Domů     Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka
Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka

Tu pověst známe všichni už od školních let. Orloj postavil hodinář zvaný mistr Hanuš, a bylo to dílo tak dokonalé, že pražští radní jeho autora nechali pro jistotu oslepit, aby podobný skvost nevybudoval ještě v jiném městě. Ale jak už to bývá, všechno ve skutečnosti bylo docela jinak…

Do počátku 14. století bychom na Staroměstském náměstí radnici marně hledali. Když už ale byla zřízena, tak se k ní začala stavět i věž, a každá správná věž přece musí mít hodiny.

Pár let tam vydržely obyčejné, ale v roce 1410 byly slavnostně vyměněny za mnohem složitější stroj. Autorem orloje s astronomickým číselníkem nebyl Jan z Růže řečený mistr Hanuš, ale královský hodinář Mikuláš z Kadaně.

Obdržel tenkrát za svou práci docela štědrou odměnu ve výši 3000 grošů, za což by si tenkrát mohl pořídit tucet koní. Teprve po šedesáti letech se orloj dočkal sochařské výzdoby. Krátce poté přišel přece jen čas slavného mistra Hanuše.

O Staroměstský orloj se staral přes dvacet let a složitý stroj ještě podstatně upravil a vylepšil.

Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.
Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.

Ach, ty krásné směšné figurky!

Dnes je Staroměstský orloj lákadlem pro turisty, kteří se s neochvějnou pravidelností srocují před radnicí a s napětím očekávají představení odehrávající se každou celou hodinu. V prvních stoletích existence orloje by si ovšem takovou podívanou užít nemohli.

Třeba slavní dřevění apoštolové, kteří procházejí za otevřenými okénky, se do věže nastěhovali až někdy mnohem později. Kdy, to ovšem nikdo nedokáže říci.

Ještě jezuitský literát a historik Bohuslav Balbín si v polovině 17. století pochvaloval, že na rozdíl od podobných zahraničních orlojů na tom pražském nejsou „zbytečné a směšné figurky, kterým se nerozumné děti a sedláci obdivují“.

Nicméně ony směšné figurky přece jen přibyly, a možná nedlouho po Balbínově zprávě. Vykukují z okének, která už ve věži byla, aby k hodinovému stroji přiváděla denní světlo.

Apoštolové ale opravdu nemají na chod orloje žádný vliv a skutečně slouží jen pro pobavení. Ale dělají to dobře. Orloj je už po léta nejfotografovanější pražskou památkou.

Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.
Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.

Teď už víme, kdo je kdo

Mnohokrát měl Staroměstský orloj v průběhu dějin namále. Občas se zastavil a občas také nebylo na opravy a údržbu, takže chátral.

V 18. století dokonce radnice vážně uvažovala o jeho rozebrání a jen usilovnou prací českých vlastenců se podařilo historický skvost zachovat. Druhou klinickou smrt prodělal orloj na sklonku druhé světové války.

Když byla 8. května 1945 radnice zasažena dělostřeleckým granátem, dřevěný mechanismus podlehl požáru a jen málo zbývalo k rozhodnutí nahradit historický orloj nudným moderním strojem. Obětí ničivého požáru se staly i původní dřevěné sošky dvanácti apoštolů.

O nové byl požádán řezbář a loutkář Vojtěch Sucharda, který se už před válkou podílel na restaurování orloje. Nevytvořil však přesné repliky původních sošek.

Podobu apoštolů poněkud pozměnil, aby jednotliví světci byli výraznější a bylo je možné lépe rozlišovat. O Suchardově postupu máme dnes poměrně přesnou představu.

Sám totiž do sochy svatého Tomáše ukryl hliníkové pouzdro od doutníku s popisem své práce, které se podařilo objevit až v loňském roce.

Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.
Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.

Jak vyrobit správné kokrhání

Davy turistů kochající se orlojem za těch pár minut představení sotva stačí obsáhnout všechny detaily, které orloj nabízí. Sotva se někdo mezi mačkáním spouště fotoaparátu obtěžuje počítat další sošky, které orloj zdobí. My víme, že je jich devět.

Některé postavy nesou jména jako Marnivec, Lakomec, Turek, Astronom, Kronikář či Filozof. Nechybí Archanděl Michael s kopím a především dvě nejpopulárnější postavičky.

Smrtka, která otáčí přesýpací hodiny vyměřeného času a tahá za provaz ke zvonu umíráčku, a také kohout, který svým kokrháním zakončuje defilé apoštolů. O kokrhání se stará důmyslný systém tří trubek, do niž je vháněn stlačený vzduch ze speciálního měchu.

Mezi těmi, kdo proslulou památku neustále sledují, je i současný orlojník Petr Skála. Mechanismus pravidelně kontroluje a je přítomen každému představení stejně jako davy turistů.

Má k tomu účelu na protějším domě kameru, která mu přenáší obraz na monitor až domů.

Co nesmíte minout při návštěvě orloje?

Staronová synagoga

Vzácná raně gotická dvojlodní budova stojí v Červené ulici, byla vystavěna v polovině 13. století a je dnes nejstarší stále sloužící synagogou na světě. Ze Staroměstského náměstí nás k ní pohodlně dovede široká Pařížská ulice.

Podle staré pověsti na půdě synagogy uložil učenec rabbi Löw tajemného hliněného obra Golema.

Prašná brána

Projdete-li od orloje starobylou Celetnou ulicí, spatříte 65 metrů vysokou impozantní věž z 15. století. Už tenkrát se stavěla jako vizitka bohatého města. Jméno získala až v 18. století, kdy sloužila jako skladiště střelného prachu.

Na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů je třeba vyšlápnout 186 schodů, ale stojí to za to!

Obecní dům

Palác se 657 místnostmi sloužící dnes reprezentačním a kulturním účelům stojí na náměstí Republiky, na místě bývalého Králova dvora. Právě odtud vycházely po Královské cestě korunovační průvody českých panovníků.

Secesní Obecní dům byl dostavěn v roce 1912 a na jeho výzdobě se podílela elita českého výtvarného umění.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz