V Krkonoších a Podkrkonoší je několik míst, jejichž síla je údajně až magická. Moudré smrky, neposedné bystřiny nebo studánky s živou vodou…
Poniklá patří mezi vůbec nejstarší obce západních Krkonoš. V roce 1960 jsou k ní připojeny také Stromkovice, proslulé vyhlášeným uzdravujícím místem. Tím je vrch Kobyla se třemi významnými, údajně zázračnými prvky: Křížovou cestou, kapličkou Panny Marie a konečně studánkou s živou vodou.
Pomoc přivolal tichý pláč
Pod zázračnou ochranou je údajně Křížová cesta vedoucí ke kapli Panny Marie. V roce 1928 demoluje zdejší krajinu silná vichřice. Ničí prý značnou část lesa na kopci Kobyla a vyvrací i stromy lemující Křížovou cestu.
Jak je ale možné, že stromy, na nichž jsou zavěšeny svaté obrazy, zůstávají stát svými kořeny pevně v zemi? Mají snad tyto obrazy nějakou zázračnou ochranitelskou moc? Jan Šimůnek z Vítkovic si vzpomíná na vyprávění svého dědečka.
Když jednou houbařil v lese poblíž kapličky, měl náhle uslyšet slabý pláč. Při cestě za ním došel až ke stromu, pod nímž ležel spadlý obraz z Křížové cesty. Pláč prý utichl v okamžiku, kdy obraz zavěsil zpět na strom.
Co ochraňuje kapličku?
Kapli Panny Marie si staví sami místní občané někdy v 60. letech 19. století. Dokonce i když je po roce 1949 procesí zakázáno, lidé se zde stále scházejí k pravidelným modlitbám.
Silné mystické místo, jakým údajně kaplička bezpochyby je, k sobě láká citlivé, senzitivní jedince, kteří zde prý mohou pociťovat silné duchovní prožitky. Podle místních pamětníků se má v roce 1986 opět přehnat přes Stromkovice velice zlá vichřice.
Značná většina stromů je vyvrácena i s kořeny a škody jsou na tehdejší dobu údajně nemalé. Všechny stromy okolo kaple Panny Marie prý ovšem i při vyvrácení zůstávají zaklíněny do sebe a na kapli nespadne ani jediný z nich.
Jen pouhá náhoda, nebo snad kapličku ochránila nějaká vyšší moc? Nepoškozený má zůstat i starý smrk, který se údajně rozhlíží z vrchu Kobyla už více než 170 let.
Uzdravení spojené s vírou
Vodě ze zdejší studánky se prý také přezdívá Boží voda. Její pramen, objevený v roce 1863, teče přes tři malá koryta. Miroslav Kocourek z blízkého Bratrouchova vypráví:
„Maminka mě poučila, že z toho horního se voda pije, u prostředního si mohou unavení poutníci umýt ruce a u nejnižšího nohy.“ Kromě toho, že voda poskytuje osvěžení znaveným poutníkům, se ovšem také vyprávějí příběhy o její zázračné uzdravující síle.
Její kouzelná moc údajně navrátila zrak nejednomu slepci. Co je pravdy na zkazkách, kdy si prý slepý člověk omyl zázračnou vodou oči a rázem prohlédl? Uzdravení má ovšem být podmíněno hlubokou vírou v Boží moc.
Pokud prý poutník s pokorou vykoná křížovou cestu až na vrch kopce Kobyla ke kapli Panny Marie, může mu být u studánky navráceno jeho zdraví, kupříkladu zrak, nebo napraven jakýkoli jiný tělesný neduh.
Foto: Shutterstock