Navštivte podzemní prostory v Čechách a na Moravě a zchlaďte se uprostřed horkého léta. Krása jeskynní výzdoby se během roku nemění stejně jako stálá teplota vzduchu.
O tom, že je v našich jeskyních skutečně na co se dívat, vás přesvědčíme na následujících řádcích…
Nejbohatší krápníková výzdoba
Snad nejkrásnější krápníkovou výzdobou se může pochlubit jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy.
Návštěvníkům je zpřístupněno hned několik prohlídkových tras, jež nabízejí pohled na dvě Rotundy, Velké dóm a Dóm zkázy, které vznikly zřícením vodorovně uložených vrstev vápenců.
Kouzelná je i takzvaná brána Galerie, v níž je k vidění bohatá krápníková výzdoba. Nechybí zde brčka ani bílé stalaktity různých tvarů a délek!
Rituální pohřebiště v temné jeskyni
V Oblasti Litovelské Pomoraví se rozkládají Mladečské jeskyně, ve kterých se nachází rituální pohřebiště kromaňonského člověka. Jeskyně byly objeveny v letech 1824 až 1828 při otvírce lomu na vápenec.
Jejich specialitou je složitý labyrint puklinových chodeb a dómů. Také podzemní prostory jeskyně jsou pastvou pro oči – jsou totiž bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky.
Největší jeskynní systém v Čechách
Jak jistě tušíte, jedná se o Koněpruské jeskyně v Českém krasu, které se řadí mezi nejznámější jeskynní systém v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let.
Od roku 1959 jsou přístupné veřejnosti a návštěvníci mají možnost obdivovat neobyčejně krásnou krápníkovou výzdobu ve dvou patrech. Mezi unikáty jeskyně patří nejstarší útvary, které připomínají růžičkovou kapustu.
Pokud se řadíte mezi dobrodruhy, určitě vyzkoušejte speciální prohlídku jeskynních prostor při baterce!
Tajemná krása na Šumavě
Pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými útvary u stropu se pyšní Strašínská jeskyně na Šumavě. Veřejnosti je zpřístupněná od roku 2012 a od té doby se těší velké popularitě.
A není divu, krom kouzelné výzdoby si tu návštěvníci mohou prohlédnout i záhadné jezírko, jehož zdroj vody zatím nikdo neobjevil! Bylo provedeno několik pokusů, všechny ale skončily nezdarem.
Nejstarší jeskyně v Evropě
Dlouhý labyrint, který je ukrytý v Jeseníkách Na Špičáku, měří 400 metrů a skládá se z mnoha spletitých chodeb a puklin. Podle odborníků sloužila tato jeskyně v dávných dobách jako úkryt a patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě.
První zmínka totiž pochází už z roku 1430. Na stěnách jsou k vidění také četné epigrafické nápisy a malby, nejstarší je údajně z roku 1519. Návštěvníci si tak mohou vychutnat opravdu neopakovatelný zážitek.