Spojení turistiky s ochutnávkou místních českých vín je příjemným způsobem, jak poznat Ústecký kraj, konkrétně oblast Českého středohoří, různými smysly. Vydejme se společně na toulky mezi půvabnými vrcholky i vinicemi Českého středohoří
Historické kořeny pěstování vinné révy sahají v oblasti Českého středohoří daleko do 11. století, v některých pramenech ještě dál.
Největšího rozmachu tu vinařství zažívá za vlády Karla IV., kdy roku 1359 daruje Litoměřicím horu Radobýl, aby na jeho svazích byla pěstována vinná réva. Místní směs vulkanického a opukového podloží vínům dává specifickou chuť, někdy až s nádechem slanosti.
Hlavními odrůdami zde pěstovanými jsou Müller-Thurgau, odrůdy burgundské jako Rulandské bílé, šedé a modré. Daří se i ryzlinkům. Specifikem této oblasti je pěstování novošlechtěné odrůdy Fratava.
Litoměřice
Za procházkou historií českého vína je ideální vyrazit do Litoměřic. Ve zrenovovaném gotickém hradu navštivte interaktivní Expozici českého vinařství. Velmi působivé jsou velkoformátové fotografie i vyprávění Karla IV. ve 3D o zdejších vinicích.
Objednat si tu můžete i komentovanou prohlídku s degustací až pěti vzorků vín. Pokud však toužíte ochutnat některé české víno přímo u vinaře jako závěrečnou tečku za turistickým výletem, máte několik možností!
Radobýl
Výšlap na čedičový vrch Radobýl, který je místní přírodní dominantou, je zajímavým cílem. Od vrcholového kříže budete mít úžasný výhled na rovinaté Podřipsko, Portu Bohemicu i hradbu vrcholků Českého středohoří.
Na svazích Radobýlu funguje několik vinařství, například Víno Hrabkovský nebo poměrně nové a moderní Vinařství pod Radobýlem či malovinaři Milan a Miroslav Singerovi. Vinice tu mají ale i tradiční Klášterní sklepy Litoměřice.
Kamýk
Zřícenina hradu Kamýk se tyčí cca 4 km nad vinařskou obcí Velké Žernoseky a vede k ní modrá turistická značka. Výšlap k hradní zřícenině a zpět lze pojmout jako okruh se zastávkou na Kalvárii u vyhlídky Tři kříže.
Ochutnávka vína na závěr výletu v některém z vinařství ve Velkých Žernosekách je ideální tečkou. Největším vinařstvím je Žernosecké vinařství, s. r. o., se sídlem na místním zámku.
Posezení nabízí Rodinné vinařství Mikulenkovi, degustaci po domluvě i vinařství Pavel Hrabkovský nebo vinařství Porta Bohemica.
Lovoš
Na druhém břehu Labe, v Malých Žernosekách, kam vás v sezoně převeze přívoz, najdete rodinné Vinařství sv. Tomáše, sídlící v historickém objektu s názvem Pfannschmidtův statek. Otevřeno mají o víkendech i ve vybraných dnech.
Odtud je to na vrch Lovoš přes pět kilometrů. Na vrchol se můžete vydat i z opačné strany od vlakové stanice Lovosice město.
Po zelené je to přes 3 km a zastávku si zkuste udělat ve vinařství Vinum Celebratum, ve kterém vinař Karel Stejskal vyrábí naturální víno Grinot, oceněné certifikátem České středohoří Regionální produkt.
Sovice nebo Říp
Ve středověkých sklepích roudnického zámku se víno vyrábí pod správou rodu Lobkowiczů více než 400 let. Vinařství hospodaří historicky na vinicích Sovice, kde nově vznikl vinařský turistický okruh s řadou informačních tabulí.
Roudnické víno včetně vlajkové lodi – červené Fratavy – můžete ochutnat při návštěvě města nebo po prohlídce lobkowiczkého zámku v přilehlém Vinném pavilonu. Pokud toužíte po větší turistické procházce, vydejte se až na Říp. Z centra města je to na vrchol šest kilometrů.