Domů     Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů
Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů

Lázeňský trojúhelník a okolí je krajina bohatá nejen na minerální prameny, kolem nichž vyrašila půvabná lázeňská architektura, ale i na hrady a zámky oplývající tajemnou atmosférou. To vše dokresluje drsná a nespoutaná krušnohorská příroda. Vítejte na Karlovarsku!

V samotných Karlových Varech každou minutu z osmdesátky zdejších termálních minerálních pramenů vyvěrá neuvěřitelných 2 000 litrů vody o teplotě 73 stupňů Celsia.

A každý den se tu odehrávají desítky kulturních i společenských akcí včetně unikátních festivalových událostí. Lázeňské město s tradicí počínající v dobách Karla IV. nás nebude nudit ani vteřinu.

Karlovarské kolonády

Nejslavnější karlovarskou kolonádu, která je navíc orchestřištěm i místem ke korzování lázeňských hostů, podpírá 124 korintských sloupů.

Můžeme tu dle libosti ochutnat jeden z pěti minerálních pramenů a zároveň obdivovat tento architektonický skvost z dílny Josefa Zítka, který mimo jiné projektoval i Národní muzeum v Praze.

Sadová kolonáda postavená vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem nám připomene neopakovatelnou atmosféru 19. století, kdy byla postavena. Jejím moderním protipólem je funkcionalistická Vřídelní kolonáda z 2. poloviny minulého století.

Vyvěrá tu největší a nejteplejší pramen Karlových Varů zvaný Vřídlo, který tryská až do výšky 12 metrů.

Vary festivalové

Na začátku léta se lázeňské město pravidelně stává Mekkou filmových fanoušků, kteří se sem sjíždějí na MFF Karlovy Vary. Tím ale zdejší nabídka festivalových lákadel ani zdaleka nekončí.

Každý rok v květnu v rámci zahájení lázeňské sezony naše chuťové buňky potěší Food Festival. V září je tu Mezinárodní folklorní festival Karlovy Vary, který vrcholí galavečerem v LH Thermal, a v říjnu přichází hudební událost, tedy Jazzfest Karlovy Vary.

Město zeleně

Rušné centrum města dlážděné kavárnami a obchody lemují zalesněné plochy a parky. Na severovýchodě je to Mozartův park, který zdobí kamenné náhrobky z 18. a 19. století.

Relaxovat můžeme i na lavičce uprostřed Smetanových sadů, jimž vévodí pseudorenesanční budova Alžbětiných lázní a socha nahé dívky od Břetislava Bendy. Pohled do krajiny si nejlépe vychutnáme v Oboře u centra sv.

Linhart, kterou prochází soustava mostíků, jež v nejvyšších místech dosahují výšky šesti metrů. Můžeme tu pozorovat jelena sika Dybowského, daňka skvrnitého či prase divoké.

Muzeum Jan Becher

Na místě bývalé továrny na Steinberkách z roku 1867 dnes stojí pozoruhodné karlovarské muzeum – Muzeum Jan Becher.

Objevíme tu původně skleněný rozvod tohoto bylinného likéru, který spojoval jednotlivá sklepení, výrobní prostory, v nichž se becherovka rodila, prastaré sudy a lahve se zažloutlými etiketami, dýchající minulostí.

Zhlédneme film natočený bratry Cabanovými přímo pro Becherovku a absolvujeme ochutnávku korunovanou nákupem suvenýrů ve zdejším shopu. Mimochodem, některé z nich (například knihu Tajemství třináctého pramene) koupíme exkluzivně pouze zde.

Zámek Kynžvart

Jen pár kilometrů severozápadně od Mariánských Lázní ho nechali na ruinách chátrajícího renesančního zámku na konci 17. století postavit Metternichové.

Nejslavnějším majitelem zámku byl bezpochyby kancléř Metternich, který ho v 1. polovině 19. století nechal přestavět ve stylu vídeňského klasicismu, přičemž do realizace přestavby dost výrazně zasahoval.

Převážně zde strávil několik posledních let svého života. Za pozornost stojí zdejší umělecké sbírky, jejichž cennou součástí jsou středověké deskové obrazy, či velkolepá knihovna obsahující 24 000 svazků.

Nudit se nebudeme ani v kabinetu kuriozit, kde si můžeme prohlédnout například hřeben Marie Terezie či amulet lorda Byrona. Rafinovaně koncipovaný zámecký park s rybníkem a Ptačí alejí je úžasnou ukázkou vídeňské zahradní architektury.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Asi největším lákadlem nejmladších lázní ze slavného lázeňského trojúhelníku je Zpívající fontána ve tvaru květu, která se poprvé rozezněla roku 1986. Kvůli fascinující kombinaci „vodního divadla“ a hudby se sem sjíždějí turisté z celého okolí.

Jedna z deseti skladeb ze zdejšího repertoáru, v němž nechybí klasika ani moderní hudba, zazní většinou každou lichou hodinu, a to v době od května do října.

Najdeme ji na hlavní lázeňské kolonádě, jejíž litinová konstrukce byla postavena v 2. polovině 19. století v novobarokním stylu. Zdobí ji nejen bronzové reliéfy, ale i nástropní fresky „Touha člověka létat“.

Mezi bahenními sopkami – SOOS

Tato v evropském měřítku ojedinělá přírodní rezervace (leží pár kilometrů severně od Chebu) vznikla na dně vyschlého slaného jezera, jehož středem vede asi jeden a půl kilometru dlouhá naučná stezka.

Na tomto rašeliništi a minerálním slatiništi dnes probublávají bahenní sopky zvané mofety. Projít si můžeme nejen samotnou rezervaci, ale i zdejší muzea s expozicemi Dějiny země či Příroda Chebska. Navíc tu vyvěrá nejteplejší minerální pramen této oblasti –Císařský.

Novogotické Chyše

Historie zámku Chyše, ležícího asi 30 kilometrů východně od Karlových Varů, je spjata s rodem Lažanských, ale i se slavným spisovatelem Karlem Čapkem, který zde pobýval roku 1917. Právě jeho osobnosti je věnován druhý prohlídkový okruh, přičemž ten první je zaměřený na nejvzácnější interiéry, jejichž součástí je mimo jiné i barokní mobiliář či nástropní malba Petra Brandla.

Po prohlídce můžeme korzovat zámeckým parkem či svlažit hrdlo ve zlatavém moku ze zámeckého pivovaru.

Úchvatná příroda Krušných hor

Horské pásmo, dříve někdy nazývané rovněž Rudohoří, se táhne do délky 130 kilometrů. Na kraji obce Boží Dar můžeme po dřevěných chodníčcích projít největší karlovarskou přírodní rezervaci, Božídarské rašeliniště.

Na svahu Blatenského vrchu se skrývá zajímavá památka přírodního a zároveň i technického typu – jsou to Vlčí jámy, které jsou pozůstatkem po cínových dolech.

Mezi poklady Krušných hor patří i jejich nejvyšší vrchol Klínovec s nově opravenou rozhlednou měřící 24 metrů, která navazuje na hotel z roku 1893.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Město Karlovy Vary

Foto:
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz