděl, že každý kus brnění, každá zbraň, získávají v kouzelné skále čarovnou moc, a činí rytíře neporazitelnými.

Ve vsi se zatím na kováře pomalu zapomnělo a jeho děti už dospěly, když se vrátil jako bohatý muž. U pasu mu zvonil měšec plný zlaťáků.

Je na Sitně brána do pekel?

Mnoho podobného má Sitno, nacházející se uprostřed slovenských Štiavnických vrchů, i s proslulým českým hradem Houska. I tady se má totiž ve zřícenině nacházet brána do pekel.

Čas od času se otevře a vystupují z ní děsivé pekelné bytosti, napadající lidi v okolí. Podle prastarých svědectví se stávalo i to, že si některého nešťastníka odnesly s sebou do pekelné díry pod hradem.

Tato pověst má podle některých historiků a jazykovědců původ v prastarém významu názvu Sitno, což prý je archaický název pro díru pekelnou. V části hradu se nacházelo kdysi pohřebiště a i to se podepsalo na tajemných jevech na hradě.

Duchové mrtvých se prý toulají jeho ruinami a za úplňku zoufale skučí. Někteří návštěvníci popisují své zážitky s nimi. Prý viděli nezřetelnou jakoby vznášející se postavu, slyšeli řinkot zbraní a tajemné kroky.

Mnozí také popisují podivnou tíseň, která je přepadla ihned po vstupu do hradních ruin.

Hradní poklad stále odolává

Hrad je však i cílem hledačů pokladů, a to právem. Na své objevení tu má čekat obrovský poklad, nashromážděný loupeživým rytířem. Chrání jej prý velká zlatá brána, ke které napovídají cestu zlaté nápisy, zjevující se na zdech hradu.

Za branou se nacházejí dlouhé schody vedoucí hluboko do skály pod hradem. Poklad už se snažilo najít mnoho lidí, ale žádný neuspěl. Někteří z nich se dokonce dostali tak daleko, že zahlédli zlatou bránu, ale ta jim vzápětí zmizela.

Existovali prý i tací, kteří se dostali až k pokladu, ale ve chvíli kdy se jej dotkli, otevřela se země a pohltilo je peklo. Podle pověsti se může pokladu zmocnit jen ten, kdo zaprodá svoji duši ďáblu. Žádný takový odvážlivec se však zatím nenašel. Skutečně je tu někde uloženo pohádkové bohatství?

Sídlo loupežného rytíře

Pevnost sice byla založena někdy v první polovině 13. století a jeho hlavní úlohou byla ochrana slovenských báňských měst. Nicméně byl ve skutečnosti také často v moci lapků a banditů.

První písemná zmínka o hradě z roku 1548 totiž vypráví o trestné výpravě proti loupeživému rytíři Melicharu Balassovi, který se hradu, stejně jako nedalekého Čabradského hradu zmocnil lstí.

Tento známý lupič podnikal své loupeživé nájezdy do širokého okolí. Král Ferdinand I. proti němu vyslal trestnou výpravu, vedenou hrabětem Salmem.

Královská vojska jej po dlouhých bojích nakonec obsadila, ale jen díky tomu, že se obránci vzdali. Během dobývání byl hrad velmi poškozen, ale jeho nový majitel, hrabě Peter Pálffy jej nechal opravit.

Právě Melichar měl před dobitím pevnosti ukrýt svou kořist v podzemních slujích, že by to byl právě onen bájný poklad? Nebyl však jediným, kdo mohl chtít na hradě zakopávat zlato. Poklady tu totiž mají být hned dva!

Co ukrývali na hradě zbojníci?

Ten druhý má pocházet z kořisti band zbojníků, které počátkem 18. století řádily na řadě míst Slovenska. Jedna z nich se prý usídlila i ve zřícenině hradu Sitno.

Tito „horní chlapci“, jak se jim přezdívalo, přepadali podobně jako proslulý Jánošík především bohaté kupce, měšťany a šlechtice. Naloupené cennosti pak rozdávali chudým, ale část lupu si přece jen schovávali na horší časy.

Tento poklad, který narostl za léta jejich zbojničení do pohádkových rozměrů, prý ukryli v jeskyni, nacházející se v úbočí vrchu Sitno.

Také po tomto pokladu pátrala spousta lovců pokladů, zejména na jižní straně podhradí, nazývaném dodnes Zbojnická skála, kde byl vidět ve stěně jakýsi otvor, jakoby vytesaný lidskou rukou.

Hledači se domnívali, že právě tam se nachází vchod do jeskyně s pokladem. K otvoru se někteří z nich spustili po laně, ale další cestu do nitra skály nenašli.

Pověst o zazděné panně

Děsivé okolnosti se vážou i k přestavbě hradu, která měla pevnosti zajistit nedobytnost za strašlivou cenu. Stalo se to prý za doby panování rodu Balássů.

Stavitel, kterého si majitel hradu pozval, byl známý čaroděj, který rytíři zaručil, že učiní hrad nedobytným. Musel však do jeho zdí zaživa pohřbít mladou pannu. Hradní pán neváhal a nechal ve věži vybudovat výklenek, do něhož měla být dívka zazděna.

Při jedné ze svých loupeživých výprav si pak rytíř vyhlédl svou oběť. Byla jí mladá dívka, sirotek, která žila v blízké obci jen se svým bratrem. Nechal ji unést, ale bratr se jí v noci vydal na pomoc.

Proplížil se až do věže, kde potkal jednoho ze zedníků, který se přiznal, jakou hroznou práci právě dokončil a nabídl mu, že s ním dívku osvobodí. Podařilo se jim rychle vybourat nové zdivo a s dívkou se dali na útěk.

Stráže je však zpozorovaly a hradní pán rozkázal nepříčetný zlostí, že musí uprchlíky dopadnout a dívku přivést zpět. Hnala se za nimi i smečka zuřivých psů. Oba sourozenci se pak raději vrhli ze skály, než aby byli dopadeni.

Ve skoku však zkameněli a dva skalní útvary u hradu dodnes nesou jejich jméno, Blíženci. Jejich neklidné duše se však prý dodnes objevují v hradních zříceninách.

Foto: Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
21.5.2024
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se o to však jeho manž
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.