Bratislava: Město, které má zážitek pro každého
Bratislava: Město, které má zážitek pro každého

Bratislava je hlavním městem od roku 1993, kdy vznikla Slovenská republika, a zaujímá výjimečnou polohu na hranici tří států – Rakouska, Maďarska a Slovenska. Během své existence byla ovlivněna mnohými kulturami a formována bohatou historií a v současnosti je moderní metropolí střední Evropy.

Na území Bratislavy se v minulosti nacházela sídla keltů i Římanů a byla také místem korunovací uherských panovníků z rodu Habsburků – celkem jedenácti králů a sedmi královských manželek. Svůj největší rozmach zaznamenala Bratislava v dobách vlády Marie Terezie, která byla korunována v Dómu sv.

Martina v roce 1741. Město nabízí kompaktní historické centrum s množstvím architektonických připomínek časů monarchie. Nacházejí se v něm nádherná šlechtická sídla zvaná kúrie i měšťanské vilové domy, v nichž žili a působili světoznámí umělci, architekti či vynálezci jako Johann Nepomuk Hummel, Wolfgang Amadeus Mozart, Ferenc Liszt, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn Johann Wolfgang von Kempelen.

Historie na každém kroku

Historické centrum města s významnými dominantami jako Bratislavský hrad nebo majestátní Dóm sv. Martina doplňuje moderní architektura v podobě elipsovitých věží prominentní architektky Zahy Hadid nebo výškové budovy panorama Towers španělského architekta Ricarda Bofilla.

Ty se nacházejí nedaleko centra města v nově vyrůstající obchodní čtvrti na Nivách, která postupně mění panoráma Bratislavy. Rozlohou útulná a zároveň kompaktní Bratislava je známá svou jedinečnou atmosférou městského korza a uliček s množstvím originálních kavárniček a restaurací.

Tradiční prešpurská kuchyně v restauracích se tu střídá s rozmanitými chutěmi z různých končin světa a malých stylových pouličních provozovnách. Během celého roku se v Bratislavě koná množství kulturních akcí.

Místní obyvatelé se spolu s návštěvníky města setkávají u příležitosti oslav historie, jídla nebo umění na festivalech, pouličních představeních a jiných podnicích. Mezi nejvýznamnější patří Korunovační dny, kdy si Bratislava připomíná historii svého slavného korunovačního období.

Město plné zeleně

Bratislava není jen místem, kde pulzuje život, obchod a zábava, ale nabízí také zelené odpočinkové zóny, a to přímo uprostřed města. V samotné Bratislavě stejně jako v jejím okolí se nachází množství parků, zahrad a zelených ploch, mezi které patří i nejstarší veřejný park ve střední Evropě – Sad Janka Krále.

Důležitou součástí Bratislavy jsou Malé Karpaty, Dunaj a vinice, které přirozeně zasahují do města. Najdeme tu i několik chráněných přírodních rezervací, dunajských niv, luhů a ramen patřících k chráněným biotopům evropského významu.

S vizí Bratislavy jako ekologického města souvisí i nový přístup k dopravě a veřejnému prostoru, který má být pro obyvatele i turisty obohacujícím prvkem. Město spustilo projekt volného sezení nazvaný Sadni si!

, který vychází z podobných řešení ve světových metropolích. Dává přednost chodcům a mobilní zeleni, omezuje parkování, sjednocuje mobiliář na náměstích a dalších prostranstvích a také podporuje bikesharing.

Ideální město na rodinný výlet

V Bratislavě najdete program pro každého. Navštivte hlavní město i s dětmi a užijte si třeba prodloužený víkend plný atrakcí a zážitků. Zoologická zahrada s DinoParkem, interaktivní centrum vědy Aurelium, areál Železná Studnička, to jsou jen některé zajímavosti, které stojí za to s dětmi vidět.

K nejnavštěvovanějším místům Bratislavy nepochybně patří zoologická zahrada. Najdete v ní více než tisíc zvířat 180 druhů. Od května do září si tu návštěvníci mohou užít také komentované krmení, které vás dostane je zvířatům blíž než běžně.

Součástí areálu je také DinoPark s dinosaury v životní velikosti a s 3D kinem. Dům umění Bibiana hned naproti Dómu sv. Martina nabízí dětem nezapomenutelný zážitek. Prostřednictvím pohádkového světa a interaktivních výstav děti poznají umění i kulturu, načerpají nové poznatky a podpoří svoji fantazii.

Za nepříznivého počasí se děti mohou vyřádit i skákáním v Jump aréně, vyrobit si své vlastní pamlsky v Bon Manufaktur, navštívit Korunovační foto-video point s dobovými kostýmy nebo objevit zážitkové centrum vědy Aurelium.

V tomto jedinečném prostoru si děti mohou prohlédnout, jak funguje hologram nebo jak těžké je vyvážit magnet. A co je důležité, všechno si mohou také samy na místě vyzkoušet.

Foto: Město Bratislava

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Střední Amerika mimo sezónu: dominikána a Kuba

Střední Amerika mimo sezónu: dominikána a Kuba

3x Afrika mimo sezónu: Mauricius, Seychely a Zanzibar

3x Afrika mimo sezónu: Mauricius, Seychely a Zanzibar

Nenechte si ujít další zajímavé články

Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Mikrospánek za volantem zažil každý osmý český řidič
epochaplus.cz

Mikrospánek za volantem zažil...

Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
epochaplus.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...