Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky
Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky

Jen kousek od nejsevernějšího bodu Česka lze ke konci zimy prožít jedinečný zážitek. Unikátní ledopády na pískovcových skalách vás k zimní návštěvě Českého Švýcarska budou lákat zhruba do začátku března.

V mezičase si můžete „odskočit“ na lyžařský víkend do Krušných hor a na jaře a v létě se vrátit a kochat se nádhernými východy slunce z vrcholků skal.

Výprava za ledopády může začít v zapadlé vesničce Brtníky, do níž můžete dojet i vlakem. Z Brtníků se vydejte po zelené turistické značce přímo k budově bývalého zámečku Šternberk a dál ke skalní Soví jeskyni s vyhlídkou, jež nabídne dechberoucí výhled na zasněžené zaoblené vrchy skal.

Při pokračování po cestě brzy stanete před ledopády Opona. Chcete-li jich spatřit víc, vydejte se do údolí Vlčího potoka, kde na vás čekají například ledopády Betlém, Varhany a Velký ledový sloup.

Ledopád Opona

Kouzlo sněžnic

Pro milovníky zimního období nabízí krajina Českého Švýcarska další vychytávku – co vyzkoušet sněžnice, jako za starých časů? Jejich půjčovnu najdete například v Krásné Lípě a v informačním centru v Domě Českého Švýcarska lze domluvit také průvodce.

Oblíbené jsou pak výlety na sněžnicích na horu Jedlová (774 m n. m.).

Jedlová

Klínovec revoluční

Tu pravou zimu zažijete také v nejdelším pohoří Ústeckého kraje, v Krušných horách. Jejich nejvyšší vrcholek Klínovec se tyčí na nejzápadnějším cípu kraje. Se svými 1244 metry nabízí ideální podmínky pro sjezdové a běžecké lyžování a snowboarding.

Víc než 30 km sjezdových tras se vyplatí navštívit ze směru od Chomutova s bezplatnými parkovišti u nástupní stanice lanovek v Loučné. Doslova lyžařské žně zažijete zejména proto, že se Skiareál Klínovec propojil se sousedním skiareálem na Neklidu a také s Božím Darem. Délka lyžařských tras tak poskočila z původních 18 na 31,5 km, kdy je celých 21,2 km pravidelně zasněžováno technickým sněhem. Kromě úctyhodné délky sjezdovek nabízí celý lyžařský komplex hned pět lanových drah, z nichž dvě jsou vybaveny nepřehlédnutelnou oranžovou krycí bublinou.

Klínovec unikátní

Předností chytře propojených skiareálů je předně fakt, že se mezi nimi můžete přesouvat nikoliv skibusy, ale pohodlně a přímo po propojovacích sjezdovkách. Z vrcholku Klínovce se lze vydat propojovací sjezdovkou ke spodní stanici lanovky na Neklidu a z tohoto bodu dál ke spodní stanici lanové dráhy Prima Express.

Pravidelní návštěvníci jistě ocení rozšíření modré sjezdovky Dámská (nyní je dvakrát tak široká) a červené Pařezovky (širší o 20 procent původní šířky).

Spor areál Klíny

Klínovec pro všechny

Nejen profesionální lyžaři najdou na bílých stráních Krušných hor uspokojení. Na své si tady přijde kterýkoli člen rodiny. Klínovec totiž nabízí i snowpark Neklid, plný skoků a překážek, nebo moderní COOL FUN park, snoubící v sobě zábavné atrakce s odpočinkovou zónou.

A to stále není všechno. K celodennímu vyžití vybízí lyžařský Sport areál Klíny. Toto rodinné středisko se rozprostírá pouhých 6 km od Litvínova, a je tak jednou z východněji položených lyžařských bašt Krušných hor.

Areál nabízí čtyři pravidelně zasněžované sjezdovky, samozřejmostí je též možnost večerní „lyžovačky“, jelikož je snowpark osvětlený. Na lyžaře začátečníky, zájemce o snowboarding a na ty nejmenší zde čeká lyžařská i snowboardová škola, dětský park a pojízdný koberec.

Běžkaři pak ocení 55 km udržovaných běžeckých tras. Po zimních radovánkách se přesuňte do blízké sportovní haly, jež nabízí lezeckou stěnu.

Jetřichovické stěny

Mnohdy opomíjenou součást Českého Švýcarska, Jetřichovické stěny (viz úvodní foto), se vyplatí navštívit v období od jara do podzimu. Pískovcové skalní město protínají hluboká kaňonovitá údolí, která následně stoupají do podob jedinečně tvarovaných skalních věží.

Právě zdejší Mariina skála a Vilemínina stěna nabídnou nejkrásnější východy a západy Slunce. Útroby skal ukrývají také pozůstatky několika skalních hradů. Za zmínku stojí poměrně zachovaný Šaunštejn nad Vysokou Lípou, jehož bloky jsou překlenuty pevnými můstky.

Z obce Vysoká Lípa, kde můžete svůj výlet skalním městem zakončit, je to pak jenom kousek k vyhlášené říčce Kamenice.

Edmundova soutěska

Nekonečné poklady Kamenice

Skutečné skvosty objevíte na dolním toku Kamenice. Jedná se o Edmundovu soutěsku a Divokou soutěsku. Dostat se k nim není jednoduché, autem se k nim ale nejvíc přiblížíte z obce Mezná poblíž Hřenska, kde se lze nalodit.

Auto můžete nechat také na placeném parkovišti na východním okraji Hřenska nebo na Mezní Louce. Obě trasy v sobě snoubí romantickou projížďku na loďkách s cestou po chodníčkách, místy vylámaných do skály.

Nechybí zde plovoucí chodníčky, lávky, mostky a tunely. Zajímavým územím je také Ferdinandova soutěska poblíž Srbské Kamenice. Nad ní je totiž k vidění řada pevností a objektů někdejšího československého opevnění z 30.

let minulého století. Nespočet bunkrů můžete obdivovat především při procházce či pěší túře naučnou stezkou Růžová. Na ni se vydejte ideálně v obci Růžová a cestou se určitě zastavte ve věhlasném Dolském mlýně, kde se kdysi natáčela i legendární pohádka Pyšná princezna.

Pivní tečka na závěr

Neoficiálním českým národním nápojem je bezesporu pivo. A právě pivo je doménou oblasti Žatecka. Samotné město Žatec se pyšní rozsáhlými bloky balíren, sušáren a chmelařských skladů na svém Pražském předměstí.

A není tajemstvím, že právě tato čtvrť aspiruje na zapsání na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě nechybí Chmelařské muzeum a také Chrám chmele a piva. Jde o originální naučný komplex plný zábavy, který nabízí 3D výtah, orloj nebo bludiště z chmelových žoků.

Jeho součástí je i Pivní maják, jenž poskytuje úžasné výhledy.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Lanovkou na Sněžku

Lanovkou na Sněžku

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....