Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou.
Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. V zimě zase návštěvu vykompenzuje méně turistů, levné letenky i ubytování.
Galleria Vittorio Emanuelle II.
Možná budete překvapeni, ale turistickým cílem číslo jedna je v Miláně nákupní pasáž Vittoria Emanuela II. Nachází se přímo v centru města.
Má tvar latinského kříže, její vstupy jsou řešeny ve stylu antických římských oblouků a krytá je monumentální skleněnou střechou.
Okamžitě po svém otevření v roce 1867 se stala centrem milánského společenského života, kam chodili korzovat bohatí i chudí, mladí i staří.
Nezapomeňte šlápnout na býka
Podlahu pod centrální kopulí zdobí mozaiky představující významná italská města. Turín reprezentuje mozaika býka a tradice praví, že pokud pravým podpatkem stoupnete býkovi na jeho varlata a třikrát se otočíte kolem vlastní osy, bude se vás držet štěstí.
Průchod galerií je otevřen 24 hodin denně, obchody a restaurace uvnitř obvykle otevírají kolem desáté hodiny dopolední.
Co je dobré vědět:
* Nejbližší stanice metra Duomo je od pasáže vzdálena jen 50 metrů, kříží se zde linky 1 a 3 a tramvaje najdete 150 metrů od jižního vchodu.
Mozaiková okna v dómu
Katedrála Narození Panny Marie (Duomo di Milano), turisty nejvyhledávanější milánská památka, si pozornost zaslouží. Než se vydáte do jejího nitra, vyběhněte na střechu dómu. Cesta je bezpečná a jištěná.
Jakmile se vydýcháte, užijete si úchvatný výhled na město. Samotný interiér působí sice chladně a temně, ovšem obrovská mozaiková okna z 15. století vytvářející pestrobarevnou hru světel vás zaujmou na první pohled.
Otevřeno je denně od 9.00 do 18.30. Přes léto se otevírací doba v pátek a sobotu posouvá až do večerních hodin.
Náš tip: Pokud se necítíte na výstup po schodech, připlaťte si za výtah. Více informací na: www duomomilano.it.
Královský palác (Palazzo Reale di Milano)
Napravo od dómu najdete Královský palác, jenž byl po staletí sídlem milánské vlády. Dnes je to kulturní centrum, které láká celou řadou expozic a výstav, jichž je tu ročně víc než 1500. Zaujme i velkolepý interiér s širokým schodištěm.
Nedaleko katedrály také narazíte na náměstí Piazza Mercanti. Jde o historickou část, která byla kdysi obchodním a vládním centrem města.
Poslední večeře
Být v Miláně a nenavštívit jedno z největších uměleckých děl na světě, které je navíc spojeno s životem Ježíše Nazaretského, by byl velký hřích.
Nástěnnou malbu Poslední večeře od Leonarda da Vinci z 15. století najdete v kostele Panny Marie Milostivé (Santa Marie delle Grazie): Vstup do samotného kostela je sice zdarma, za zhlédnutí Poslední večeře ovšem budete platit. Navíc je zde omezen limit návštěvníků na tisíc lidí denně.
Doporučujeme: Vstupenku k obrazu si radši zarezervujte online až 4 měsíce předem.
Národní muzeum vědy a technologie
Fandové života a díla Leonarda da Vinci si jistě nenechají ujít ani zdejší Národní muzeum vědy a technologie (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia).
Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po da Vinciho vynálezy, kterému je muzeum vlastně takřka zasvěcené. Je to i skvělý tip pro návštěvu s dětmi, protože zahrnuje spoustu interaktivních exponátů.
I sem vstupenky objednejte online, ceny se pohybují okolo 10 eur, senioři mají vstupné za 7,50 eur.
Na operu do La Scaly
Rozhodně je to jedno z nejproslulejších divadel na světě. Můžete si zaplatit klasickou prohlídku nebo si rovnou zarezervovat vstupenky na některé z představení. A udělejte to s dostatečným časovým předstihem.
V českých poměrech nevídaná atmosféra večerních rób a těžkých parfémů vás uchvátí.
Operní dům, který je od svého založení v roce 1778 kulturním centrem Milána, stojí na náměstí Piazza della Scala, kam se dostanete přímo z Galleria Vittorio Emanuela II. Je to zhruba 100 metrů od pasáže.
Doporučujeme: Vstupenky do opery si zajistěte na oficiálním webu: teatroallascala.ticketone.it. Ke stálicím repertoáru patří například opera Don Giovanni, Rigoletto nebo Kapuleti a Montekové.
Co ještě v Miláně navštivte?
* Například slavnou uměleckou Galerii Brera (Pinacoteca di Brera). Zhlédnout tu můžete skvosty vytvořené od 13. do 20. století.
* Kanály Naviglio Grande a Naviglio Pavese. Z Navigli Grande v letních měsících vyplouvají každou hodinu lodě i benátské gondoly. Po cestě se pokocháte pohledem na velkolepé vily v obci Robecco Sul Naviglio nebo vesnici Boffalora Sopra Ticino.
Specifickou náladu má kanál Navigli, především v podvečer, kdy se rozsvítí pouliční osvětlení.
* V Parku Sempione (Parco Sempione) si můžete dát piknik u jednoho ze zdejších jezírek a pak si zajít do Hradu Sforza (Castello Storzesco), v němž se nachází hned několik muzeí včetně děl od Michelangela.
Areál hradu si projdete zdarma, do muzeí si už musíte zakoupit vstupenku. Sforza patří k největším citadelám na světě. Naproti hradu se tyčí Mírový oblouk (Arco della Pace).
* Mezi Královským palácem a katedrálou Duomo můžete zajít do Muzea dvacátého století (Museo del Novecento). Uvidíte zde díla italských, ale i zahraničních umělců 20. století, například Andyho Warhola nebo Vasilije Kandinského.
Kde se najíst a napít?
Procházka po Miláně může být vyčerpávající.
Osvěžit se můžete například v kavárně Pasticceria Marchesi, která je otevřena již od roku 1824, anebo v baru Luce, jenž se nachází na jihu města ve čtvrti Largo Isarco hned u vchodu do umělecké nadace Fondazione Prada.
Bar je vybavený ve stylu „sugar retra“ a dostanete chuť ho sníst i očima. Po plavbě na lodi u kanálu Naviglio Grande zajděte do ulice Ripa di Porta Ticinese.
V pub baru 2 Shot Café dostanete drink a „all you can eat“, tedy vše, co můžete sníst, za pouhých 9 euro.