Domů     Technotrasa severní Moravy a Slezska: Surová krása
Technotrasa severní Moravy a Slezska: Surová krása
od 27.8.2021
1

Pro severní Moravu a Slezsko nejsou typické jen Beskydy a Jeseníky. Je to i zvláštní, surová krása, jež je s tímto regionem spjata.

Za příběhy poctivé práce našich předků se vydejte po Technotrase propojující unikátní místa připomínající technickou vyspělost tohoto kraje.

Začněte třeba v Odrách, které vás při příjezdu do kraje přivítají jako první. Kousek za městem najdete břidlicový Flascharův důl z konce 19. století, při jehož tajuplné prohlídce zažijete naprosté ticho i všepohlcující tmu a zkusíte si stříhání břidlice.

Na druhé straně Oder, v Loučkách, vás čeká druhá zastávka – Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, jímž vás provede přímo pan mlynář. Další zastavení, a to v Budišově nad Budišovkou, vás dovede zpět k břidlici.

Muzeum věnované přímo této hornině je jediné svého druhu v Česku a mezi jeho nejzajímavější exponáty patří břidlicové hodiny či „břidlofon“.

Mlýn Wesselsky
Mlýn Wesselsky

Cesta do krajiny sopek

Z krajiny břidlice povede vaše cesta rovnou do krajiny sopek – do Leskovce nad Moravicí k nejmladší české přehradě Slezské Hartě. Její kouzelná zákoutí i okolní sopky můžete obdivovat při okružní plavbě na palubě elektrolodi.

Od přehrady se vydejte dál až na úplný západ regionu, do Rýmařova. Tady nahlédnete pod ruce tkadlen v tkalcovně textilky Hedva Český Brokát. V průběhu speciálních prohlídek si vyzkoušíte i tkaní na stavu a roztočení kolovrátku.

Kosárna Karlovice
Kosárna Karlovice

Vzhůru do století páry!

Další zastávkou budou Karlovice. V historické kosárně si vyzkoušíte praní na valše či pletení košíků a nahlédnete do venkovského života před stoletím páry.

Tou to navíc zavoní při komentované projížďce parním vlakem po unikátní úzkokolejné dráze z roku 1898. Úzkokolejka, jejíž zvláštností je neobvykle velký počet ostrých zatáček včetně nejprudšího železničního oblouku v Česku, vás sveze z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku.

Odtud už vedou klasické koleje rovnou do Krnova, kde se zastavte v místní synagoze z roku 1871. Při speciálních prohlídkách s průvodcem v kostýmu rabína uslyšíte hebrejské písně, sami si v hebrejštině podepíšete svitek textu tóry a ochutnáte košer pokrmy a pití.

Vlak z Osoblahy
Vlak z Osoblahy

Jak se plavilo dřevo

Z Krnova se vydejte do Litultovic. V místním Větrném mlýně Choltice z roku 1833 se seznámíte s tvrdou prací mlynářů, do ruky budete moci vzít jeden z „palců“ na palečném kole a sami roztočit mačkač ovsa.

Dozvíte se, co jsou to mlýnští apoštolové a proč bylo možné tento mlýn, jenž se pyšní největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny (u tohoto typu mlýna) v Česku, snadno přestěhovat. Za příběhem továrníka Weisshuhna se dále vypravte do Žimrovic.

V roce 1891 tady vybudoval 3,5 kilometru dlouhý náhon k plavení dřeva do své papírny. Pozoruhodnost vodního díla se třemi tunely a dvěma akvadukty umocňuje fakt, že je vedeno skrz skalnaté kopce.

Během komentované procházky kromě jiného ochutnáte svačinku, jakou jedli chlapi v továrně.

Až na vrchol vysoké pece

Milovníci vojenské historie ocení následující dvě zastávky – skvěle zachovalý Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky a unikátní pěchotní srub MO S-5 na trati nedaleko Bohumína.

V obou si můžete vyzkoušet různou techniku, od muničního výtahu přes záměrný dalekohled až po zemní telegraf. Odtud už zamiřte rovnou do Ostravy, kde začněte třeba prohlídkou industriálního areálu Dolní Vítkovice.

Až na vrchol vysoké pece vás vyveze skutečný skipový výtah, jenž sem dříve dopravoval železnou rudu a koks, a prohlédnete si i koksárenskou baterii. Vynechat rozhodně nesmíte ani vyhlídku z Bolt Tower či interaktivní expozice Světa techniky.

Landek Park
Landek Park

Industriální Ostrava

A v Ostravě ještě zůstaňte – dalším bodem Technotrasy je totiž bývalý Důl Michal. Tady budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin.

Sfárat přímo do dolu pak budete moci na další zastávce – v Landek Parku. Aby byla autenticita co největší, bývalou štolou vás provede vysloužilý horník. Pokud byste si chtěli pobyt v Ostravě ještě víc zpestřit, navštivte i hasičské a železniční muzeum.

Nebo se zúčastněte některé z komentovaných prohlídek bývalých havířských kolonií či se projeďte historickým autobusem po ostravsko-karvinském revíru.

Ochutnávka nejen v pivovaru

Ve Frýdku-Místku vás komentované procházky seznámí s tradicí textilnictví v regionu, po stopách litiny a smaltu se můžete s průvodcem vydat ve Frýdlantu nad Ostravicí. A mezi těmito dvěma městy je ještě jedna zastávka, která stojí za to!

V pivovaru Radegast v Nošovicích odhalíte tajemství výroby zlatavého moku a samozřejmě jej – vlastnoručně načepovaný – i ochutnáte. Mnohem sladší tekutinu – medovinu, jakou pili mušketýři – vám pak nabídnou na úplném východě Technotrasy, v Mostech u Jablunkova.

Ve zbrusu nové interaktivní expozici unikátního opevnění Šance ze 16. století se dozvíte, jak se zdejší posádce žilo v průběhu války i v dobách míru, a vyzkoušíte si, jak funguje dělo, mušketa či křesadlo.

Štramberk
Štramberk

Uši i klobouky

A teď už zpět na západ – do Štramberka.

V průběhu komentované procházky za poklady kutařů, sládků a cukrářů se seznámíte s místní historií těžby železné rudy a vápence, ochutnáte pivo, které se od nepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu, a v tradiční pekárně si umažete ruce při pečení Štramberského ucha.

Co by kamenem dohodil je to do Nového Jičína – města klobouků. Expozice návštěvnického centra vás provede zdejší dlouhou tradicí kloboučnictví sahající až do 16. století.

Kromě jiného si zde můžete vyzkoušet na 300 pokrývek hlavy a uvidíte výrobu mini kloboučku na parním stroji!

Mějte za lubem!

V nedalekých Bernaticích u Oder pro změnu nahlédnete do textilních dílen UAX. Speciální prohlídka vás seznámí s celým procesem výroby a v tiskárně si pak zabarvíte prsty během workshopu zaměřeného na sítotisk.

Předposlední zastávkou jsou Bartošovice. Ve zdejším historickém mlýně s vodní mini elektrárnou se dozvíte, co to znamená „mít za lubem“ i jak se tradiční metodou suší ovoce, a dokonce uvidíte (a uslyšíte!) všechny stroje v chodu!

Tečkou za vaším putováním bude Vagonářské muzeum ve Studénce. Je sice věnované především výrobě Vagonky Studénka, ale seznámíte se zde i s historií železniční dopravy a uvidíte unikátní funkční modelovou dráhu.

Více informací o termínech prohlídek i možnostech rezervace na www.technotrasa.cz.

Foto: MS kraj

Foto:
reklama
Související články
27.11.2023
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami dětem představí lesní zvířata, zejmé
15.11.2023
Naším prvním tipem je Ježíškova cesta. Boží Dar je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Na obou stezkách jsou malé domečky s atrakcemi pro děti. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Na cestu vyrazí děti se svým doprovodem od Infocentra v městečku Boží Dar. Cesta má 13 zastávek, v k
10.11.2023
Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století. V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby. Sto tisíc lidí ve štolách K s
30.10.2023
Jeden z největších zážitkových parků v republice najdete na Vysočině nedaleko Rokytnice nad Rokytnou. Resort Březová nabízí zázemí pro tábory, školní výlety i školy v přírodě a lyžařské kurzy. Bazén, rybník, boulderovací kameny, posezení, diskoplácek, a to není všechno. V areálu stojí malebné až budovy, vodopády, skalky a mostky. Ročně resort láká tisíce dětí na programy i adrenalinové atrakce:
24.10.2023
Vyhlídky jsou v Krkonoších úžasné takřka odkudkoliv, ale každý pohled je jiný. Za vyzkoušení stojí rozhlédnout se z Hnědého vrchu jihozápadně od Pece pod Sněžkou, kde ve výšce 1207 metrů nad mořem stojí dřevěná vyhlídková věž s ocelovým vnitřním schodištěm. Je vysoká přes 30 metrů a na nejvyšší ze tří vyhlídkových plošin ve výšce 27 metrů vede 138 schodů. Dokončena byla v roce 2009, je zdarma p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s