Domů     Slovenský Blaník? Vojsko prokletých rytířů má strážit hrad Sitno
Slovenský Blaník? Vojsko prokletých rytířů má strážit hrad Sitno
od 16.7.2021
1

Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc.

Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou mocného čaroděje!

Vojsko prý patřilo synům šlechtice Stojmíra, který na Sitně prý vládl už v dobách knížete Pribiny, tedy někdy v 9. století.

Když Stojmír umíral, žádal své syny, aby spolu žili svorně a vládli spravedlivě. Ti ale otcovo přání nesplnili a začali spolu válčit o dědictví. Ve chvíli, kdy stála jejich vojska proti sobě, zasáhl pohanský velekněz a také přítel zemřelého krále.

Vyřkl kletbu: „Nechť vás skála všechny pohltí a otevře se až ve chvíli, kdy bude potřeba vaší společné síly.“

V tu chvíli se rozpoutala bouře, do hradu udeřil blesk a skála se otevřela. Obě vojska pak zmizela uvnitř obrovské jeskyně. Každých sedm let se však jeden z rytířů probouzí, aby zjistil, zda nenastal čas, aby vyjeli na pomoc své zemi.

Jak kovář sloužil rytířům

Na tuto pověst navazuje i další legenda. Kdysi dávno žil ve vesnici pod hradem jeden kovář. Přestože byl vyhlášeným mistrem svého oboru, neměl téměř co na práci, protože byla doba míru a zbraně či brnění nikdo nepotřeboval.

Sem a tam si přivydělal kováním koní, ale on i jeho synové hladověli. Jednoho dne se u jeho dveří objevil rytíř v podivném brnění a vyzval kováře, aby šel s ním, že má pro něho práci. Kovář souhlasil a vydali se na cestu.

Když došli pod hrad Sitno, skála se otevřela a kovář uviděl uvnitř velké jeskyně obrovské vojsko spících rytířů. Rytíř požádal kováře, aby pro všechny ukul nová brnění i meče a slíbil mu bohatou odměnu. Práce trvala kovářovi celé roky.

Od jediného rytíře, který nespal a který jej do jeskyně přivedl, se dozvěděl, že každý kus brnění, každá zbraň, získávají v kouzelné skále čarovnou moc, a činí rytíře neporazitelnými.

Ve vsi se zatím na kováře pomalu zapomnělo a jeho děti už dospěly, když se vrátil jako bohatý muž. U pasu mu zvonil měšec plný zlaťáků.

Je na Sitně brána do pekel?

Mnoho podobného má Sitno, nacházející se uprostřed slovenských Štiavnických vrchů, i s proslulým českým hradem Houska. I tady se má totiž ve zřícenině nacházet brána do pekel.

Čas od času se otevře a vystupují z ní děsivé pekelné bytosti, napadající lidi v okolí. Podle prastarých svědectví se stávalo i to, že si některého nešťastníka odnesly s sebou do pekelné díry pod hradem.

Tato pověst má podle některých historiků a jazykovědců původ v prastarém významu názvu Sitno, což prý je archaický název pro díru pekelnou. V části hradu se nacházelo kdysi pohřebiště a i to se podepsalo na tajemných jevech na hradě.

Duchové mrtvých se prý toulají jeho ruinami a za úplňku zoufale skučí. Někteří návštěvníci popisují své zážitky s nimi. Prý viděli nezřetelnou jakoby vznášející se postavu, slyšeli řinkot zbraní a tajemné kroky.

Mnozí také popisují podivnou tíseň, která je přepadla ihned po vstupu do hradních ruin.

Hradní poklad stále odolává

Hrad je však i cílem hledačů pokladů, a to právem. Na své objevení tu má čekat obrovský poklad, nashromážděný loupeživým rytířem. Chrání jej prý velká zlatá brána, ke které napovídají cestu zlaté nápisy, zjevující se na zdech hradu.

Za branou se nacházejí dlouhé schody vedoucí hluboko do skály pod hradem. Poklad už se snažilo najít mnoho lidí, ale žádný neuspěl. Někteří z nich se dokonce dostali tak daleko, že zahlédli zlatou bránu, ale ta jim vzápětí zmizela.

Existovali prý i tací, kteří se dostali až k pokladu, ale ve chvíli kdy se jej dotkli, otevřela se země a pohltilo je peklo. Podle pověsti se může pokladu zmocnit jen ten, kdo zaprodá svoji duši ďáblu. Žádný takový odvážlivec se však zatím nenašel. Skutečně je tu někde uloženo pohádkové bohatství?

Sídlo loupežného rytíře

Pevnost sice byla založena někdy v první polovině 13. století a jeho hlavní úlohou byla ochrana slovenských báňských měst. Nicméně byl ve skutečnosti také často v moci lapků a banditů.

První písemná zmínka o hradě z roku 1548 totiž vypráví o trestné výpravě proti loupeživému rytíři Melicharu Balassovi, který se hradu, stejně jako nedalekého Čabradského hradu zmocnil lstí.

Tento známý lupič podnikal své loupeživé nájezdy do širokého okolí. Král Ferdinand I. proti němu vyslal trestnou výpravu, vedenou hrabětem Salmem.

Královská vojska jej po dlouhých bojích nakonec obsadila, ale jen díky tomu, že se obránci vzdali. Během dobývání byl hrad velmi poškozen, ale jeho nový majitel, hrabě Peter Pálffy jej nechal opravit.

Právě Melichar měl před dobitím pevnosti ukrýt svou kořist v podzemních slujích, že by to byl právě onen bájný poklad? Nebyl však jediným, kdo mohl chtít na hradě zakopávat zlato. Poklady tu totiž mají být hned dva!

Co ukrývali na hradě zbojníci?

Ten druhý má pocházet z kořisti band zbojníků, které počátkem 18. století řádily na řadě míst Slovenska. Jedna z nich se prý usídlila i ve zřícenině hradu Sitno.

Tito „horní chlapci“, jak se jim přezdívalo, přepadali podobně jako proslulý Jánošík především bohaté kupce, měšťany a šlechtice. Naloupené cennosti pak rozdávali chudým, ale část lupu si přece jen schovávali na horší časy.

Tento poklad, který narostl za léta jejich zbojničení do pohádkových rozměrů, prý ukryli v jeskyni, nacházející se v úbočí vrchu Sitno.

Také po tomto pokladu pátrala spousta lovců pokladů, zejména na jižní straně podhradí, nazývaném dodnes Zbojnická skála, kde byl vidět ve stěně jakýsi otvor, jakoby vytesaný lidskou rukou.

Hledači se domnívali, že právě tam se nachází vchod do jeskyně s pokladem. K otvoru se někteří z nich spustili po laně, ale další cestu do nitra skály nenašli.

Pověst o zazděné panně

Děsivé okolnosti se vážou i k přestavbě hradu, která měla pevnosti zajistit nedobytnost za strašlivou cenu. Stalo se to prý za doby panování rodu Balássů.

Stavitel, kterého si majitel hradu pozval, byl známý čaroděj, který rytíři zaručil, že učiní hrad nedobytným. Musel však do jeho zdí zaživa pohřbít mladou pannu. Hradní pán neváhal a nechal ve věži vybudovat výklenek, do něhož měla být dívka zazděna.

Při jedné ze svých loupeživých výprav si pak rytíř vyhlédl svou oběť. Byla jí mladá dívka, sirotek, která žila v blízké obci jen se svým bratrem. Nechal ji unést, ale bratr se jí v noci vydal na pomoc.

Proplížil se až do věže, kde potkal jednoho ze zedníků, který se přiznal, jakou hroznou práci právě dokončil a nabídl mu, že s ním dívku osvobodí. Podařilo se jim rychle vybourat nové zdivo a s dívkou se dali na útěk.

Stráže je však zpozorovaly a hradní pán rozkázal nepříčetný zlostí, že musí uprchlíky dopadnout a dívku přivést zpět. Hnala se za nimi i smečka zuřivých psů. Oba sourozenci se pak raději vrhli ze skály, než aby byli dopadeni.

Ve skoku však zkameněli a dva skalní útvary u hradu dodnes nesou jejich jméno, Blíženci. Jejich neklidné duše se však prý dodnes objevují v hradních zříceninách.

Foto: Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
16.10.2023
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov