Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář.
V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly.
Přesto toto místo v sobě dodnes skrývá nádech tajemna a rozhodně stojí za krátkou, ale intenzivní návštěvu!
Místo pro raketoplán
Ostrov má totiž jen 10 kilometrů na délku a 5 kilometrů na šířku a žijí na něm pouhé čtyři tisícovky obyvatel. Je součástí Chilské republiky. Teprve v roce 1967 začalo Chile ostrov využívat pro mezipřistání letadel mířících dál na Tahiti.
Později tu Američané postavili tříkilometrovou ranvej, která měla v případě potřeby sloužit jako alternativní místo pro přistání raketoplánů. Stará kultura Velikonočních ostrovů je smutným příkladem toho, kam může vést krátkozraké drancování přírodních zdrojů.
První osadníci připluli na Velikonoční ostrov z Markéz mezi lety 400 a 600. Zdejší společnost byla na vzestupu asi až do roku 1680. Pak začaly docházet zdroje obživy.
Obyvatelé ostrovů pokáceli veškeré stromy, nastal hlad a mezi místními kmeny vypukly tvrdé boje. Začal se šířit i kanibalismus a mimo jiné byla zničena i řada soch – původně jich zde bylo téměř 900.
Sochy jako kult předků
Sochy jsou vskutku obrovské, měří od 4 do 10 metrů a váží až 20 tun. Existují však i skulptury o váze 90 tun. Velké hlavy zvýrazňuje vystouplá brada, některé z nich mají i tělo, které je však schované pod zemí.
Dlouho nebylo jasné, proč je ostrované vlastně stavěli. Dnes už je téměř stoprocentně jisté, že vznik soch souvisí s kultem předků, který je v Polynésii hojně rozšířen.
Materiálem k jejich výrobě byly především tachytové tufy, ale k jejich zhotovování byly používány i jiné horniny. Po čem však ostrované své sochy stěhovali? Po silnicích vybudovaných v lávových korytech!
Nedávno došlo k odkrytí několika cest, po kterých údajně dávní obyvatelé tichomořského ostrova tyto obrovské sochy moai dopravovali. Silnice mají většinou tvar otevřeného písmene V nebo U a jsou široké asi 3,5 metru.
Jak se tam dostat?
Jak se ale ke krásám soch dostat? Na „velikonoční“ letiště létá jednou denně letadlo z chilského hlavního města Santiago de Chile. Cesta nad vodami Pacifiku trvá zhruba 4 hodiny.
Obyvatelé ostrova pro vás přichystají netradiční uvítání – dají vám na hlavu květinový věnec. Pro cestování po ostrově můžete využít služeb půjčovny kol nebo motorky, k dispozici je ale i průvodce.
Jelikož je ostrov malinký, cestu na něj určitě propojte s túrou po pevninském Chile.
Na severu země navštivte jeden z národních parků na náhorní plošině Altiplana, projeďte si krásy nejsušší pouště světa Atacamy a vy, kdo jste trochu dobrodružnější povahy, zamiřte na jih k ledovcům v Patagonii anebo se seznamte s kulturou indiánů kmene Mapuche.
FOTO: PX FUEL