Domů     Strašlivý konec hradního pána na Beckově
Strašlivý konec hradního pána na Beckově

Už sám pohled na hrad Beckov, vypínající se na ostrém skalním ostrohu nad Váhem, vyvolává mrazení. A co teprve pohled dolů z jeho strmých hradeb, kde svůj život ukončil i jeden z prvních majitelů hradu.

K hradu se váže celá řada pověstí a u většiny z nich najdeme nějaké to zrnko pravdy.

Většina z nich vypráví o tragickém konci majitelů hradu, o zjeveních, která se zde objevují za temných nocí i o samotném vzniku hradu, který dal prý Ctibor ze Stibořic (1347 – 1414) postavit pro svého oblíbeného šaška.

Na hradě se prý zjevuje tajemná bílá husa, do které byla zakleta jedna z hradních paní, kvůli nezměrné krutosti k poddaným. Prý bloudí zříceninou a naříkavě kejhá. Podle legendy ji však může vysvobodit z jejího zakletí jen člověk čisté duše.

Postavil Ctibor hrad pro svého šaška?

Tato pověst se traduje celá staletí a nejspíše jde skutečně jen o legendu. Hrad Beckov byl vystavěn na místě původního dřevěného hrádku daleko dříve, a to nejspíše už v polovině 13. století.

Ctibor se stal majitelem hradu v roce 1388 a v tu dobu už měl hrad svoji skutečnou podobu. Pověsti však vyprávějí, že Ctibor měl svého oblíbeného šaška Becka, který jej doprovázel i na jeho loveckých výpravách.

Po jednom honu, když se utábořili na břehu Váhu, bavil šašek Ctibora tak zábavnými kousky, až mu pán slíbil, že mu vyplní jakékoliv přání.

Šašek se zadíval na vysoké skalisko na protějším břehu řeky a vyslovil své přání. Chtěl, aby mu Ctibor vystavěl na oné skále vlastní hrad. Ctibor, vázán slibem, jeho přání splnil.

Na stavbě prý pracovaly tisíce lidí a každý obyvatel panství musel na ní zadarmo odpracovat osm dní. Zakrátko stál na skále hrad, jaký neměl obdoby. Podle šaškova jména nesl název Beckov.

Šašek si jej ale dlouho neužil, Ctiborovi se hrad tak zalíbil, že jej s ním vyměnil za jiný a na Beckově se usídlil sám. Jiná pověst říká, že šaška vyplatil a dal mu za něj tolik zlata, kolik sám vážil.

Severní palác
Severní palác

Kletba přivolala smrt

Na tuto pověst navazuje další, vyprávějící o tragickém konci Ctibora ze Stibořic.

Ten prý miloval své psy více než své sloužící a když jeden sluha nešťastnou náhodou zranil jeho psa, kterému omylem stoupl na nohu, rozzlobil se hradní pán tak, že nechal svrhnout nešťastného sluhu z hradeb do propasti.

Oběť i jeho příbuzní marně naříkali, Ctibor byl neoblomný. V poslední chvíli před pádem onen sluha Ctibora proklel a vykřikl, že do roka a do dne skončí stejně jako on.

Přesně rok po této události odpočíval hradní pán na hradbách, když se k němu přiblížila zmije a uštkla jej do tváře. Šílený bolestí běhal Ctibor po cimbuří, až se zřítil do hlubiny pod hradem přesně na místě, kde nechal svrhnout svého sluhu.

Když se to dozvěděla jeho manželka Dobrochňa, rozená Stęszewská, chtěla v zoufalství skočit za ním. Když jí v tom služebné zabránily, probodla se dýkou.

Po nocích se prý ze zříceniny ozývá zoufalý nářek pána z Beckova, jeho zavražděného sluhy a vytí tajemného psa.

Jedna z najzaujímavejších a najnavštevovanejších historických památek na Považí.
Jedna z najzaujímavejších a najnavštevovanejších historických památek na Považí.

Co říká skutečná historie?

Hrad Beckov patřil původně mocnému vládci Matůšovi Čákovi Trenčanskému.

Po jeho smrti se dostal do majetku uherských králů a Ctibor ze Stibořic jej pak získal za své zásluhy od Zikmunda Lucemburského v roce 1388, stejně jako více než dvacet dalších hradů a zámků v Pováží.

Přestože byl polského původu, stal se jedním z nejvýznamnějších uherských šlechticů a sám se nazýval Pánem Pováží. O jeho smrti existují rozporuplné zprávy. Jedna z nich hovoří o tom, že byl silně alergický na vosí jed a zemřel poté, co jej vosa bodla do oka.

Druhá, pravděpodobnější verze říká, že zemřel na následky prochladnutí na jednom ze svých oblíbených lovů. Pohřben byl ve svém rodném Polsku, v kryptě kostela sv. Kateřiny v obci Kazimierz nedaleko Krakova.

Posledními majiteli hradu Beckov byl rod Bánffyů, ale po jeho vymření začal Beckov pustnout. Dílo zkázy dokonal velký požár v roce 1728. Něco pravdy může být i na legendě o uštknutí Ctibora zmijí.

Podle místních se totiž ruiny hradu a okolní skaliska těmito nebezpečnými hady jen hemží.

Zabily Ctibora tesáky psů?

O Ctiborově smrti existuje ještě jiná, méně známá, legeda, která ji popisuje docela jinak. Jako chovatel psů a lovec si hradní pán nedal pokoj a lovil i o nedělích a svátcích, což bylo tehdy porušení božího přikázání.

Přestože jej varovali mniši z nedalekého kláštera, stejně vyrazil jedné neděle na lov.

S honci strávil v lesích celý den, ale nespatřil jediné zvíře. K večeru se oddělil od své družiny a jen se smečkou svých psů stopoval laň. Pak se ale rychle změnilo počasí a strhla se prudká bouře.

Náhle se rozsvítilo nebe a Ctibora zasáhl blesk. Zřítil se z koně, který uprchl, a zůstal v bezvědomí ležet uprostřed lesa.

Jeho milovaní psi nejspíše jeho lásku neopětovali, protože jej podle legendy do rána roztrhali na kusy a svědci našli ráno jen jeho ohlodané kosti. Tento děsivý příběh zpracoval v jedné ze svých balad, nazvané Ctibor, i známý slovenský básník Ján Botto.

Foto: Planetslovakia, Wikipedia
Štítky:
Lokalita:
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz