Domů     Technotrasa severní Moravy a Slezska: Surová krása
Technotrasa severní Moravy a Slezska: Surová krása

Pro severní Moravu a Slezsko nejsou typické jen Beskydy a Jeseníky. Je to i zvláštní, surová krása, jež je s tímto regionem spjata.

Za příběhy poctivé práce našich předků se vydejte po Technotrase propojující unikátní místa připomínající technickou vyspělost tohoto kraje.

Začněte třeba v Odrách, které vás při příjezdu do kraje přivítají jako první. Kousek za městem najdete břidlicový Flascharův důl z konce 19. století, při jehož tajuplné prohlídce zažijete naprosté ticho i všepohlcující tmu a zkusíte si stříhání břidlice.

Na druhé straně Oder, v Loučkách, vás čeká druhá zastávka – Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, jímž vás provede přímo pan mlynář. Další zastavení, a to v Budišově nad Budišovkou, vás dovede zpět k břidlici.

Muzeum věnované přímo této hornině je jediné svého druhu v Česku a mezi jeho nejzajímavější exponáty patří břidlicové hodiny či „břidlofon“.

Mlýn Wesselsky
Mlýn Wesselsky

Cesta do krajiny sopek

Z krajiny břidlice povede vaše cesta rovnou do krajiny sopek – do Leskovce nad Moravicí k nejmladší české přehradě Slezské Hartě. Její kouzelná zákoutí i okolní sopky můžete obdivovat při okružní plavbě na palubě elektrolodi.

Od přehrady se vydejte dál až na úplný západ regionu, do Rýmařova. Tady nahlédnete pod ruce tkadlen v tkalcovně textilky Hedva Český Brokát. V průběhu speciálních prohlídek si vyzkoušíte i tkaní na stavu a roztočení kolovrátku.

Kosárna Karlovice
Kosárna Karlovice

Vzhůru do století páry!

Další zastávkou budou Karlovice. V historické kosárně si vyzkoušíte praní na valše či pletení košíků a nahlédnete do venkovského života před stoletím páry.

Tou to navíc zavoní při komentované projížďce parním vlakem po unikátní úzkokolejné dráze z roku 1898. Úzkokolejka, jejíž zvláštností je neobvykle velký počet ostrých zatáček včetně nejprudšího železničního oblouku v Česku, vás sveze z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku.

Odtud už vedou klasické koleje rovnou do Krnova, kde se zastavte v místní synagoze z roku 1871. Při speciálních prohlídkách s průvodcem v kostýmu rabína uslyšíte hebrejské písně, sami si v hebrejštině podepíšete svitek textu tóry a ochutnáte košer pokrmy a pití.

Vlak z Osoblahy
Vlak z Osoblahy

Jak se plavilo dřevo

Z Krnova se vydejte do Litultovic. V místním Větrném mlýně Choltice z roku 1833 se seznámíte s tvrdou prací mlynářů, do ruky budete moci vzít jeden z „palců“ na palečném kole a sami roztočit mačkač ovsa.

Dozvíte se, co jsou to mlýnští apoštolové a proč bylo možné tento mlýn, jenž se pyšní největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny (u tohoto typu mlýna) v Česku, snadno přestěhovat. Za příběhem továrníka Weisshuhna se dále vypravte do Žimrovic.

V roce 1891 tady vybudoval 3,5 kilometru dlouhý náhon k plavení dřeva do své papírny. Pozoruhodnost vodního díla se třemi tunely a dvěma akvadukty umocňuje fakt, že je vedeno skrz skalnaté kopce.

Během komentované procházky kromě jiného ochutnáte svačinku, jakou jedli chlapi v továrně.

Až na vrchol vysoké pece

Milovníci vojenské historie ocení následující dvě zastávky – skvěle zachovalý Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky a unikátní pěchotní srub MO S-5 na trati nedaleko Bohumína.

V obou si můžete vyzkoušet různou techniku, od muničního výtahu přes záměrný dalekohled až po zemní telegraf. Odtud už zamiřte rovnou do Ostravy, kde začněte třeba prohlídkou industriálního areálu Dolní Vítkovice.

Až na vrchol vysoké pece vás vyveze skutečný skipový výtah, jenž sem dříve dopravoval železnou rudu a koks, a prohlédnete si i koksárenskou baterii. Vynechat rozhodně nesmíte ani vyhlídku z Bolt Tower či interaktivní expozice Světa techniky.

Landek Park
Landek Park

Industriální Ostrava

A v Ostravě ještě zůstaňte – dalším bodem Technotrasy je totiž bývalý Důl Michal. Tady budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin.

Sfárat přímo do dolu pak budete moci na další zastávce – v Landek Parku. Aby byla autenticita co největší, bývalou štolou vás provede vysloužilý horník. Pokud byste si chtěli pobyt v Ostravě ještě víc zpestřit, navštivte i hasičské a železniční muzeum.

Nebo se zúčastněte některé z komentovaných prohlídek bývalých havířských kolonií či se projeďte historickým autobusem po ostravsko-karvinském revíru.

Ochutnávka nejen v pivovaru

Ve Frýdku-Místku vás komentované procházky seznámí s tradicí textilnictví v regionu, po stopách litiny a smaltu se můžete s průvodcem vydat ve Frýdlantu nad Ostravicí. A mezi těmito dvěma městy je ještě jedna zastávka, která stojí za to!

V pivovaru Radegast v Nošovicích odhalíte tajemství výroby zlatavého moku a samozřejmě jej – vlastnoručně načepovaný – i ochutnáte. Mnohem sladší tekutinu – medovinu, jakou pili mušketýři – vám pak nabídnou na úplném východě Technotrasy, v Mostech u Jablunkova.

Ve zbrusu nové interaktivní expozici unikátního opevnění Šance ze 16. století se dozvíte, jak se zdejší posádce žilo v průběhu války i v dobách míru, a vyzkoušíte si, jak funguje dělo, mušketa či křesadlo.

Štramberk
Štramberk

Uši i klobouky

A teď už zpět na západ – do Štramberka.

V průběhu komentované procházky za poklady kutařů, sládků a cukrářů se seznámíte s místní historií těžby železné rudy a vápence, ochutnáte pivo, které se od nepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu, a v tradiční pekárně si umažete ruce při pečení Štramberského ucha.

Co by kamenem dohodil je to do Nového Jičína – města klobouků. Expozice návštěvnického centra vás provede zdejší dlouhou tradicí kloboučnictví sahající až do 16. století.

Kromě jiného si zde můžete vyzkoušet na 300 pokrývek hlavy a uvidíte výrobu mini kloboučku na parním stroji!

Mějte za lubem!

V nedalekých Bernaticích u Oder pro změnu nahlédnete do textilních dílen UAX. Speciální prohlídka vás seznámí s celým procesem výroby a v tiskárně si pak zabarvíte prsty během workshopu zaměřeného na sítotisk.

Předposlední zastávkou jsou Bartošovice. Ve zdejším historickém mlýně s vodní mini elektrárnou se dozvíte, co to znamená „mít za lubem“ i jak se tradiční metodou suší ovoce, a dokonce uvidíte (a uslyšíte!) všechny stroje v chodu!

Tečkou za vaším putováním bude Vagonářské muzeum ve Studénce. Je sice věnované především výrobě Vagonky Studénka, ale seznámíte se zde i s historií železniční dopravy a uvidíte unikátní funkční modelovou dráhu.

Více informací o termínech prohlídek i možnostech rezervace na www.technotrasa.cz.

Foto: MS kraj

Foto:
Související články
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Jen dva kilometry od zámku Hluboká stojí na břehu Munického rybníka lovecký zámeček Ohrada, vystavěný na počátku 18. století, který je o více než století starší než samotná Hluboká. Sídlí v něm Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství s příslušnými expozicemi, a vzhledem k tomu, že funguje již od roku 1842, je vlastně jedním z našich nejstarších muzeí vůbec. My vám však chceme nabídnout kousek
Prázdniny. Slovo, které u dětí vyvolá radostné výsknutí a u rodičů občas lehké zoufalství. Jak zaplnit těch nekonečně dlouhých 62 dní smysluplně a bez věčného „Tati, já se nudím,“? Odpověď může být jednodušší, než se zdá. Vysočina je místo, kde to s dětmi funguje. Autentická a plná zážitků, které si děti budou pamatovat déle než poslední animák v kině. Zvířátka na dosah ruky Malí milovníci z
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na co koukat. Uvidíte celou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz