Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky
Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky

Jen kousek od nejsevernějšího bodu Česka lze ke konci zimy prožít jedinečný zážitek. Unikátní ledopády na pískovcových skalách vás k zimní návštěvě Českého Švýcarska budou lákat zhruba do začátku března.

V mezičase si můžete „odskočit“ na lyžařský víkend do Krušných hor a na jaře a v létě se vrátit a kochat se nádhernými východy slunce z vrcholků skal.

Výprava za ledopády může začít v zapadlé vesničce Brtníky, do níž můžete dojet i vlakem. Z Brtníků se vydejte po zelené turistické značce přímo k budově bývalého zámečku Šternberk a dál ke skalní Soví jeskyni s vyhlídkou, jež nabídne dechberoucí výhled na zasněžené zaoblené vrchy skal.

Při pokračování po cestě brzy stanete před ledopády Opona. Chcete-li jich spatřit víc, vydejte se do údolí Vlčího potoka, kde na vás čekají například ledopády Betlém, Varhany a Velký ledový sloup.

Ledopád Opona

Kouzlo sněžnic

Pro milovníky zimního období nabízí krajina Českého Švýcarska další vychytávku – co vyzkoušet sněžnice, jako za starých časů? Jejich půjčovnu najdete například v Krásné Lípě a v informačním centru v Domě Českého Švýcarska lze domluvit také průvodce.

Oblíbené jsou pak výlety na sněžnicích na horu Jedlová (774 m n. m.).

Jedlová

Klínovec revoluční

Tu pravou zimu zažijete také v nejdelším pohoří Ústeckého kraje, v Krušných horách. Jejich nejvyšší vrcholek Klínovec se tyčí na nejzápadnějším cípu kraje. Se svými 1244 metry nabízí ideální podmínky pro sjezdové a běžecké lyžování a snowboarding.

Víc než 30 km sjezdových tras se vyplatí navštívit ze směru od Chomutova s bezplatnými parkovišti u nástupní stanice lanovek v Loučné. Doslova lyžařské žně zažijete zejména proto, že se Skiareál Klínovec propojil se sousedním skiareálem na Neklidu a také s Božím Darem. Délka lyžařských tras tak poskočila z původních 18 na 31,5 km, kdy je celých 21,2 km pravidelně zasněžováno technickým sněhem. Kromě úctyhodné délky sjezdovek nabízí celý lyžařský komplex hned pět lanových drah, z nichž dvě jsou vybaveny nepřehlédnutelnou oranžovou krycí bublinou.

Klínovec unikátní

Předností chytře propojených skiareálů je předně fakt, že se mezi nimi můžete přesouvat nikoliv skibusy, ale pohodlně a přímo po propojovacích sjezdovkách. Z vrcholku Klínovce se lze vydat propojovací sjezdovkou ke spodní stanici lanovky na Neklidu a z tohoto bodu dál ke spodní stanici lanové dráhy Prima Express.

Pravidelní návštěvníci jistě ocení rozšíření modré sjezdovky Dámská (nyní je dvakrát tak široká) a červené Pařezovky (širší o 20 procent původní šířky).

Spor areál Klíny

Klínovec pro všechny

Nejen profesionální lyžaři najdou na bílých stráních Krušných hor uspokojení. Na své si tady přijde kterýkoli člen rodiny. Klínovec totiž nabízí i snowpark Neklid, plný skoků a překážek, nebo moderní COOL FUN park, snoubící v sobě zábavné atrakce s odpočinkovou zónou.

A to stále není všechno. K celodennímu vyžití vybízí lyžařský Sport areál Klíny. Toto rodinné středisko se rozprostírá pouhých 6 km od Litvínova, a je tak jednou z východněji položených lyžařských bašt Krušných hor.

Areál nabízí čtyři pravidelně zasněžované sjezdovky, samozřejmostí je též možnost večerní „lyžovačky“, jelikož je snowpark osvětlený. Na lyžaře začátečníky, zájemce o snowboarding a na ty nejmenší zde čeká lyžařská i snowboardová škola, dětský park a pojízdný koberec.

Běžkaři pak ocení 55 km udržovaných běžeckých tras. Po zimních radovánkách se přesuňte do blízké sportovní haly, jež nabízí lezeckou stěnu.

Jetřichovické stěny

Mnohdy opomíjenou součást Českého Švýcarska, Jetřichovické stěny (viz úvodní foto), se vyplatí navštívit v období od jara do podzimu. Pískovcové skalní město protínají hluboká kaňonovitá údolí, která následně stoupají do podob jedinečně tvarovaných skalních věží.

Právě zdejší Mariina skála a Vilemínina stěna nabídnou nejkrásnější východy a západy Slunce. Útroby skal ukrývají také pozůstatky několika skalních hradů. Za zmínku stojí poměrně zachovaný Šaunštejn nad Vysokou Lípou, jehož bloky jsou překlenuty pevnými můstky.

Z obce Vysoká Lípa, kde můžete svůj výlet skalním městem zakončit, je to pak jenom kousek k vyhlášené říčce Kamenice.

Edmundova soutěska

Nekonečné poklady Kamenice

Skutečné skvosty objevíte na dolním toku Kamenice. Jedná se o Edmundovu soutěsku a Divokou soutěsku. Dostat se k nim není jednoduché, autem se k nim ale nejvíc přiblížíte z obce Mezná poblíž Hřenska, kde se lze nalodit.

Auto můžete nechat také na placeném parkovišti na východním okraji Hřenska nebo na Mezní Louce. Obě trasy v sobě snoubí romantickou projížďku na loďkách s cestou po chodníčkách, místy vylámaných do skály.

Nechybí zde plovoucí chodníčky, lávky, mostky a tunely. Zajímavým územím je také Ferdinandova soutěska poblíž Srbské Kamenice. Nad ní je totiž k vidění řada pevností a objektů někdejšího československého opevnění z 30.

let minulého století. Nespočet bunkrů můžete obdivovat především při procházce či pěší túře naučnou stezkou Růžová. Na ni se vydejte ideálně v obci Růžová a cestou se určitě zastavte ve věhlasném Dolském mlýně, kde se kdysi natáčela i legendární pohádka Pyšná princezna.

Pivní tečka na závěr

Neoficiálním českým národním nápojem je bezesporu pivo. A právě pivo je doménou oblasti Žatecka. Samotné město Žatec se pyšní rozsáhlými bloky balíren, sušáren a chmelařských skladů na svém Pražském předměstí.

A není tajemstvím, že právě tato čtvrť aspiruje na zapsání na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě nechybí Chmelařské muzeum a také Chrám chmele a piva. Jde o originální naučný komplex plný zábavy, který nabízí 3D výtah, orloj nebo bludiště z chmelových žoků.

Jeho součástí je i Pivní maják, jenž poskytuje úžasné výhledy.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře: Vydejte se proti proudu času

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře: Vydejte se proti proudu času

Kam v Beskydech vyrazit s dětmi? Do planetária, nebo za plazi!

Kam v Beskydech vyrazit s dětmi? Do planetária, nebo za plazi!

Rozhledna Strážný vrch: Vzpomínka na hornickou slávu

Rozhledna Strážný vrch: Vzpomínka na hornickou slávu

Lyžování na Lipně v rodinné atmosféře

Lyžování na Lipně v rodinné atmosféře

Kam s dětmi na jarní prázdniny? Třeba do luhačovických lázní!

Kam s dětmi na jarní prázdniny? Třeba do luhačovických lázní!

Nejlepší aquaparky Česka!

Nejlepší aquaparky Česka!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Sametově jemné dýňové rizoto
tisicereceptu.cz

Sametově jemné dýňové rizoto

Dýně k tomuto období neodmyslitelně patří. Tomuto rizotu...
Tajemný irský zámek Loftus Hall: Řádí v jeho zdech duch nešťastné matky?
enigmaplus.cz

Tajemný irský zámek Loftus Hall:...

V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook...
Jak bydlí miliardář Arnault? Na zámcích, ostrově – ale nejraději v Paříži
epochaplus.cz

Jak bydlí miliardář Arnault? Na...

Mezi všemi Američany trůnícími na prvních...
Nový hit obývacích pokojů
panidomu.cz

Nový hit obývacích pokojů

Chcete sedačku, u které můžete změnit barvu podle...
Proč nepotkala toho pravého?
nasehvezdy.cz

Proč nepotkala toho pravého?

Dnes je z ní úplně jiná žena...
Kdy představí Sabina svého nového přítele?
nasehvezdy.cz

Kdy představí Sabina svého...

Zvykla si na hlavní role...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Věčný boj s kosmickým smetím
epochalnisvet.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...
Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
epochaplus.cz

Těžký život testovacích...

Halou zaburácí motor, následuje tvrdý náraz a předek vozu...
Je třeba si to náležitě užít
21stoleti.cz

Je třeba si to náležitě užít

Pohlavní styk není pouze aktem k zachování druhu, pro...
Má kolegyně mě vytáčí
skutecnepribehy.cz

Má kolegyně mě vytáčí

U nás doma se vždycky mluvilo...