Domů     Středočeská vinařství, která stojí za návštěvu
Středočeská vinařství, která stojí za návštěvu

Přestože má středočeské vinařství vybudovanou tradici především v Mělníku a v Kutné Hoře, byla by škoda opomenout vinaře mimo tato dvě města. Pojďme si udělat výlet do Jeviněvsi u Mělníka, Kvíce u Slaného, na Karlštejn i do Domousnic na Mladoboleslavsku.

Na vlastní chuťové buňky se přesvědčíte, že „vinařina“ není dominantou jen Moravy.

Vinařství Kvíc

V okolí Slaného najdeme mladší vinařství, které rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o Vinařství Kvíc založené roku 1997. Zajímavostí vinařství je, že vybraná vína školí starou francouzskou metodu, díky níž jsou pak svěží, kulatá a plná.

Chuťové pohárky potěší vína např. z těchto odrůd: Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Irsai Oliver, Rulandské šedé, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Neronet a další.

Vinařství láká nejen na ochutnávku tamních vín, ale také na příjemnou procházku po vinici kdykoliv během roku, třeba i pro pejskaře.

V květnu pořádají dvoudenní neřízenou volně pochůzkovou ochutnávku cca 120 vzorků vín od malo- ivelkovinařů české vinařské oblasti.

Kdy je můžete navštívit: Otevřeno mají od pondělí do soboty, po telefonické domluvě i mimo otevírací dobu, např. soukromou ochutnávku dle požadavků zákazníka.

Co navštívit v okolí: Kromě vinařství a historického centra Slaného si můžete udělat vycházku ke kapli Božího hrobu a na Slánskou horu. Nedaleko je také Vinařická horka s naučnou stezkou a krásné Libušínské jezírko. V dosahu je báječná rodinná zoo v Olovnici.

Jeviněvské vinařství

Jedna z nejstarších vinic u nás se nachází v Jeviněvsi ležící zhruba 13 km na západ od Mělníka. Prameny tuto vinici poprvé zmínily již v roce 1295. Vinice patřila rodu Chotků a později rodu Thun-Hohenstein.

Po vzniku Československa byla zestátněna a původně sloužila Vysoké škole zemědělské v Praze coby školní vinice. Ta ovšem v 80. letech ovšem přešla do Mělníka na Chloumek a o tuto se následně nikdo nestaral.

Vinici kuriózním způsobem znovuobjevil její současný majitel Štěpán Sedlák – při paraglidingu. Poté, co pozemek odkoupil od státu, pustil se do čištění křoví, pod nimiž objevil sloupky od vinohradu a zjistil, že tam byla původně vinice.

Téměř vše ale musel vysázet znovu.

Shodou několika šťastných náhod se nakonec pustil i do výroby vína, a vznik Jeviněvského vinařství se tak datuje do roku 1997. Mezi hlavní odrůdy patří Dornfelder, Svatovavřinecké, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé.

Kdy je můžete navštívit: Vinařství má otevřeno od úterý do neděle od 17:00 do 18:00. Aktuality najdete na jejich facebookovém profilu.

Co navštívit v okolí: Jeviněves může být skvělou výchozí pozicí pro cestu na Říp a Rotundu sv. Jiří, nebo naopak místem, kde se po výšlapu osvěžíte. Pokud se rozhodnete na návštěvu v jahodové sezóně, 3 km od vesnice leží Vraňany proslulé samosběrem jahod.

Zhruba 4 km je to k Satranovu mlýnu (kulturní památka ČR) v obci Vepřek. Kromě toho můžete vyrazit na do Mělníku či na zámek do Veltrus.

Zámecké vinařství Munzar Domousnice

Zhruba 15 km východně od Mladé Boleslavi se nachází obec Domousnice. Co je pro ni specifické? Třeba vinice o ploše 7 hektarů, které se rozprostírají nedaleko tamního zámku na viniční trati u sv. Jiří.

Díky této poloze se jedná o jednu z nejseverněji položenou vinařskou obec u nás. Zámecké vinařství Munzar Domousnice je rodinným vinařstvím, které z vlastních vypěstovaných hroznů vyrábí prvotřídní vína přímo v prostorách zámku.

Degustace se pořádají taktéž na zámku, a to v loveckém či hudebním sále. Díky tomu budete mít z ochutnávky vína jedinečný zážitek. Zkusit můžete např. Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké nebo růžové Zweigeltrebe.

Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.

Co navštívit v okolí:Kromě návštěvy zámeckého vinařství si můžete udělat procházku po okolí, kde leží řada malebných rybníků.

Směrem na Březno, jestliže se rádi podíváte na motorky, můžete navštívit soukromé muzeum historických motocyklů JAWA otce a syna Miclíkových. Necelých 6 km jihovýchodně od Domousnic se nachází Dětenice s barokním zámkem.

Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně

Zajímavým tipem na výlet je návštěva Výzkumné stanice vinařská Karlštejn (původně Budňany), jejíž vinice se rozprostírají na ploše téměř 8 hektarů na viniční trati Plešivec, Vrše I. A Vrše II. Jejíkořeny sahají do roku 1919. O 5 let později zde bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a 60 plodných hybridů.

Po 2. světové válce se vybudoval vinný sklep. Původním posláním stanice byl výzkum, šlechtění, zkoušení odrůd apod.

Žádoucím vedlejším produktem je podle ročníku 5000-13000 litrů vína z vlastních hroznů, které můžete koupit nejen ve sklepě, ale i na trzích v Berouně či vybraných vinotékách.

Výzkumná stanice nabízí exkurze vinic, technologických prostor a vinného sklepa s odborným výkladem, včetně následné degustace karlštejnských vín. 

Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.

Co navštívit v okolí: Hrad Karlštejn není třeba představovat. Jeho bezprostřední okolí ovšem nabízí mnoho zajímavých míst.

Jmenujme si z nich např. Muzeum betlémů Karlštejn v budově bývalé barokní fary, Bunkr Karlštejn, který skýtá atmosféru mobilizace roku 1938, Rekreační park Karlštejn s exotickými zvířaty (otevírá v květnu) nebo Muzeum voskových figurín.

Městysem prochází několik turistických tras, procházku si lze udělat třeba ke zhruba 5 km vzdálenému lomu Velká Amerika.

Foto: Vinařství Kvíz, Karlštejn, PX FUEL
Štítky:
Související články
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Hou, hou, hou, kdo nám dá sušenky a mlíčko?! Kanadské ulice jsou jako americké. Kanada Ještě před Štědrým dnem p
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Resort Český les oznamuje novou gastronomickou koncepci pod taktovkou šéfkuchaře Radka Kotlána. Jeho vizí je nabídnout hostům restaurace Hvozd kuchyni ukotvenou v regionu, založenou na sezónních a lokálních surovinách a servírovanou s lehkostí a moderním nápadem. Kotlánova cesta k profesionálnímu vaření začala doma. „Počátky mého vaření sahají do útlého dětství. Pocházím z velké rodiny, takže d
Afrika, kontinent nejchudších zemí světa. Dokázali byste si tipnout, jaké to jsou? Somálsko Somálsko je v současnosti zhroucený stát a existuje pouze formálně, protože nemá uznávanou vládu. Kvůli válce, která vypukla v roce 1991, má i zničené zemědělství, zhruba 60 % obyvatel není trvale usazeno a žije kočovným životem. Jediné, co přináší skutečné peníze, je pirátství. Mladí muži touží být p
Pro nadšené cyklisty, ale i romantické duše je vhodná trasa z Velemína přes Milešovku až na nádhernou Labskou stezku, která končí v Ústí nad Labem. Pokud s námi neudržíte tempo, následujte naše tipy, jak si cestu ulehčit. Každý, kdo s námi však projede i nejnáročnější úseky, bude odměněn krásným výhledem, pocitem vítězství a skvělým zážitkem. Délka trasy: 59 km Náročnost trasy: náročná, občas vel
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zdraví vlasů začíná v kuchyni
nejsemsama.cz
Zdraví vlasů začíná v kuchyni
Žádná zázračná pilulka vám nemůže zajistit krásné vlasy. Takovou moc má jedině vhodně zvolená strava. Mít krásné a silné vlasy není jen otázka genů nebo drahé kosmetiky. Velkou roli hraje to, co jíte každý den. Strava bohatá na vitaminy, minerály a kvalitní bílkoviny dokáže vlasům dodat lesk, sílu i odolnost. Než investujete peníze do předražených preparátů, zkuste vytěžit
Rozsviťte Vánoce!
epochaplus.cz
Rozsviťte Vánoce!
Vánoce jsou krásné svátky, mají však jednu nevýhodu. U nás na severní polokouli jsou právě v době, kdy je většinu dne tma! Jak je udělat jasnější a rozzářenější, když nám nepomůže slunce? Odpověď je jasná! Zimní slunovrat znamená, že se den bude konečně prodlužovat! Ovšem jen velmi pozvolna, slunce a světlo je třeba promyšleně lákat
Nedovolte mozku stárnout
panidomu.cz
Nedovolte mozku stárnout
Každý, komu je přes 25 let, by měl pravidelně procvičovat mozkové závity. Od tohoto věku se totiž začíná zhoršovat paměť.   Možná máte problém vzpomenout si na jméno kolegy z práce. Nebo marně v paměti lovíte název knížky, kterou jste nedávno přečetli. Je to opravdu tak, s věkem jako kdyby se paměť rozhodla stávkovat.  
Hroutí se Kaňokové i vztah s kameramanem?
nasehvezdy.cz
Hroutí se Kaňokové i vztah s kameramanem?
Herečce ze serálu Ratolesti Beátě Kaňokové (36) se hroutí život pod rukama! Alespoň tomu vše nasvědčuje. Někteří kolegové herečky si všímají, že poslední dobou není ve své kůži. Je pohublá a působí
Hotel Spöl v Livignu otevírá novou kapitolu alpského wellness
iluxus.cz
Hotel Spöl v Livignu otevírá novou kapitolu alpského wellness
Po období rozsáhlé rekonstrukce se Hotel Spöl v Livignu znovu otevřel pro zimní sezónu hostům – a vrací se silnější, krásnější a promyšlenější než kdy dřív, a to ačkoli celá rekonstrukce ještě nebyla
Nakládaní utopenci
tisicereceptu.cz
Nakládaní utopenci
Naložit si doma utopence není žádná věda, ovšem nutně potřebujete dvě základní věci – kvalitní buřty a poctivě kyselý lák. Ingredience cca 20 špekáčků 3 feferonky 4 cibule 5 kyselých okurek
Vraždění Medicejských zpackal pomstychtivý kněz
historyplus.cz
Vraždění Medicejských zpackal pomstychtivý kněz
„Signálem k útoku bude cinknutí zvonku při pozdvihování při mši,“ shodnou se spiklenci. Oči věřících budou zbožně sklopeny k zemi a oni budou moct jednou provždy skoncovat s vládou Medicejských ve Florencii. Úkladná vražda v kostele je ale příliš velké sousto…   Florencie je republikou, ale má svého nekorunovaného krále. Lorenzo Medici (1449–1492) jde ve šlépějích svého velkého
Při záplavách na Sumatře umírali lidé! Vědci se bojí i o ohrožené orangutany
21stoleti.cz
Při záplavách na Sumatře umírali lidé! Vědci se bojí i o ohrožené orangutany
Na podzim 2025 postihly indonéský ostrov Sumatru záplavy a sesuvy půdy. Následky tohoto neštěstí jsou hrozivé. Počet obětí přesáhl číslovku 1000. Další tisíce lidí jsou zraněných. Mnozí zůstávají nezv
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Největší cirkus světa nadchl Čechy
epochalnisvet.cz
Největší cirkus světa nadchl Čechy
V cirkusovém stanu, dlouhém 180 metrů, člověk neví, kam upřít zrak dřív. Jsou tu tři manéže, dvě jeviště i 400 metrů dlouhá okružní dráha, stěny lemují klece zvěřinců a pod kopulí se lesknou hrazdy artistů.   Na počátku 20. století je to už 20 let, co se ve Spojených státech zrodil největší cirkus světa Barnum &
Tchyně je naším andělem strážným
skutecnepribehy.cz
Tchyně je naším andělem strážným
Tchyni jsem měla velice ráda. Brala jsem ji jako druhou maminku. Když tragicky zahynula, dostala jsem několik znamení. Když mi bylo třicet dva let, začala jsem chodit s Vaškem. Byl jedináček, navíc mu zemřel otec. Ani si ho nepamatuje. O to silnější pouto měl se svou maminkou. Ta mě hned při seznámení objala a políbila
Obří stopy v půdě: Jsou důkazem existence bigfoota?
enigmaplus.cz
Obří stopy v půdě: Jsou důkazem existence bigfoota?
V místech, kde jsou hlášena opakovaná pozorování bigfoota, se občas objevují podivné otisky v bahně. Připomínají lidské stopy, jsou však výrazně větší. Kryptozoologové je považují za možný důkaz exist
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz