Domů     Ukrývá pyramida v Chichén Itzá tunel do podsvětí?
Ukrývá pyramida v Chichén Itzá tunel do podsvětí?

Průzkum stavby ve starobylém městě Mayů postupně odhaluje hned několik překvapivých objevů. Zdá se, že pyramida v sobě ukrývá vlastní tajuplný svět. Uvnitř se nacházejí ještě další dvě pyramidy a donedávna uzavřený tunel. Co se skrývá za jeho vchodem? A proč ho vlastně Mayové uzavřeli?

Mexický poloostrov Yucatán býval kdysi domovem Mayské civilizace, jejíž slavný kalendář před rokem 2012 děsil celé davy.

Obávaný konec světa ale nenastal, což archeologům později umožnilo pustit se do dalších výzkumů starobylého města Chichén Itzá, které bylo již v červenci roku 2007 zařazeno na novodobý seznam sedmi divů světa.

V posledních letech na místě skutečně dochází k několika zajímavým objevům. Mnoho pozornosti se upírá zejména Kukulkánově pyramidě. Zaslouženě nejznámější stavba města je věnována mayskému bohu slunce a nebes známému také jako také Quetzalcoatl.

Stojí na čtvercovém půdorysu o délce 55,3 metrů a i s chrámem na jejím vrcholu je vysoká 30 metrů. K chrámu z každé strany vede 91 schodů po stranách zdobených sochami hadů, což je jeden ze symbolů boha Kukulkána.

Stíny, které vrhají při západu slunce během jarní a podzimní rovnodennosti, vzbuzují zdá, že se hadi plazí po boku pyramidy. Neméně zajímavá je tato stavba i zevnitř. Ukázalo se totiž, že v jejím nitru stojí menší a mnohem starší pyramida.

A pod ní leží záhadný tunel, který kdysi Mayové uzavřeli. Vede skutečně do podsvětí?

Hadí stín při jarní rovnodennosti. Foto: Wikimedia Commons
Hadí stín při jarní rovnodennosti. Foto: Wikimedia Commons

Nadrozměrná matrjoška

Město Chichén Itzá na Yucatánu vznikalo od 8. století našeho letopočtu a evropskému světu jej popsali španělští dobyvatelé už v první polovině 16. století. Archeologům je však umožněno stavby prozkoumat až mnohem později.

Jeden z nejzajímavějších objevů je učiněn v polovině 30. let 20. století. Tehdy archeologové zjistí, že se pod Kukulkánovo pyramidou skrývá ještě jiná, asi dvacetimetrová pyramida.

Na vrcholu starší stavby je odryt chrám a v něm nefritem zdobený trůn ve tvaru jaguára. V roce 2016 je pyramida prozkoumána pomocí moderních zobrazovacích technologií a výsledky bádání některé stejně pobaví, jako překvapí.

Pod vnitřní dvacetimetrovou pyramidou je totiž odhalena ještě jedna! Třetí pyramida je vysoká asi 10 metrů a je stará asi 1500 let. „Je jako ruská matrjoška.

Pod jednou velkou je skryta další a zase další,“ prohlašuje vedoucí výzkumu René Chávez. Proč tu Mayové budovali jednu pyramidu na druhé? Podle archeologů není u Mayů vršení nových struktur na staré neobvyklé. Jaké pohnutky je k tomu ale vedou? Odpověď možná leží v podzemí.

Trůn s podobou jaguára. Foto: Wikimedia Commons
Trůn s podobou jaguára. Foto: Wikimedia Commons

Kouzelná voda Mayů

Mayové jsou právem považováni se za příslušníky velice vyspělé civilizace. Jejich znalosti různých vědních oborů jsou na vysoké úrovni a za zmínku stojí i způsob, jakým se vypořádali s nedostatkem povrchové vody, která na poloostrově téměř neexistuje.

Svá města jednoduše staví kolem takzvaných cenote, což jsou přírodní studny nacházející se buď pod širým nebem, nebo hluboko v jeskyních. Ostatně o dobré práci s vodou svědčí jméno etnika, které Chichén Itzá vybudovalo, i jméno města samotného.

Slovo Chichén by se z jazyka tamních Mayů dalo přeložit jako „ústí studny” a Itzá, což je název etnika stavitelů, je zase složenina dvou slov, z nichž jedno znamená „voda” a druhé „čaroděj” nebo „kouzlo”.

Chichén Itzá je tedy městem „na pokraji studny zaklínačů vodů”. Má snad voda z jejich studny kouzelnou moc? Lid Itzá na severu Yucatánu získává politickou i hospodářskou převahu, je tudíž pochopitelné, že někteří možná věřili v jejich čarodějné schopnosti.

Mohla se „kouzelná voda” ze zdejší přírodní nádrže nějak podílet na úspěchu etnika?

Posvátná studna cenote. Foto: Wikimedia Commons
Posvátná studna cenote. Foto: Wikimedia Commons

Studna plná překvapení

Zatím nejnovější nálezy vypovídají o tom, že se obyvatelé města přinejmenším snažili naklonit si přízeň božstev. Před časem byl totiž pod pyramidou objeven tajný vchod do podzemí, který zřejmě uzavřeli samotní Mayové.

Když archeologové tunel otevřeli a prozkoumali, čekalo se další překvapení. Úzký tunel je lemován několika obětními komorami a ústí až do podzemní krasové jeskyně naplněné vodou. Není pochyb o tom, že se pod pyramidou nachází obětní studna.

V ní archeologové nacházejí záplavu obětních darů, mezi nimi je mnou malovaných pohárů, mís či vykuřovadel, ale také řada lidských kostí! Rozbory ostatků z obětních cenote ukazují, že Mayové nejčastěji obětovali malé chlapce, případně dospělé muže.

Proč se ale kvůli tomu plazili úzkým tunelem až do jeskyně?

„Starověcí Mayové považovali jeskyně a cenoty (krasové průrvy naplněné vodou) za vstupy do podsvětí,“ vysvětluje Holley Moyes, odbornice na jeskynní a náboženskou archeologii z kalifornské univerzity.

„Jeskyně představují pro Maye jedny z nejposvátnějších prostorů ovlivňujících umístění sídlišť i společenskou organizaci. Měly pro život Mayů zásadní význam a obrovskou důležitost.“ Je tedy právě to důvodem, proč na jeskyni vznikly hned tři pyramidy na sobě?

Holley Moles. Foto: www.ted.com
Holley Moles. Foto: www.ted.com

Autorka článku: Eva Soukupová

Foto: viz popisky fotografií
Lokalita:
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz