Domů     Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý
Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý

Podivuhodné stavby s hvězdicovým půdorysem se tyčí na mnoha místech tibetských hor. Nikdo v nich nebydlí, nikdo je nevyužívá a jejích minulost je nejasná. Není známo ani to, kdo je postavil a k čemu měly sloužit.

V roce 1998 si francouzská cestovatelka a objevitelka Frederique Darragonová (*1949) sbalí kufry a vyrazí do Himalájí pátrat po levhartech sněžných, ohrožených kočkovitých šelmách z horských masivů Střední Asie.

Tam ale její pozornost záhy zaujme něco jiného. Na himalásjkých svazích při svém pátrání po levhartech narazí na několik zvláštních staveb. Jsou to vysoké věže hvězdicového tvaru, které jsou zdánlivě náhodně rozesety v okolí.

Když se Darragonová začne vyptávat místních, kdo je postavil, kdy a proč, odpověď nedostane. Tibeťané jen nejistě krčí rameny a tvrdí, že věže tu jednoduše stojí odjakživa.

Francouzské výzkumnice se zmocní touha a odhodlání najít na tyto otázky odpověď, na levharty si brzy již ani nevzpomene, zato tajemné věže se stanou její posedlostí.

V následujících pěti letech Darragonová podnikne devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán, během nichž na vlastní oči spatří téměř dvě stovky tajemných věží, fotografuje je, důkladně je změří, vyšplhá po ních a pokud je to možné, odebere z jejich dřevěných trámů kusy dřeva, které následně odesílá do amerických laboratoří na analýzu. Dočká se svých odpovědí?

Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net
Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net

Záznamy mlčí

Darragonová vkládá naději do klášterních dokumentů a kronik, v nichž místní mniši obvykle pečlivě zaznamenávají veškeré události.

Ke svému překvapení si však od mnichů vyslechne pokaždé stejnou odpověď, v listinách prý o kamenných věžích nenašli jedinou zmínku. O čem to vlastně vypovídá?

Je přítomnost věží v tibetských horách pro zdejší mnichy natolik přirozená, že jiim ani nevěnují pozornost?

Něco málo se podaří najít alespoň v denících západních cestovatelů z 19. století a čínských análech, kde se první zmínky o stavbách objevují za dynastie Ming v letech 1368 až 1644. Z několika desítek vzorků zaslaných do laboratoří za účelem datování přitom vyplývá, že věže jsou staré 500 až 1800 let.

To mimo jiné znamená, že bez újmy přečkaly řadu ničivých zemětřesení, která oblast čas od času postihnou a která nezřídka srovnají se zemí celé vesnice. Kdo je v horách vybudoval?

A proč žádnému z dřívějších kronikářů nestály za to, aby se o nich rozepsal detailněji?

Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin
Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin

Pozoruhodná konstrukce

„Všichni ti lidé, kterých jsem se ve vesnicích vyptávala, říkají, že věže odolávají zemětřesením,“ vzpomíná Darragonová. Věže jsou přitom poměrně vysoké a výška některých přesahuje 60 metrů, což je srovnatelné například s Petřínskou rozhlednou v Praze.

Darragonová spekuluje, že odolnost zřejmě spočívá v jejich neobvyklému tvaru. Půdorys věží je hvězdicový, což je i ve světovém měřítku velice vzácné, ne však nevídané. Někteří badatelé mají za to, že demonstrovat prestiž rodiny, u jejíhož domu věž stála.

Proto prý lze v prosperujících vesnicích narazit třeba i na několik věží stojících vedle sebe. Obě varianty se nezdají příliš věrohodné, vezmeme-li v úvahu, že mnoho kamenných věží stojí ve zcela neobydlené oblasti.

Mohlo by jít o signální věže či jiné stavby obranného účelu? Tomu zase neodpovídá jejich zdánlivě nahodilé rozmístění ani fakt, že některé vznikaly dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Spojení s vesmírem

Za zmínku stojí, že věže tohoto typu lze vzácněji najít i jinde ve světě, například v Afghánistánu stojí hned dvě a jednou z nich je minaret v horské oblasti provincie Ghazní. Byly i tibetské věže vztyčeny pro náboženské účely?

Možná ano, jedna z teorií pracuje s domněnkou, že věže znázorňují jakousi šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi.

„Věže by mohly tuto šňůru skutečně symbolizovat,“ prohlašuje nezávislá americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová. Tato teorie jde ruku v ruce s dalšími bájemi dané oblasti.

V tibetském folkloru se to jen hemží příběhy o létajících strojích a bytostech, které sestoupily z nebe.

Kanjur a Tanjur, dva stěžejní spisy tibetského buddhismu, například popisují návštěvy bohů, kteří na zem sestupovali v průhledných létajících koulích, takzvaných „perlách z vesmíru“. Mohly by hvězdicové věže být dávnou vzpomínkou na tyto vzácné návštěvy?

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: ISG Magazin, researchgate.net, Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Na Bacíně se v minulosti zřejmě odehrávaly obřady plné krve a utrpení. Dodnes zde mají návštěvníci zvláštní pocit, jako by je někdo sledoval… Bacín je jeden z nejtajemnějších vrchů Česka. Nachází se nad Vinařicemi (12 kilometrů od Berouna) a různé hypotézy uvádějí, že mohl být starobylou svatyní, rituálním obětištěm, či sídlem démonů. Z jakého důvodu? Berounsko je kdysi údajně kolébkou Keltů. Ti
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz