Domů     Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky
Ústecký kraj: Na výspu Čech k majestátním ledopádům i na sjezdovky
od 1.12.2021
1

Jen kousek od nejsevernějšího bodu Česka lze ke konci zimy prožít jedinečný zážitek. Unikátní ledopády na pískovcových skalách vás k zimní návštěvě Českého Švýcarska budou lákat zhruba do začátku března.

V mezičase si můžete „odskočit“ na lyžařský víkend do Krušných hor a na jaře a v létě se vrátit a kochat se nádhernými východy slunce z vrcholků skal.

Výprava za ledopády může začít v zapadlé vesničce Brtníky, do níž můžete dojet i vlakem.

Z Brtníků se vydejte po zelené turistické značce přímo k budově bývalého zámečku Šternberk a dál ke skalní Soví jeskyni s vyhlídkou, jež nabídne dechberoucí výhled na zasněžené zaoblené vrchy skal. Při pokračování po cestě brzy stanete před ledopády Opona.

Chcete-li jich spatřit víc, vydejte se do údolí Vlčího potoka, kde na vás čekají například ledopády Betlém, Varhany a Velký ledový sloup.

Ledopád Opona
Ledopád Opona

Kouzlo sněžnic

Pro milovníky zimního období nabízí krajina Českého Švýcarska další vychytávku – co vyzkoušet sněžnice, jako za starých časů? Jejich půjčovnu najdete například v Krásné Lípě a v informačním centru v Domě Českého Švýcarska lze domluvit také průvodce.

Oblíbené jsou pak výlety na sněžnicích na horu Jedlová (774 m n. m.).

Jedlová
Jedlová

Klínovec revoluční

Tu pravou zimu zažijete také v nejdelším pohoří Ústeckého kraje, v Krušných horách. Jejich nejvyšší vrcholek Klínovec se tyčí na nejzápadnějším cípu kraje.

Se svými 1244 metry nabízí ideální podmínky pro sjezdové a běžecké lyžování a snowboarding. Víc než 30 km sjezdových tras se vyplatí navštívit ze směru od Chomutova s bezplatnými parkovišti u nástupní stanice lanovek v Loučné.

Doslova lyžařské žně zažijete zejména proto, že se Skiareál Klínovec propojil se sousedním skiareálem na Neklidu a také s Božím Darem. Délka lyžařských tras tak poskočila z původních 18 na 31,5 km, kdy je celých 21,2 km pravidelně zasněžováno technickým sněhem.

Kromě úctyhodné délky sjezdovek nabízí celý lyžařský komplex hned pět lanových drah, z nichž dvě jsou vybaveny nepřehlédnutelnou oranžovou krycí bublinou.

Klínovec unikátní

Předností chytře propojených skiareálů je předně fakt, že se mezi nimi můžete přesouvat nikoliv skibusy, ale pohodlně a přímo po propojovacích sjezdovkách.

Z vrcholku Klínovce se lze vydat propojovací sjezdovkou ke spodní stanici lanovky na Neklidu a z tohoto bodu dál ke spodní stanici lanové dráhy Prima Express.

Pravidelní návštěvníci jistě ocení rozšíření modré sjezdovky Dámská (nyní je dvakrát tak široká) a červené Pařezovky (širší o 20 procent původní šířky).

Spor areál Klíny
Spor areál Klíny

Klínovec pro všechny

Nejen profesionální lyžaři najdou na bílých stráních Krušných hor uspokojení. Na své si tady přijde kterýkoli člen rodiny.

Klínovec totiž nabízí i snowpark Neklid, plný skoků a překážek, nebo moderní COOL FUN park, snoubící v sobě zábavné atrakce s odpočinkovou zónou. A to stále není všechno. K celodennímu vyžití vybízí lyžařský Sport areál Klíny.

Toto rodinné středisko se rozprostírá pouhých 6 km od Litvínova, a je tak jednou z východněji položených lyžařských bašt Krušných hor.

Areál nabízí čtyři pravidelně zasněžované sjezdovky, samozřejmostí je též možnost večerní „lyžovačky“, jelikož je snowpark osvětlený.

Na lyžaře začátečníky, zájemce o snowboarding a na ty nejmenší zde čeká lyžařská i snowboardová škola, dětský park a pojízdný koberec. Běžkaři pak ocení 55 km udržovaných běžeckých tras.

Po zimních radovánkách se přesuňte do blízké sportovní haly, jež nabízí lezeckou stěnu.

Jetřichovické stěny

Mnohdy opomíjenou součást Českého Švýcarska, Jetřichovické stěny (viz úvodní foto), se vyplatí navštívit v období od jara do podzimu.

Pískovcové skalní město protínají hluboká kaňonovitá údolí, která následně stoupají do podob jedinečně tvarovaných skalních věží. Právě zdejší Mariina skála a Vilemínina stěna nabídnou nejkrásnější východy a západy Slunce.

Útroby skal ukrývají také pozůstatky několika skalních hradů. Za zmínku stojí poměrně zachovaný Šaunštejn nad Vysokou Lípou, jehož bloky jsou překlenuty pevnými můstky.

Z obce Vysoká Lípa, kde můžete svůj výlet skalním městem zakončit, je to pak jenom kousek k vyhlášené říčce Kamenice.

Edmundova soutěska
Edmundova soutěska

Nekonečné poklady Kamenice

Skutečné skvosty objevíte na dolním toku Kamenice. Jedná se o Edmundovu soutěsku a Divokou soutěsku. Dostat se k nim není jednoduché, autem se k nim ale nejvíc přiblížíte z obce Mezná poblíž Hřenska, kde se lze nalodit.

Auto můžete nechat také na placeném parkovišti na východním okraji Hřenska nebo na Mezní Louce. Obě trasy v sobě snoubí romantickou projížďku na loďkách s cestou po chodníčkách, místy vylámaných do skály. Nechybí zde plovoucí chodníčky, lávky, mostky a tunely.

Zajímavým územím je také Ferdinandova soutěska poblíž Srbské Kamenice. Nad ní je totiž k vidění řada pevností a objektů někdejšího československého opevnění z 30. let minulého století.

Nespočet bunkrů můžete obdivovat především při procházce či pěší túře naučnou stezkou Růžová. Na ni se vydejte ideálně v obci Růžová a cestou se určitě zastavte ve věhlasném Dolském mlýně, kde se kdysi natáčela i legendární pohádka Pyšná princezna.

Pivní tečka na závěr

Neoficiálním českým národním nápojem je bezesporu pivo. A právě pivo je doménou oblasti Žatecka. Samotné město Žatec se pyšní rozsáhlými bloky balíren, sušáren a chmelařských skladů na svém Pražském předměstí.

A není tajemstvím, že právě tato čtvrť aspiruje na zapsání na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě nechybí Chmelařské muzeum a také Chrám chmele a piva.

Jde o originální naučný komplex plný zábavy, který nabízí 3D výtah, orloj nebo bludiště z chmelových žoků. Jeho součástí je i Pivní maják, jenž poskytuje úžasné výhledy.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
2.7.2024
Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit? Dinosauria muzeum Praha Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo