Je zcela suverénně nejrozsáhlejší stavbou planety. Velká čínská zeď se začala stavět ve 3. století před naším letopočtem v době vlády dynastie Čchin jako ochrana před mongolskými nájezdy.
Dnešní podoba pochází z 15. až 17. století a Čínu křižuje z provincie Kan-su na západě až k Liaotungskému zálivu na východě. Budovat se však začala již ve třetím století před naším letopočtem.
Stavba po dlouhou dobu způsobovala izolaci Říše středu. Číňané tak do jisté míry zažili kulturní šok, když se počali seznamovat se světem ukrytým za ní.
V čínštině doslova „Dlouhá zeď“ (Čchang čcheng) měří nejméně 5000 kilometrů a vysoká je místy až 11 metrů. Čínští vědci nedávno zahájili výzkum, který má zmapovat její trasu a také zjistit přesnou délku zdi. Ta totiž dosud není známa.
Zeď je postavena z různých materiálů, z vápence, cihel i žuly. Charakteristickým rysem zdi jsou strážní věže, které jsou rozesety vždy po několika stech metrech.
Jejich počet přesahuje 25 000. Od roku 1987 je Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Úřady v Pekingu po desetiletích popřely mýtus, že Velká čínská zeď je jako jediné lidské dílo viditelná z vesmíru. Čínské ministerstvo školství již nařídilo přepsat učebnice, v nichž se toto mylné tvrzení vyskytuje.
Legendu o viditelnosti nejproslulejší historické památky Číny z kosmu, jako jediného lidského díla na Zemi, vyvrátil i čínský astronaut Jang Li-wej, když se vrátil ve vesmírné lodi Šen-čou-5 z oběžné dráhy Země.