Domů     Technické muzeum Tatra v Kopřivnici
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

O tom, že Kopřivnice je město automobilů, ví každý. Dá se tedy čekat, že zde budou mít i muzeum k této tradici se vztahující. Ale v Kopřivnici to vzali zgruntu a mají muzea rovnou dvě.

První auto vyrobili v Kopřivnici už v roce 1897. Dostalo jméno Präsident a hned o rok později vyjel také první nákladní automobil zdejší produkce.

Od té doby uplynulo 125 let a TATRA, jak se zdejší automobilka jmenuje od dob první republiky, se od té doby stala jedním z nejznámějších výrobců aut na světě.

Expozice otevřená právě včas

Za desetiletí výjimečných vozů značky TATRA přibývalo, a tak bylo načase se touto dlouhou a slavnou historií pochlubit.

V roce 1997, sto let po představení Präsidenta, bylo v Kopřivnici slavnostně zpřístupněno Technické muzeum TATRA. Nová budova v Záhumenní ulici disponovala rozlohou pěti tisíc čtverečních metrů. Otevřela se doslova na poslední chvíli.

Do té doby byly unikátní stroje vystaveny ve třicet let starém pavilonu, jehož střecha pak v roce 2004 nevydržela tíhu napadaného sněhu a objekt už tak dnes v Kopřivnici neuvidíme.

Od Präsidenta až po Zátopka

Věhlasný Präsident samozřejmě tvoří pýchu muzea a stojí hned u vstupu. Je to ovšem nerozeznatelná kopie, protože originál si hýčkají v pražském Národním technickém muzeu.

A pak už před námi defilují všechny vozy, o kterých jsme v minulosti slýchali v souvislosti s nejrůznějšími rekordy a úspěchy.

Nechybí slavná Tatra 57 zvaná Hadimrška, a to v různých konstrukčních variantách, jsou tu aerodynamické stroje, jejichž vývoj vyvrcholil světově obdivovaným poválečným Tatraplánem, a možná nás překvapí i unikátní kousky jako terénní V 809, inspektorská drezína či motorové saně.

Na závěr expozice pak při pohledu na elegantní tvary Tatry 603 a její modernější následovnice Tatry 613 možná trochu zalitujeme, že výroba osobních aut v Kopřivnici už v současnosti nepokračuje.

K vidění je tu sedm desítek unikátních automobilů a k tomu mnoho modelů, dokumentů i dobových fotografií.

Zapomenout nesmíme ani na největší exponát prohlášený za národní kulturní památku, a to železniční rychlíkový vůz Slovenská Strela z roku 1936. A protože Kopřivnice je také rodným městem našeho nejslavnějšího atleta Emila Zátopka, jemu a jeho manželce Daně je v budově věnována samostatná expozice.

Dost místa pro nákladní legendy

Většina z nás má značku TATRA možná spojenou spíše se světovou špičkou mezi nákladními vozy, a bude se podivovat, proč žádný z nich v muzeu neuvidíme. Za těmi musíme do samostatného muzea, ale naštěstí není ani kilometr daleko, v Husově ulici.

Je o něco mladší, protože první návštěvníci do něj nahlédli až v listopadu loňského roku. Nákladní auta vyžadují přece jen více prostoru, ale toho je naštěstí v hale bývalé slévárny na ploše 5000 m2 dostatek.

Jedna vstupenka pro všechna auta

Autoři sbírky sem soustředili na osm desítek nákladních vozidel, motorů a podvozků všech generací. Základ tvoří kolekce soukromého sběratele Jiřího Hlacha, který se ale otevření unikátního muzea bohužel nedožil.

Expozice je členěna do 14 tematických celků podle časové posloupnosti, ale také podle účelu vyráběných aut. Můžeme si tak prohlédnout ucelené sbírky hasičských tater, expedičních vozů nebo sportovních speciálů.

Nemůžeme samozřejmě minout nejslavnější a světově nejuznávanější modely T 111 nebo T 138 a T 148, získat se podařilo i vojenské speciály na bázi tatrovek.

Úctyhodná je obří T 813 zvaná Drtikolka, určitě nadchnou obytné vozy cestovatelů Hanzelky a Zikmunda nebo kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž-Dakar. Pro milovníky aut doplníme ještě dobrou zprávu:

zakoupíte-li si vstupenku do jednoho muzea, automaticky bude platit i v tom druhém. Vždyť TATRA je přece jenom jedna!

Foto: Muzeum Kopřivnice
Související články
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Ze západočeského trojlístku jsou Františkovy Lázně ty nejmenší a pro mnohé možná právě proto nejkrásnější. Proč byste tam měla vyrazit i vy? Jestli dnes něco ženám chybí, je to klid. A právě toho tu nabízejí dost.  Ve Františkových Lázních se dá zapomenout na všechny strasti. Žlutobílé empírové domy, široké parky a kolonády nabízejí odpočinek od toho všeho. [gallery ids="91745,91743,91741,91
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Léčivé účinky zcela unikátních jodobromových pramenů dokážou v historických Lázních Darkov využít naplno. Po pobytu zde celé vaše tělo zajásá. Oblast okolo Karviné má spousta lidí spojenou  s černouhelnými doly a měsíční krajinou, které je lepší se vyhnout. Ale nevěřte všemu, co se povídá. I tady narazíte na spoustu skvostů. A Lázně Darkov jsou jedním z nich. [caption id="attachment_91592"
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dala Atlantida vzniknout velkým říším starověku?
enigmaplus.cz
Dala Atlantida vzniknout velkým říším starověku?
„Na tomto ostrově Atlantida se rozkládala veliká a přenádherná říše,“ píše v úvodu svého proslulého dialogu starořecký filozof Platón. Je to právě on, od koho víme o existenci legendárního státu. Mohl
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Jak se slušivě oblékat po padesátce? A čeho se vyvarovat?
epochaplus.cz
Jak se slušivě oblékat po padesátce? A čeho se vyvarovat?
Padesátka dnes rozhodně neznamená módní důchod. Naopak, mnoho žen právě v tomto věku přesně ví, co jim sluší a v čem se cítí skvěle. Styl po padesátce ale často vyžaduje drobné úpravy. Nejde o přísná pravidla, spíš o několik módních pastí, kterým je lepší se vyhnout, aby oblečení nepřidávalo roky, ale naopak podtrhlo eleganci a
Pekař na chůdách zdolal téměř 3000 kilometrů
epochalnisvet.cz
Pekař na chůdách zdolal téměř 3000 kilometrů
Obyvatelé kraje Landes na jihozápadě Francie žijí po staletí doslova odříznutí od světa. Místní proto běžně používají vysoké chůdy. Oblíbí si je nejen pastevci, kteří se díky nim mohou bez problémů pohybovat v bažinaté krajině, ale i poslové nebo pošťáci.   Chodit se na nich učí dokonce už děti! Chůdám zde odzvoní až koncem 19. století,
Naše velké přátelství zničila vášeň
skutecnepribehy.cz
Naše velké přátelství zničila vášeň
S Andulou jsme byly skvělé kamarádky, rozhádaly jsme se kvůli chlapovi na život a na smrt. Pozdě se ukázalo, že to bylo zbytečné. Byl konec prázdnin, já a Andula jsme měly po maturitě, a ten víkend jsme spolu vyrazily do Tisé na severu Čech. Andula pocházela z vesničky nedaleko tohoto místa, a já byla z Ústí. Taky kousek. Chtěly jsme si užít
Vlasy bílé, stříbrné, šedé…
nejsemsama.cz
Vlasy bílé, stříbrné, šedé…
Každý jsme od přírody nastavený trochu jinak: někomu se šedivé vlasy objeví dříve, jinému později. Ale úplně se jim nevyhne nikdo – tedy snad kromě lidí plešatých. Šedivění ovlivňuje spousta faktorů, například genetika, stárnutí, klasický i oxidační stres, tvorba melaninu, některá onemocnění, ale i nedostatek určitých živin a vitaminů. Právě díky nim můžete šedivění oddálit. Nevyvážená strava a
Jak voní vesmír: parfém z hvězdného popela
21stoleti.cz
Jak voní vesmír: parfém z hvězdného popela
Otevřený vesmír není zrovna místem, kde by člověk chtěl trávit volný čas, ostatně, bez skafandru by v něm dlouho naživu nevydržel. Přesto má některé překvapivé vlastnosti, mezi které mimo jiné patří j
Červený koktejl z rajčat a paprik
tisicereceptu.cz
Červený koktejl z rajčat a paprik
Suroviny 1-2 papriky 3-4 rajčata 1 středně velká cibule pažitka 300 ml minerální vody špetka soli vinný ocet nebo citronová šťáva několik kostek ledu Postup Zeleninu opláchneme. Paprik
Drží si Vlasáková muže zkrátka?
nasehvezdy.cz
Drží si Vlasáková muže zkrátka?
Herečka Lenka Vlasáková (53), známá ze seriálu Bratři a sestry, v poslední době tráví překvapivě hodně času po boku manžela Jana Dolanského (48). Sama přiznala, že si vybírá hlavně projekty, kde m
Bitva u Caribou: Na čí straně bojoval medvěd?
historyplus.cz
Bitva u Caribou: Na čí straně bojoval medvěd?
Dvě skupiny vzteklých mužů s namířenými zbraněmi na sebe pokřikují nadávky přes lesní paseku. Nakonec padnou i první výstřely. Ty ale nebudou určeny lidem, ale neméně vzteklému medvědovi. Válka za nezávislost na Británii je minulostí, Spojené státy americké se dočkaly oficiálního uznání, ale vztahy obou zemí ještě nepíšou novou kapitolu. Vyřešena není otázka společných hranic. To
Natalie Portman v roli ambasadorky Tiffany & Co.
iluxus.cz
Natalie Portman v roli ambasadorky Tiffany & Co.
Společnost Tiffany & Co. oznámila, že její novou globální ambasadorkou se stává herečka, producentka a režisérka Natalie Portman, držitelka Oscara®. Tento krok otevírá novou kapitolu pro ikonický
Jeden banán denně stačí, aby se…
panidomu.cz
Jeden banán denně stačí, aby se…
Nejzdravější je prý jíst ovoce, které u nás vyrostlo a dozrálo. Má to svou logiku. Ale takový banán také není k zahození. Jen se podívejte, jaké má benefity pro zdraví.   …snížil krevní tlak Je to díky bohatému obsahu draslíku, který se pohybuje mezi 350 až 420 mg na 100 g banánu. Lidé s rizikem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz