Jarní květinový karneval, výstavy rostlin, květinové slavnosti a trhy, slavnosti citronů, třešní, cibule či banánů, koncem léta zas rally madeirského vína, slavnosti „cider“ burčáku, vinobraní, na podzim slavnosti kaštanů…
Portugalské souostroví Madeira najdete na jihozápad od Lisabonu a západně od Maroka, obklopené Atlantikem. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira s hlavním městem Funchalem a Porto Santo. Říká se, že na Madeiře je věčné jaro – tropická vedra tu nečekejte.
Počasí ovlivňují větry vanoucí od oceánu, Golfský proud, ale i deštivá horstva ve vnitrozemí.
Klima a příroda
Ostrov má reliéf hor a hlubokých údolí, kterými protékají dravé říčky s vodopády. Strmé kopce buď pokrývají terasovitá políčka, nebo jsou porostlé lesem. Nejčastěji tu rostou banány a vinná réva. Náhorní plošiny se zas jen málo liší od skotské vysočiny.
Fialový vřes, mystická mlha a pasoucí se krávy a ovce. Žádná exotická zvířata na Madeiře nenajdete. Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30 % veškerého porostu.
Na ostrově květů najdete zelenou džungli, ale i důmyslný systém zavlažovacích kanálů (levad).
Ostrovy květin
Snad nejvíce specifickou je tamní flóra. Sopečné ostrovy kvetou a plodí v podstatě celoročně. Fasády domů nejčastěji zdobí pestrobarevné buganvilie a plané ibišky. Madeira je známá i jako ostrov orchidejí. Pěstují je květinové farmy, ale i malí soukromníci.
Kromě orchidejí nabízejí i další čerstvé květiny, které jsou k vidění rovněž ve volné přírodě. Kupříkladu divoké kaly a strelície. Na jaře a v létě se snad v každém městě můžete setkat s fantastickými květinovými festivaly.
Všude jsou osázené záhony a květinové instalace, kvůli kterým stojí za to se sem vydat na dovolenou právě v tomto období.
Návštěva metropole
Hlavní město souostroví Funchal tvoří centrum, staré město a turistická zóna. Chcete-li ho vidět celý, vydejte se do přístavu na molo Ilhéu de Pontinha. Přístav byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století, nyní je centrem turizmu.
Kotví tu rybářské i obchodní lodě a zaoceánské parníky. Na nábřeží se tyčí pevnost proti pirátům , pocházející ze 16. století. Vstupní bránu hlídá stráž, protože tu sídlí vojenský správce ostrova.
Na hlavní třídě Avenida Arriaga stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca. Je tu i Muzeum vína a Informační centrum.
Květinové zahrady
Pokud chcete vidět fantastickou květenu Madeiry pohromadě, rozhodně musíte navštívit největší botanickou zahradu ostrova.
Jardim Botanico se rozkládá na severovýchodě Funchalu, jak jinak než na prudkých svazích, takže je upravena do teras, z nichž je pěkný výhled na město i na moře.
Můžete se tu obdivovat krásné flóře z celé Madeiry, z jižní Afriky, a Brazílie, ale najdete tu i sbírku vycpaných zvířat. Hned pod botanickou zahradou je Park tropických ptáků s množstvím živých pestrobarevných ukřičených papoušků, pávů a jiných ptáků.
Opodál je také Orchidejová zahrada. Nejkrásnější však jsou u Zahrady Blandyů. Jde o soukromý statek, známý především šlechtěním kamélií.
Kam na výlet?
Severně od Funchalu leží městečko Monte s poutním kostelem a slavným tobogánem Carrinhos de Monte. Jezdí se na proutěných vozících, řízených místními krojovanými muži.
Dál na západ budete míjet zemědělskou oblast s políčky banánů a vinné révy a pak se vám otevře pohled na jeden z nejvyšších útesů na světě Cabo Girao. Nejzápadnějším velkým městem je Porto Moniz.
Zajímavým přírodním úkazem jsou zdejší vulkanická jezírka, která tvoří pobřeží hned pod městem. V termální vodě je velmi příjemné koupání. Na severozápadním pobřeží navštivte městečko Sao Vincente s úchvatnými sopečnými jeskyněmi a etnografickým muzeem.
Atrakce a sporty
Vzhledem k nerovnostem terénu tu nejsou větší sportoviště. Zapotit se dá při pěší turistice na stezkách podél zavlažovacích kanálů levadas. Těch je po celém ostrově 2150 km. Zachce-li se vám náročnějšího výstupu, můžete se vydat s průvodcem do hor.
Také se po Madeiře můžete svézt na koních, za vypůjčení a cestu s instruktorem zaplatíte od 7 do15 eur za hodinu. Po večerech můžete navštěvovat kasina, taneční bary, koncerty vážné hudby a zábavní kabarety.
Koupání a potápění
Madeiru vesměs obklopuje oceán a skaliska. Výjimku tvoří ostrov Porto Santo, na kterém je velká písčitá pláž. Jezdí sem výletní loď, nebo létá malé letadlo. Zde také najdete i menší písčité pláže. Teplota vody se pohybuje 4 °C pod teplotou vzduchu.
Stálost teploty vody zajišťuje Golfský proud. Díky vlnám a hloubce tu jsou skvělé podmínky k potápění. U města Garajau je jedna z prvních podmořských rezervací v Evropě, ideální místo pro potápění s přístroji.
Plave tu spousta pestrobarevných rybek a můžete prozkoumat vraky potopených lodí. Na ostrově je několik potápěčských škol.Na severozápadě v Porto Moniz je přírodní koupaliště v lávových jezírcích. Při potápění nebo na výletní lodi můžete obdivovat delfíny.
Cestování po ostrově
Autobusy jsou nejlevnější, nejezdí ale všude. Lze koupit i týdenní turistickou permanentku, která se vyplatí, pokud ve Funchalu bydlíte. Taxík je nejdražší varianta.
Můžete si ho najmout na celý den za 75 EUR. Chcete-li poznat celý ostrov, můžete si auto vypůjčit, ale je to dost drahé. Potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok a platný pas či občanku.
Lze si půjčit i skútry, ale ty se do madeirských kopců nehodí, protože mají slabý motor a navíc tu často prší. Půjčovny také nabízejí horská kola.
Lodí i lanovkou
Protože se Funchal rozkládá v kopci, můžete jako jeden z dopravních prostředků využít lanovku, která vás vyveze na Monte, nebo k botanické zahradě Jardim Botanico. Cesta trvá 15 minut, ale kabinky jezdí jen přes den.
Dál od metropole, na plážový ostrůvek Porto Santo, se zas můžete vydat malým letadlem, trajektem, ale také na lodi Kryštofa Kolumba Santa Maria, která kotví ve funchalském přístavu. Všechny potřebné informace se dozvíte v turistickém informačním centru.
Nakupování – v obchodech najdete obvyklý evropský sortiment, jen o něco málo dražší než v ČR. Lze koupit i balenou vodu, není to však nutné, protože voda tekoucí z kohoutků je pitná a nezávadná.
Většina obchodů včetně lékáren má otevřeno od 9.00 do 19.00, s hodinovou pauzou od 13.00. Supermarkety a obchodní centra jsou otevřené déle.
Rychlá občerstvení typu Mc Donnald’s nebo pizzerie najdete ve Funchalu především v centru a kolem přístavu. Jídla jsou levnější, např. cheesseburger stojí 1 euro.
Hotelové stravování – portugalské, potažmo madeirské, pohostinství lze doporučit, vybírat budete z kontinentální v podobě švédských stolů.
Bez stravování – lze si vařit v hotelovém pokoji, bývá vybaven kuchyňským koutem s nádobím a příslušenstvím.
Restaurace – ve Funchalu a dalších místech najdete podniky s místní stravou. Ceny nejsou nijak astronomické, i když vyšší než u nás, za běžnou porci zaplatíte 4–8 euro bez nápojů.
Tradiční pokrmy
Před jídlem se podává opečený nekvašený chléb s česnekem. Zdejší polévky jsou spíše husté, nejčastěji to bývá rajčatová s čerstvou cibulí a vejcem, zeleninová s brambory, zelím a kapustou, anebo poslední bývá česnečka s chlebem.
Jídelníček ostrovní země je samozřejmě bohatý na mořské plody a ryby. Dopřejte si krevety, mořské hlemýždě či kuželníky, uzeného mečouna a nejběžnější madeirskou rybu espada. Většinou se peče s banány, kterých je na ostrově hojnost.
Místní speciality
Obvyklé jsou tuňákové steaky v omáčce z madeirského vína. Dále v jídelníčku najdete spoustu jiných ryb, chobotnice a olihně, které se vaří nebo grilují. Maso místní upravují rožněné, nebo s omáčkami, hovězí s olivami.
Specialitou je volský jazyk s omáčkou z madeirského vína. Griluje se i ananas, nezvyklou tradiční přílohou jsou smažené kostičky z kukuřičné mouky, které svou konzistencí trochu připomínají krokety.
Dezerty jsou nejčastěji připravované z karamelu, zmrzliny a ovoce, které se často upravuje flambováním.
Madeirské nápoje
Přestože část ostrova pokrývají vinice plodící skvělou vinnou révu, jsou všechna stolní vína portugalská. Jsou velmi chutná a kvalitní. Výjimkou je jediné madeirské víno Atlantis Rose. Úroda zdejších vinic se spotřebovává na tzv.
madeiru, která se spolu se známějším portským pije jako dezertní víno. Před jídlem se podává suchý aperitiv, aby se „nabudil“ žaludek. Po jídle se servíruje sladší digestiv na podporu trávení.
Dalšími tradičními nápoji je pálenka z cukrové třtiny s citronem, pálenka z třešní nebo z maracuji. Pije se i pivo Coral.
Madeira je zkrátka ideální volbou pro toho, kdo chce prožít aktivní dovolenou plnou rozmanitých zážitků a nelpí jen na koupání a relaxaci na pláži. Pobyt je vhodný i pro rodiny s dětmi.
text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock