U těchto pěti zemí si turisté často kladou otázku, zda jejich návštěva není bezpečnostním rizikem. Ačkoliv zde v minulosti nejednou tekla krev, dnes už vítají turisty s otevřenou náručí. Vydejte se do zemí, kam se dlouhá léta odvážil jen málokdo!
Po zuby ozbrojený Izrael
Protože se židovský stát nachází v sevření nevypočitatelných arabských sousedů, bezpečnost (nejen turistů, ale samozřejmě i místních) je jednou z izraelských priorit. Tomu odpovídá i úroveň bezpečnostních opatření, třeba na letištích, ale i běžně na ulici.
Co si nenechat ujít
Ve starobylých uličkách Jeruzaléma se snadno může stát, že vás začnou zpovídat po zuby ozbrojení vojáci, jinak jsou ale místní pověstní svým přívětivým chováním. Právě Jeruzalém je místem, které patří k turisticky nejoblíbenějším.
Potkávají se tu vlivy hned tří různých náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Nenechte si ujít návštěvu Chrámové hory s úchvatným Skalním dómem a Zdí nářků.
Mezi další vyhledávané oblasti patří Mrtvé moře, kaňon Mitze Ramon, města Nazaret a Betlém, ale i Haifa se svými nádhernými terasovitými zahradami.
INFO NA CESTU
Měna: nový izraelský šekel (1 ILS = 6,5 Kč)
Jazyk: hebrejština a arabština
Úroveň znalosti angličtiny: skvělá
Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas +2
Délka cesty: letecky cca 3,5 hodiny
Ideální doba návštěvy: březen až duben nebo říjen až listopad
Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců
Kambodža není jen Angkor Vat
Hrůzy občanské války a nadvlády Rudých Khmerů v Kambodži jsou už zřejmě definitivně pryč. Následky konfliktu ze 70. let minulého století jsou ale patrné dodnes, na budovách, infrastruktuře i na samotných obyvatelích.
V poslední době se zde rozšířil hlavně sexuální turismus, čímž vzrostl počet nakažených virem HIV. Dnes už ale v zemi chrámů a nádherné přírody téměř žádná bezpečnostní rizika nejsou.
Země diamantů a říčních delfínů
Když už sem cizinci zavítají, většinou zamíří jen k proslulému chrámovému komplexu Angkor Vat, o dost tím ale přicházejí. Kambodža má totiž hodně co nabídnout.
Ať už je to hlavní město Phnom Penh s pohádkovým královským palácem (kde najdete podlahu s dlaždicemi ze stříbra, nebo zlatou sochu Buddhy posázenou 9 500 diamanty!) a nechvalně proslulou věznicí Rudých Khmerů S-21, hluboká džungle v národním parku Virachey, která je ještě z části neprozkoumaná nebo městečko Kratie, kde lze zahlédnout vzácné říční delfíny.
INFO NA CESTU
Měna: kambodžský riel (1 000 KHR = 5,5 Kč)
Jazyk: khmerština
Úroveň znalosti angličtiny: průměrná
Časový posun: zimní čas +6 hodin, letní čas +5 hodin
Délka cesty: letecky cca 12 hodin s přestupem
Ideální doba návštěvy: listopad až březen
Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné získat po příjezdu
Egypt čekající na druhou šanci
Kvůli napjaté situaci na Sinajském poloostrově zažívá dříve turisticky oblíbený Egypt odliv návštěvníků. Statisticky zde přitom není nebezpečí teroristického útoku vyšší, než kdekoliv jinde ve Středozemí. Turistická místa jsou navíc většinou dobře chráněná.
Když se tak rozhodnete severoafrickou zemi navštívit, dočkáte se v současné době přívětivých cen zájezdů a menších davů.
V letoviscích je bezpečno
Některým oblastem je ale přece jen lepší se vyhnout. Podle rad cestovních kanceláří je to zejména zmíněný Sinajský poloostrov, západní část země, ale třeba i samotná Káhira.
Na druhou stranu návštěva proslulých letovisek poskytujících kvalitní turistické služby, ale i nezapomenutelné zážitky z potápění, údajně není rizikem. Egypt je ale hlavně zemí starodávné kultury a památek.
Kromě proslulých pyramid stojí za návštěvu také skalní hrobky v Údolí králů, chrámové komplexy v Karnaku a Luxoru, nebo chrám Abú Simbel, který hlídají čtyři přes 20 metrů vysoké sochy faraona Ramesse II.
INFO NA CESTU
Měna: egyptská libra (1 EGP = 1,4 Kč)
Jazyk: arabština
Úroveň znalosti angličtiny: v turistických oblastech dobrá
Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas stejný jako v Česku
Délka cesty: letecky cca 4,5 hodiny.
Ideální doba návštěvy: za památkami od listopadu do března, do letovisek od poloviny března do poloviny července
Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné vyřídit po příletu nebo předem na egyptském velvyslanectví v Praze
Příroda s historií se snoubí v Gruzii
Gruzie se v posledních letech stala oblíbenou destinací všech milovníků přírody. Z bezpečnostního hlediska zde žádná rizika nejsou, až na hranice „vnitřní“ Gruzie s Abcházií a Jižní Osetií, územími se separatistickými tendencemi. Může zde totiž docházet k ozbrojeným výpadům a konfliktům.
Atmosféru načerpejte v Tbilisi
Jinak se návštěvy této země, kde se snoubí přírodní krásy a historické pamětihodnosti, není třeba obávat. Něco pro sebe si tu najde každý.
Fanoušci historie jistě ocení atmosférické hlavní město Tbilisi a jeho historickou část s mnohými chrámy, zvonicí, katedrálou, sirnými lázněmi i proslulou pevností Narikala.
Těm, kteří preferují toulky přírodou, by nemělo uniknout divoké pohoří Kavkazu, či hornatá oblast Svanetie, která je ideální pro dobrodružné treky. Navíc se zde nacházejí pozůstatky středověkých vesnic zapsaných na seznamu UNESCO.
INFO NA CESTU
Měna: gruzínské lari (1 GEL = 7,8 Kč)
Jazyk: gruzínština
Úroveň znalosti angličtiny: slabá
Časový posun: zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny
Délka cesty: letecky cca 6 hodin včetně přestupu
Ideální doba návštěvy: květen až červen nebo září až říjen
Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců
V Peru buďte obezřetní
Peru je země plná krás, turistu zde ale čekají i nástrahy, především v podobě drobných krádeží. Doporučuje se proto necestovat v noci a po setmění být obezřetný, především co se týká nošení hotovosti.
Vážnější nebezpečí představují narkoteroristické skupiny, které se ale v posledních letech stáhly z dosahu turistů.
Po stopách starých Inků
Pro jistotu se ale vyhněte údolí řeky Apurímac a Ene a před odjezdem situaci radši ještě zkontrolujte na internetu. Pokud dodržíte základní bezpečnostní doporučení, poznávání peruánských krás nebude stát nic v cestě.
Vydat se můžete třeba na nejznámější památku, ruiny inckého města Machu Picchu, k tajemným obrazcům na planině Nazca, posvátnému jezeru Titicaca, ležícímu ve výšce 4000 m. n.
m., nebo do oáz Huacachima či (méně navštěvované) Morón, které uprostřed pouště vypadají jako fata morgána.
INFO NA CESTU
Měna: sol (1 PEN = 6,9 Kč)
Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština
Úroveň znalosti angličtiny: slabá, doporučuje se aspoň základní znalost španělštiny
Časový posun: zimní čas -6 hodin, letní čas -7 hodin
Délka cesty: letecky cca 16 hodin včetně mezipřistání
Ideální doba návštěvy: obecně květen až červen, záleží na oblasti návštěvy
Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců
Foto: Shutterstock, PX FUEL