Domů     Ukrývá pyramida v Chichén Itzá tunel do podsvětí?
Ukrývá pyramida v Chichén Itzá tunel do podsvětí?

Průzkum stavby ve starobylém městě Mayů postupně odhaluje hned několik překvapivých objevů. Zdá se, že pyramida v sobě ukrývá vlastní tajuplný svět. Uvnitř se nacházejí ještě další dvě pyramidy a donedávna uzavřený tunel. Co se skrývá za jeho vchodem? A proč ho vlastně Mayové uzavřeli?

Mexický poloostrov Yucatán býval kdysi domovem Mayské civilizace, jejíž slavný kalendář před rokem 2012 děsil celé davy.

Obávaný konec světa ale nenastal, což archeologům později umožnilo pustit se do dalších výzkumů starobylého města Chichén Itzá, které bylo již v červenci roku 2007 zařazeno na novodobý seznam sedmi divů světa.

V posledních letech na místě skutečně dochází k několika zajímavým objevům. Mnoho pozornosti se upírá zejména Kukulkánově pyramidě. Zaslouženě nejznámější stavba města je věnována mayskému bohu slunce a nebes známému také jako také Quetzalcoatl.

Stojí na čtvercovém půdorysu o délce 55,3 metrů a i s chrámem na jejím vrcholu je vysoká 30 metrů. K chrámu z každé strany vede 91 schodů po stranách zdobených sochami hadů, což je jeden ze symbolů boha Kukulkána.

Stíny, které vrhají při západu slunce během jarní a podzimní rovnodennosti, vzbuzují zdá, že se hadi plazí po boku pyramidy. Neméně zajímavá je tato stavba i zevnitř. Ukázalo se totiž, že v jejím nitru stojí menší a mnohem starší pyramida.

A pod ní leží záhadný tunel, který kdysi Mayové uzavřeli. Vede skutečně do podsvětí?

Hadí stín při jarní rovnodennosti. Foto: Wikimedia Commons
Hadí stín při jarní rovnodennosti. Foto: Wikimedia Commons

Nadrozměrná matrjoška

Město Chichén Itzá na Yucatánu vznikalo od 8. století našeho letopočtu a evropskému světu jej popsali španělští dobyvatelé už v první polovině 16. století. Archeologům je však umožněno stavby prozkoumat až mnohem později.

Jeden z nejzajímavějších objevů je učiněn v polovině 30. let 20. století. Tehdy archeologové zjistí, že se pod Kukulkánovo pyramidou skrývá ještě jiná, asi dvacetimetrová pyramida.

Na vrcholu starší stavby je odryt chrám a v něm nefritem zdobený trůn ve tvaru jaguára. V roce 2016 je pyramida prozkoumána pomocí moderních zobrazovacích technologií a výsledky bádání některé stejně pobaví, jako překvapí.

Pod vnitřní dvacetimetrovou pyramidou je totiž odhalena ještě jedna! Třetí pyramida je vysoká asi 10 metrů a je stará asi 1500 let. „Je jako ruská matrjoška.

Pod jednou velkou je skryta další a zase další,“ prohlašuje vedoucí výzkumu René Chávez. Proč tu Mayové budovali jednu pyramidu na druhé? Podle archeologů není u Mayů vršení nových struktur na staré neobvyklé. Jaké pohnutky je k tomu ale vedou? Odpověď možná leží v podzemí.

Trůn s podobou jaguára. Foto: Wikimedia Commons
Trůn s podobou jaguára. Foto: Wikimedia Commons

Kouzelná voda Mayů

Mayové jsou právem považováni se za příslušníky velice vyspělé civilizace. Jejich znalosti různých vědních oborů jsou na vysoké úrovni a za zmínku stojí i způsob, jakým se vypořádali s nedostatkem povrchové vody, která na poloostrově téměř neexistuje.

Svá města jednoduše staví kolem takzvaných cenote, což jsou přírodní studny nacházející se buď pod širým nebem, nebo hluboko v jeskyních. Ostatně o dobré práci s vodou svědčí jméno etnika, které Chichén Itzá vybudovalo, i jméno města samotného.

Slovo Chichén by se z jazyka tamních Mayů dalo přeložit jako „ústí studny” a Itzá, což je název etnika stavitelů, je zase složenina dvou slov, z nichž jedno znamená „voda” a druhé „čaroděj” nebo „kouzlo”.

Chichén Itzá je tedy městem „na pokraji studny zaklínačů vodů”. Má snad voda z jejich studny kouzelnou moc? Lid Itzá na severu Yucatánu získává politickou i hospodářskou převahu, je tudíž pochopitelné, že někteří možná věřili v jejich čarodějné schopnosti.

Mohla se „kouzelná voda” ze zdejší přírodní nádrže nějak podílet na úspěchu etnika?

Posvátná studna cenote. Foto: Wikimedia Commons
Posvátná studna cenote. Foto: Wikimedia Commons

Studna plná překvapení

Zatím nejnovější nálezy vypovídají o tom, že se obyvatelé města přinejmenším snažili naklonit si přízeň božstev. Před časem byl totiž pod pyramidou objeven tajný vchod do podzemí, který zřejmě uzavřeli samotní Mayové.

Když archeologové tunel otevřeli a prozkoumali, čekalo se další překvapení. Úzký tunel je lemován několika obětními komorami a ústí až do podzemní krasové jeskyně naplněné vodou. Není pochyb o tom, že se pod pyramidou nachází obětní studna.

V ní archeologové nacházejí záplavu obětních darů, mezi nimi je mnou malovaných pohárů, mís či vykuřovadel, ale také řada lidských kostí! Rozbory ostatků z obětních cenote ukazují, že Mayové nejčastěji obětovali malé chlapce, případně dospělé muže.

Proč se ale kvůli tomu plazili úzkým tunelem až do jeskyně?

„Starověcí Mayové považovali jeskyně a cenoty (krasové průrvy naplněné vodou) za vstupy do podsvětí,“ vysvětluje Holley Moyes, odbornice na jeskynní a náboženskou archeologii z kalifornské univerzity.

„Jeskyně představují pro Maye jedny z nejposvátnějších prostorů ovlivňujících umístění sídlišť i společenskou organizaci. Měly pro život Mayů zásadní význam a obrovskou důležitost.“ Je tedy právě to důvodem, proč na jeskyni vznikly hned tři pyramidy na sobě?

Holley Moles. Foto: www.ted.com
Holley Moles. Foto: www.ted.com

Autorka článku: Eva Soukupová

Foto: viz popisky fotografií
Lokalita:
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz