Domů     Zámek Slavkov u Brna: Rezidence, kterou procházela historie
Zámek Slavkov u Brna: Rezidence, kterou procházela historie

Návštěva monumentálního zámku ve Slavkově není jenom běžnou prohlídkou starého šlechtického sídla. Ze všech stran tady na nás dýchne historie, a to včetně jedné z nejvýznamnějších bitev, ke kterým kdy došlo na našem území.

Místo, kde dnes stojí nejmohutnější barokní zámek na Moravě, obsadilo již ve 13. století sídlo řádu německých rytířů. Takovým hradům se říkalo komenda, stálo na vyvýšeném místě obklopeném bažinou a bylo vskutku impozantní.

Jen hlavní palác dosahoval rozměrů 27×14 metrů, byl vybaven nárožními obrannými věžemi a obehnán až sedmimetrovými hradbami. Rytíři svou komendu ale neudrželi.

Po porážce v bitvě u Grunwaldu na počátku 15. století byl jejich řád natolik oslaben, že nebylo tak těžké je vyprovodit i ze Slavkova.

Přestože původní komenda už dávno nestojí, její zbytky přesto ještě můžeme spatřit v podzemí dnešního zámku, kde se dochovalo několik gotických místností z doby řádu německých rytířů.

Renovace na italský způsob

Objekt se stal součástí panství rodu Kouniců, a nejen součástí, ale doslova hlavním rodovým sídlem. Opuštěnou komendu nahradil koncem 16. století renesanční zámek s arkádami a hranolovou věží, ale ani na ten se při návštěvě nepodíváme.

Po sto letech se uznávaný habsburský diplomat Dominik Ondřej Kounic pustil do přestavby, která zámku vtiskla barokní podobu. Kounicové to pojali vskutku velkoryse.

Pozvali si věhlasného italského architekta Domenika Martinelliho, který kromě zámku neváhal ve stejném duchu upravit i velkou část města a navíc postavil nový farní kostel.

Zámek dostal půdorys písmene U a italština v něm v té době zněla obzvlášť hlasitě, protože italští mistři přijeli i obstarat vnitřní výzdobu a doplnili také sochy do vznikajícího zámeckého parku.

Krása jako u císařského dvora

Pod pojmem přestavba si nejspíš přestavíme mírné úpravy stávajícího objektu. Renesanční zámek s arkádami a sgrafitovou fasádou ale novému baroknímu sídlu vlastně kompletně uvolnil místo.

Dokončení sledovalo několik generací Kouniců včetně toho nejvýznamnějšího z nich – knížete Václava Antonína z Kounic a Rietbergu, státního kancléře ve službách hned čtyř habsburských panovníků od Marie Terezie po Františka II., tedy téměř čtyřicet let.

Stále se dbalo na to, aby zámek byl opravdu reprezentativní rezidencí.

Také proto se do dokončovaného centrálního oválného společenského sálu nastěhoval vídeňský dvorní tvůrce fresek Josef Pichler, aby tento prostor co nejvíce přiblížil těm nejobdivovanějšim v celé monarchii.

Tváře Kouniců shlížejí z rámů

Součástí expozice je také velká část slavné kounicovské obrazárny, kterou představitelé rodu začali shromažďovat už v první polovině 17. století.

V dobách své největší slávy byla podstatně rozsáhlejší, velká část ale padla za oběť požáru na sklonku 19. století. Dnes díky portrétům v této galerii máme alespoň představu o podobě významných členů rodiny Kouniců.

Pro prohlídku zámku máme k dispozici hned několik tras. Do nejstaršího, západního křídla zámku nás zavede tak, která dostala souhrnný název Historické sály. Právě tam najdeme vzácné fresky italského malíře Andrease Lanzaniho.

Projdeme si bývalou jídelnu rodu Kouniců, dnes označovanou jako Sál předků, vyzdobenou monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu.

Sál, který umí zachovat tajemství

Podíváme se i do Historického sálu – místnosti dějinného významu, v níž bylo podepsáno příměří po slavné bitvě u Slavkova. Na tomto sále si stavitelé dali obzvlášť záležet a výsledkem byla zvláštní akustika.

Sál byl totiž určen k politickým jednáním, a tak bylo třeba, aby žádné z vyslovených tajemství nedolehlo k nepovolaným uším. Za návštěvu stojí i zámecká kaple Povýšení sv. Kříže.

Prochází oběma nadzemními patry a dominuje jí oltář se sochami andělů z roku 1774. Dnes je kaple využívána nejen ke svatebním obřadům, ale pořádají se v ní i koncerty. Trochu jinými místy nás provede trasa Historické salonky.

Věnuje se totiž většinou menším pokojům. I ty jsou ale honosně zařízeny a vybaveny v různých slozích od renesance po empír.

Je tu Lovecko-vojenský salonek, knihovna a Divadelní sál v prvním patře severního křídla proslulý ideální akustikou a tedy jako stvořený pro pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.

Expozice, ze které mrazí

Zámek myslí i na dětské návštěvníky. právě pro ně je připravena prohlídka s lákavým názvem Šifra pana knížete.

Děti oblečené v dobových kostýmech řeší v saloncích severního křídla různé úkoly a představují vyšetřovatele zámecké záhady, která je ale inspirována skutečnými osudy rodu Kouniců.

Na děti myslí i letošní stálá výstava otevřená pod názvem Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih. V galerii v přízemí zámku představuje autorskou literární tvorbu pro nejmenší čtenáře od minulých staletí do současnosti.

Naopak spíše pro starší je určena expozice Právo útrpné na Slavkovsku, otevřená v rozsáhlých prostorách barokního zámeckého sklepení.

Historikové v ní shromáždili informace o dějinách tortury a doplnili je konkrétními příběhy mučených a trestaných obyvatel zdejšího regionu od 13. do 18. století.

Z této expozice může běhat mráz po zádech, což určitě nepomůže vylepšit zdejší teplota dosahující i během léta kolem 11 stupňů. Návštěvníkům se tedy doporučuje přinést si teplé oblečení, pro nejvíce zimomřivé jsou ale u vstupu připraveny deky.

Park se vrací do původní podoby

Zámecký park je slavkovskou chloubou. Také jeho založení je spjato s osobou Dominika Ondřeje Kounice, který nechal původní renesanční zahradu zcela proměnit.

Ve spolupráci z odborníky pro změnu z Holandska přidal květinový parter s bazény a fontánou či oranžerii bohatě zdobenou freskami. Jeho následovníci pak dílo dokončili.

Prostor osadili tehdy moderními drobnými romantickými stavbičkami včetně ptačí voliéry nebo čínského pavilonu. Teprve mnohem později byl založen anglický park, čímž mnohé prvky původních barokních dispozic zmizely. Ne ale nenávratně.

Rekonstrukce parku, která byla zahájena v 70. letech minulého století, se snažila důsledně zachovat původní projekt z roku 1774 a vrátit parku jeho barokní tvář.

Obnovený zámecký park byl pak otevřen u příležitosti konání sympozia UNESCO o barokních zahradách v září 1977.

Jarmark v napoleonském duchu

Slavkovský zámek je tradičně místem konání mnoha akcí po celý rok. K nejoblíbenějším patří jarmarky – třeba Májový v květnu, Napoleonský v srpnu nebo Václavský v září.

Tradičně nejnavštěvovanější je předvánoční jarmark na počátku prosince, kde se shromáždí nejen dvojnásobek prodejců s dobrotami a řemeslnými výrobky než na ostatních akcích, tedy kolem 270, ale je také součástí vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova.

Letošní předvánoční víkend tu ostatně začíná 2. prosince, tedy přesně v den 217. výročí bitvy tří císařů. Zámek při této příležitosti pořádá speciální prohlídky nebo akce v zámeckém parku včetně ukázek vojenského tábora a výcviku.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz