Domů     Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů
Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů

Lázeňský trojúhelník a okolí je krajina bohatá nejen na minerální prameny, kolem nichž vyrašila půvabná lázeňská architektura, ale i na hrady a zámky oplývající tajemnou atmosférou. To vše dokresluje drsná a nespoutaná krušnohorská příroda. Vítejte na Karlovarsku!

V samotných Karlových Varech každou minutu z osmdesátky zdejších termálních minerálních pramenů vyvěrá neuvěřitelných 2 000 litrů vody o teplotě 73 stupňů Celsia.

A každý den se tu odehrávají desítky kulturních i společenských akcí včetně unikátních festivalových událostí. Lázeňské město s tradicí počínající v dobách Karla IV. nás nebude nudit ani vteřinu.

Karlovarské kolonády

Nejslavnější karlovarskou kolonádu, která je navíc orchestřištěm i místem ke korzování lázeňských hostů, podpírá 124 korintských sloupů.

Můžeme tu dle libosti ochutnat jeden z pěti minerálních pramenů a zároveň obdivovat tento architektonický skvost z dílny Josefa Zítka, který mimo jiné projektoval i Národní muzeum v Praze.

Sadová kolonáda postavená vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem nám připomene neopakovatelnou atmosféru 19. století, kdy byla postavena. Jejím moderním protipólem je funkcionalistická Vřídelní kolonáda z 2. poloviny minulého století.

Vyvěrá tu největší a nejteplejší pramen Karlových Varů zvaný Vřídlo, který tryská až do výšky 12 metrů.

Vary festivalové

Na začátku léta se lázeňské město pravidelně stává Mekkou filmových fanoušků, kteří se sem sjíždějí na MFF Karlovy Vary. Tím ale zdejší nabídka festivalových lákadel ani zdaleka nekončí.

Každý rok v květnu v rámci zahájení lázeňské sezony naše chuťové buňky potěší Food Festival. V září je tu Mezinárodní folklorní festival Karlovy Vary, který vrcholí galavečerem v LH Thermal, a v říjnu přichází hudební událost, tedy Jazzfest Karlovy Vary.

Město zeleně

Rušné centrum města dlážděné kavárnami a obchody lemují zalesněné plochy a parky. Na severovýchodě je to Mozartův park, který zdobí kamenné náhrobky z 18. a 19. století.

Relaxovat můžeme i na lavičce uprostřed Smetanových sadů, jimž vévodí pseudorenesanční budova Alžbětiných lázní a socha nahé dívky od Břetislava Bendy. Pohled do krajiny si nejlépe vychutnáme v Oboře u centra sv.

Linhart, kterou prochází soustava mostíků, jež v nejvyšších místech dosahují výšky šesti metrů. Můžeme tu pozorovat jelena sika Dybowského, daňka skvrnitého či prase divoké.

Muzeum Jan Becher

Na místě bývalé továrny na Steinberkách z roku 1867 dnes stojí pozoruhodné karlovarské muzeum – Muzeum Jan Becher.

Objevíme tu původně skleněný rozvod tohoto bylinného likéru, který spojoval jednotlivá sklepení, výrobní prostory, v nichž se becherovka rodila, prastaré sudy a lahve se zažloutlými etiketami, dýchající minulostí.

Zhlédneme film natočený bratry Cabanovými přímo pro Becherovku a absolvujeme ochutnávku korunovanou nákupem suvenýrů ve zdejším shopu. Mimochodem, některé z nich (například knihu Tajemství třináctého pramene) koupíme exkluzivně pouze zde.

Zámek Kynžvart

Jen pár kilometrů severozápadně od Mariánských Lázní ho nechali na ruinách chátrajícího renesančního zámku na konci 17. století postavit Metternichové.

Nejslavnějším majitelem zámku byl bezpochyby kancléř Metternich, který ho v 1. polovině 19. století nechal přestavět ve stylu vídeňského klasicismu, přičemž do realizace přestavby dost výrazně zasahoval.

Převážně zde strávil několik posledních let svého života. Za pozornost stojí zdejší umělecké sbírky, jejichž cennou součástí jsou středověké deskové obrazy, či velkolepá knihovna obsahující 24 000 svazků.

Nudit se nebudeme ani v kabinetu kuriozit, kde si můžeme prohlédnout například hřeben Marie Terezie či amulet lorda Byrona. Rafinovaně koncipovaný zámecký park s rybníkem a Ptačí alejí je úžasnou ukázkou vídeňské zahradní architektury.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Asi největším lákadlem nejmladších lázní ze slavného lázeňského trojúhelníku je Zpívající fontána ve tvaru květu, která se poprvé rozezněla roku 1986. Kvůli fascinující kombinaci „vodního divadla“ a hudby se sem sjíždějí turisté z celého okolí.

Jedna z deseti skladeb ze zdejšího repertoáru, v němž nechybí klasika ani moderní hudba, zazní většinou každou lichou hodinu, a to v době od května do října.

Najdeme ji na hlavní lázeňské kolonádě, jejíž litinová konstrukce byla postavena v 2. polovině 19. století v novobarokním stylu. Zdobí ji nejen bronzové reliéfy, ale i nástropní fresky „Touha člověka létat“.

Mezi bahenními sopkami – SOOS

Tato v evropském měřítku ojedinělá přírodní rezervace (leží pár kilometrů severně od Chebu) vznikla na dně vyschlého slaného jezera, jehož středem vede asi jeden a půl kilometru dlouhá naučná stezka.

Na tomto rašeliništi a minerálním slatiništi dnes probublávají bahenní sopky zvané mofety. Projít si můžeme nejen samotnou rezervaci, ale i zdejší muzea s expozicemi Dějiny země či Příroda Chebska. Navíc tu vyvěrá nejteplejší minerální pramen této oblasti –Císařský.

Novogotické Chyše

Historie zámku Chyše, ležícího asi 30 kilometrů východně od Karlových Varů, je spjata s rodem Lažanských, ale i se slavným spisovatelem Karlem Čapkem, který zde pobýval roku 1917. Právě jeho osobnosti je věnován druhý prohlídkový okruh, přičemž ten první je zaměřený na nejvzácnější interiéry, jejichž součástí je mimo jiné i barokní mobiliář či nástropní malba Petra Brandla.

Po prohlídce můžeme korzovat zámeckým parkem či svlažit hrdlo ve zlatavém moku ze zámeckého pivovaru.

Úchvatná příroda Krušných hor

Horské pásmo, dříve někdy nazývané rovněž Rudohoří, se táhne do délky 130 kilometrů. Na kraji obce Boží Dar můžeme po dřevěných chodníčcích projít největší karlovarskou přírodní rezervaci, Božídarské rašeliniště.

Na svahu Blatenského vrchu se skrývá zajímavá památka přírodního a zároveň i technického typu – jsou to Vlčí jámy, které jsou pozůstatkem po cínových dolech.

Mezi poklady Krušných hor patří i jejich nejvyšší vrchol Klínovec s nově opravenou rozhlednou měřící 24 metrů, která navazuje na hotel z roku 1893.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Město Karlovy Vary

Foto:
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karlovy Vary: město zážitků pro celou rodinu
panidomu.cz
Karlovy Vary: město zážitků pro celou rodinu
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální
Během rodinné oslavy jsem prožila šok!
nejsemsama.cz
Během rodinné oslavy jsem prožila šok!
Manžel mi prozradil tajemství z minulosti, které mi ublížilo. Lidé spolu prožijí dlouhé roky a myslí si, že se navzájem dobře znají. Takhle jsem to měla i já s Alešem, mým manželem. Vzali jsme se po dvou letech vztahu, zvládli jsme pár životních krizových situací. Po více než třiceti letech mi ale řekl něco, na
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Viděla jsem svého anděla, odnesl mě do bezpečí
skutecnepribehy.cz
Viděla jsem svého anděla, odnesl mě do bezpečí
Rodiče mě našli uprostřed rybníka na malém ostrůvku. Nikdo nikdy nezjistil, jak jsem se tam dostala. Já ale vím své, donesl mě tam zvláštní pán s křídly. Anděl strážný? Co občas dovedou malé dětičky vymyslet a jak umějí nahnat strach svým rodičům a prarodičům, o tom snad ani netřeba nikoho přesvědčovat. I já jsem byla malé, zdánlivě nevinné dítko, které
Záhadná hrobka Chaseových: Kdo si hraje s rakvemi mrtvých?
enigmaplus.cz
Záhadná hrobka Chaseových: Kdo si hraje s rakvemi mrtvých?
Na ostrově Barbados v Karibiku od 18. století stojí tajemná hrobka, ve které dříve docházelo k nevysvětlitelnému jevu. Rakve v ní uložené se prý samy od sebe pohybovaly! Jako by mrtvoly v nich byly n
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
21stoleti.cz
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Dokonalost přírody zachycená v komplexní kráse
iluxus.cz
Dokonalost přírody zachycená v komplexní kráse
Eros Energy je nejnovější pánská Eau de Parfum od Versace, jedinečný parfém s výraznou vůní a dlouhotrvající vonnou stopou. Láska, vášeň, krása a touha jsou a vždy byly klíčovými hodnotami značky a
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
epochaplus.cz
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku. Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné.
Dokáže Benoni zachránit svůj vztah?
nasehvezdy.cz
Dokáže Benoni zachránit svůj vztah?
Krizi v manželství má herec Štěpán Benoni (40) ze seriálu ZOO řešit už delší dobu. Dokonce se mluvilo o tom, že se od své krásné ženy Vladimíry Benoni (40) ze společného srubu na Šumavě odstěhoval.
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
historyplus.cz
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
Sloužící převlečení za kozáky mají rty promodralé zimou. Musí ale vydržet. Lemují schodiště, jimiž vstupují vzácní hosté, pozvaní na kostýmní bál, do Zimního paláce. Mrznout tu budou dlouho, protože pozvaných je hodně přes 300 lidí.   Z výkvětu Ruska si nikdo nechce nechat tuto ojedinělou příležitost ujít. Car Mikuláš II. (1868–1918) totiž pořádá velkolepý ples, jímž
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz