Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině
Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Vysočinu zdobí hned tři památky UNESCO, které spojuje pomyslný trojúhelník. Historické centrum zapsané na Seznam světového kulturního dědictví najdete v Telči, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, kde probíhá rozsáhlá rekonstrukce a židovskou čtvrt, židovský hřbitov i baziliku svatého Prokopa a zámek v Třebíči.

Vysočina je krajem s nejvyšší koncentrací těchto celosvětově významných památek. Skvělé na tom navíc je, že všechna tři města mají co nabídnout nejen milovníkům historie, obdivovatelům architektury, ale výlety plné zábavy si ve městech UNESCO na Vysočině, zvláště pak v Telči a jejím okolí užijí i rodiny s dětmi.

Zámek v Třebíči

O tři sta let později Vysočina láká na skvost barokní architektury – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a jeho historii odhaluje i moderní Muzeum nové generace na tamějším zámku.

Do svého originálního projektu zapracoval architekt J. B. Santini pětkovou symboliku, když se nechal inspirovat legendou o Janu Nepomuckém, jemuž se nad tělem objevila korunka s pěti hvězdičkami.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Moravské Benátky

O několik kilometrů jižněji na vás dýchne historie centra města Telč, jemuž se přezdívá Moravské Benátky. Právem se řadí k jednomu z nejkrásnějších měst České republiky s měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty a podloubími a s renesančním zámkem, který obklopuje pohádkový park.

Městečko si oblíbili filmaři, kteří tady natočili například Pyšnou princeznu nebo Z pekla štěstí. Pohádkové zážitky proto čekají i na rodiny s dětmi. Při prohlídce Telčského domu náhlednou do světa legend, skřítků a historických příběhů a určitě je zabaví i nová interaktivní expozice ve věži sv. Ducha.

www.telc.eu

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Já jsem z Kutné Hory…

Já jsem z Kutné Hory…

Pantheon na skalním hradě Vranov

Pantheon na skalním hradě Vranov

Pražské synagogy

Pražské synagogy

Klementinum, sídlo vzdělanců

Klementinum, sídlo vzdělanců

Mohyla míru u Brna: Památka nejen na vítěze

Mohyla míru u Brna: Památka nejen na vítěze

České Budějovice: Město krále Přemysla

České Budějovice: Město krále Přemysla

Nenechte si ujít další zajímavé články