Domů     Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka
Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka

Tu pověst známe všichni už od školních let. Orloj postavil hodinář zvaný mistr Hanuš, a bylo to dílo tak dokonalé, že pražští radní jeho autora nechali pro jistotu oslepit, aby podobný skvost nevybudoval ještě v jiném městě. Ale jak už to bývá, všechno ve skutečnosti bylo docela jinak…

Do počátku 14. století bychom na Staroměstském náměstí radnici marně hledali. Když už ale byla zřízena, tak se k ní začala stavět i věž, a každá správná věž přece musí mít hodiny.

Pár let tam vydržely obyčejné, ale v roce 1410 byly slavnostně vyměněny za mnohem složitější stroj. Autorem orloje s astronomickým číselníkem nebyl Jan z Růže řečený mistr Hanuš, ale královský hodinář Mikuláš z Kadaně.

Obdržel tenkrát za svou práci docela štědrou odměnu ve výši 3000 grošů, za což by si tenkrát mohl pořídit tucet koní. Teprve po šedesáti letech se orloj dočkal sochařské výzdoby. Krátce poté přišel přece jen čas slavného mistra Hanuše.

O Staroměstský orloj se staral přes dvacet let a složitý stroj ještě podstatně upravil a vylepšil.

Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.
Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.

Ach, ty krásné směšné figurky!

Dnes je Staroměstský orloj lákadlem pro turisty, kteří se s neochvějnou pravidelností srocují před radnicí a s napětím očekávají představení odehrávající se každou celou hodinu. V prvních stoletích existence orloje by si ovšem takovou podívanou užít nemohli.

Třeba slavní dřevění apoštolové, kteří procházejí za otevřenými okénky, se do věže nastěhovali až někdy mnohem později. Kdy, to ovšem nikdo nedokáže říci.

Ještě jezuitský literát a historik Bohuslav Balbín si v polovině 17. století pochvaloval, že na rozdíl od podobných zahraničních orlojů na tom pražském nejsou „zbytečné a směšné figurky, kterým se nerozumné děti a sedláci obdivují“.

Nicméně ony směšné figurky přece jen přibyly, a možná nedlouho po Balbínově zprávě. Vykukují z okének, která už ve věži byla, aby k hodinovému stroji přiváděla denní světlo.

Apoštolové ale opravdu nemají na chod orloje žádný vliv a skutečně slouží jen pro pobavení. Ale dělají to dobře. Orloj je už po léta nejfotografovanější pražskou památkou.

Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.
Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.

Teď už víme, kdo je kdo

Mnohokrát měl Staroměstský orloj v průběhu dějin namále. Občas se zastavil a občas také nebylo na opravy a údržbu, takže chátral.

V 18. století dokonce radnice vážně uvažovala o jeho rozebrání a jen usilovnou prací českých vlastenců se podařilo historický skvost zachovat. Druhou klinickou smrt prodělal orloj na sklonku druhé světové války.

Když byla 8. května 1945 radnice zasažena dělostřeleckým granátem, dřevěný mechanismus podlehl požáru a jen málo zbývalo k rozhodnutí nahradit historický orloj nudným moderním strojem. Obětí ničivého požáru se staly i původní dřevěné sošky dvanácti apoštolů.

O nové byl požádán řezbář a loutkář Vojtěch Sucharda, který se už před válkou podílel na restaurování orloje. Nevytvořil však přesné repliky původních sošek.

Podobu apoštolů poněkud pozměnil, aby jednotliví světci byli výraznější a bylo je možné lépe rozlišovat. O Suchardově postupu máme dnes poměrně přesnou představu.

Sám totiž do sochy svatého Tomáše ukryl hliníkové pouzdro od doutníku s popisem své práce, které se podařilo objevit až v loňském roce.

Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.
Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.

Jak vyrobit správné kokrhání

Davy turistů kochající se orlojem za těch pár minut představení sotva stačí obsáhnout všechny detaily, které orloj nabízí. Sotva se někdo mezi mačkáním spouště fotoaparátu obtěžuje počítat další sošky, které orloj zdobí. My víme, že je jich devět.

Některé postavy nesou jména jako Marnivec, Lakomec, Turek, Astronom, Kronikář či Filozof. Nechybí Archanděl Michael s kopím a především dvě nejpopulárnější postavičky.

Smrtka, která otáčí přesýpací hodiny vyměřeného času a tahá za provaz ke zvonu umíráčku, a také kohout, který svým kokrháním zakončuje defilé apoštolů. O kokrhání se stará důmyslný systém tří trubek, do niž je vháněn stlačený vzduch ze speciálního měchu.

Mezi těmi, kdo proslulou památku neustále sledují, je i současný orlojník Petr Skála. Mechanismus pravidelně kontroluje a je přítomen každému představení stejně jako davy turistů.

Má k tomu účelu na protějším domě kameru, která mu přenáší obraz na monitor až domů.

Co nesmíte minout při návštěvě orloje?

Staronová synagoga

Vzácná raně gotická dvojlodní budova stojí v Červené ulici, byla vystavěna v polovině 13. století a je dnes nejstarší stále sloužící synagogou na světě. Ze Staroměstského náměstí nás k ní pohodlně dovede široká Pařížská ulice.

Podle staré pověsti na půdě synagogy uložil učenec rabbi Löw tajemného hliněného obra Golema.

Prašná brána

Projdete-li od orloje starobylou Celetnou ulicí, spatříte 65 metrů vysokou impozantní věž z 15. století. Už tenkrát se stavěla jako vizitka bohatého města. Jméno získala až v 18. století, kdy sloužila jako skladiště střelného prachu.

Na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů je třeba vyšlápnout 186 schodů, ale stojí to za to!

Obecní dům

Palác se 657 místnostmi sloužící dnes reprezentačním a kulturním účelům stojí na náměstí Republiky, na místě bývalého Králova dvora. Právě odtud vycházely po Královské cestě korunovační průvody českých panovníků.

Secesní Obecní dům byl dostavěn v roce 1912 a na jeho výzdobě se podílela elita českého výtvarného umění.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz