Bratislava: Město, které má zážitek pro každého
Bratislava: Město, které má zážitek pro každého

Bratislava je hlavním městem od roku 1993, kdy vznikla Slovenská republika, a zaujímá výjimečnou polohu na hranici tří států – Rakouska, Maďarska a Slovenska. Během své existence byla ovlivněna mnohými kulturami a formována bohatou historií a v současnosti je moderní metropolí střední Evropy.

Na území Bratislavy se v minulosti nacházela sídla keltů i Římanů a byla také místem korunovací uherských panovníků z rodu Habsburků – celkem jedenácti králů a sedmi královských manželek. Svůj největší rozmach zaznamenala Bratislava v dobách vlády Marie Terezie, která byla korunována v Dómu sv.

Martina v roce 1741. Město nabízí kompaktní historické centrum s množstvím architektonických připomínek časů monarchie. Nacházejí se v něm nádherná šlechtická sídla zvaná kúrie i měšťanské vilové domy, v nichž žili a působili světoznámí umělci, architekti či vynálezci jako Johann Nepomuk Hummel, Wolfgang Amadeus Mozart, Ferenc Liszt, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn Johann Wolfgang von Kempelen.

Historie na každém kroku

Historické centrum města s významnými dominantami jako Bratislavský hrad nebo majestátní Dóm sv. Martina doplňuje moderní architektura v podobě elipsovitých věží prominentní architektky Zahy Hadid nebo výškové budovy panorama Towers španělského architekta Ricarda Bofilla.

Ty se nacházejí nedaleko centra města v nově vyrůstající obchodní čtvrti na Nivách, která postupně mění panoráma Bratislavy. Rozlohou útulná a zároveň kompaktní Bratislava je známá svou jedinečnou atmosférou městského korza a uliček s množstvím originálních kavárniček a restaurací.

Tradiční prešpurská kuchyně v restauracích se tu střídá s rozmanitými chutěmi z různých končin světa a malých stylových pouličních provozovnách. Během celého roku se v Bratislavě koná množství kulturních akcí.

Místní obyvatelé se spolu s návštěvníky města setkávají u příležitosti oslav historie, jídla nebo umění na festivalech, pouličních představeních a jiných podnicích. Mezi nejvýznamnější patří Korunovační dny, kdy si Bratislava připomíná historii svého slavného korunovačního období.

Město plné zeleně

Bratislava není jen místem, kde pulzuje život, obchod a zábava, ale nabízí také zelené odpočinkové zóny, a to přímo uprostřed města. V samotné Bratislavě stejně jako v jejím okolí se nachází množství parků, zahrad a zelených ploch, mezi které patří i nejstarší veřejný park ve střední Evropě – Sad Janka Krále.

Důležitou součástí Bratislavy jsou Malé Karpaty, Dunaj a vinice, které přirozeně zasahují do města. Najdeme tu i několik chráněných přírodních rezervací, dunajských niv, luhů a ramen patřících k chráněným biotopům evropského významu.

S vizí Bratislavy jako ekologického města souvisí i nový přístup k dopravě a veřejnému prostoru, který má být pro obyvatele i turisty obohacujícím prvkem. Město spustilo projekt volného sezení nazvaný Sadni si!

, který vychází z podobných řešení ve světových metropolích. Dává přednost chodcům a mobilní zeleni, omezuje parkování, sjednocuje mobiliář na náměstích a dalších prostranstvích a také podporuje bikesharing.

Ideální město na rodinný výlet

V Bratislavě najdete program pro každého. Navštivte hlavní město i s dětmi a užijte si třeba prodloužený víkend plný atrakcí a zážitků. Zoologická zahrada s DinoParkem, interaktivní centrum vědy Aurelium, areál Železná Studnička, to jsou jen některé zajímavosti, které stojí za to s dětmi vidět.

K nejnavštěvovanějším místům Bratislavy nepochybně patří zoologická zahrada. Najdete v ní více než tisíc zvířat 180 druhů. Od května do září si tu návštěvníci mohou užít také komentované krmení, které vás dostane je zvířatům blíž než běžně.

Součástí areálu je také DinoPark s dinosaury v životní velikosti a s 3D kinem. Dům umění Bibiana hned naproti Dómu sv. Martina nabízí dětem nezapomenutelný zážitek. Prostřednictvím pohádkového světa a interaktivních výstav děti poznají umění i kulturu, načerpají nové poznatky a podpoří svoji fantazii.

Za nepříznivého počasí se děti mohou vyřádit i skákáním v Jump aréně, vyrobit si své vlastní pamlsky v Bon Manufaktur, navštívit Korunovační foto-video point s dobovými kostýmy nebo objevit zážitkové centrum vědy Aurelium.

V tomto jedinečném prostoru si děti mohou prohlédnout, jak funguje hologram nebo jak těžké je vyvážit magnet. A co je důležité, všechno si mohou také samy na místě vyzkoušet.

Foto: Město Bratislava

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Bangkok, velkoměsto na vodě

Bangkok, velkoměsto na vodě

3 nejkrásnější jednobarevná města

3 nejkrásnější jednobarevná města

Nenechte si ujít další zajímavé články