Domů     Za sluncem na Korsiku
Za sluncem na Korsiku

Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit.

Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek.

Najdete tu dlouhé písčité pláže, ale i romantické zátoky, hory i malebná městečka, kudy opravdu kráčela historie, nudit se rozhodně nebudete.

Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.
Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.

Jak se tam dostanete?

Z České republiky přímé spoje nelétají, ale můžete se sem dostat s přestupem na některém z evropských letišť. To je ovšem ta dražší, a někdy i delší varianta.

Většina cestovatelů volí pohodlí, které poskytují cestovní kanceláře, jež nabízejí autobusy a následnou přepravu trajektem, který pluje z italského Livorna nebo z Janova do města Bastia na severovýchodním pobřeží. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat.

Podobnou cestu můžete zvolit, i pokud se rozhodnete pro dopravu vlastním autem. Pak je ovšem dobré objednat si trajekt předem, třeba na www.corsicaferries.com. V sezoně bývá často obsazeno, takže příliš neotálejte.

V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.
V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.

Ostrov voní

Hned jak stanete na břehu, omámí vás vůně macchií, křovin které z výšky vypadají jako načechraný koberec, ve skutečnosti jsou však téměř neproniknutelné.

I proto bývaly kdysi útočištěm vzbouřenců i lidí prchajících před vendetou, ukrývali se tu vesničané před korzáry. A tahle typická vůně pestré směsice hustých křovisek se ještě mísí s vůní tymiánu, levandule a šalvěje.

Určitě na ni nezapomenete, stejně jako Napoleon Bonaparte, který tvrdil, že svoje rodiště pozná i se zavřenýma očima.

Na pláž za sluníčkem

Ta volba není vůbec jednoduchá, protože na ostrově jsou jich dvě stovky. A jak si vybrat? Ta nejznámější leží u města Porto Vecchio, jmenuje se Palombaggia a táhne se v délce tři kilometry.

Je součástí přírodní rezervace a křišťálově čistá voda sem láká spoustu návštěvníků. To je současně i mírná vada na její kráse, takže pokud hledáte klid, nic pro vás.

S dětmi se vypravte na Santa Giulia, která je zapsána na seznamu UNESCO a pyšní se tak tyrkysovou barvou vody, že jste takovou možná ještě neviděli. Raději samotu? Pak je pro vás jako stvořená Saleccia, která leží v oblasti Agriates.

Dobrodružnější povahy se mohou vydat do zálivu Santa Manza, kde se dá šnorchlovat nebo vyzkoušet windsurfing.

Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.
Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.

Po stopách císaře

Hlavní město Ajaccio leží v zátoce obklopené horami a je Bonapartovým rodištěm. Proto není divu, že na něj narazíte všude. Podívat se můžete do jeho rodného domku, kde je dnes muzeum. Na náměstí Place Foch stojí jeho mramorová socha v šatech římského konzula.

Z parku Théatre de verdure du Casone hledí na město císař a vojevůdce tak, jak ho známe, oblečený do velitelské uniformy. A jsou tu i další sochy. Nezapomeňte se podívat do katedrály, kde byl Napoleon pokřtěn.

Přes všechnu tu slávu Korsičané Napoleona moc v lásce nemají. Podle nich totiž Korsiku zradil a přidal se na stranu Francouzů. Ale nechme historie. Lepší bude vydat se na procházku.

V uličkách města objevíte obchůdky, butiky, kavárny, radost vám udělají každodenní trhy. Pokud máte rádi umění, zajděte do galerie. Kochat se můžete při pohledu na ceněnou sbírku obrazů starých italských mistrů, třeba Botticelliho či Belliniho.

Je libo suvenýr?
Je libo suvenýr?

Nedobytné Bonifacio

Město, které si získalo tuhle pověst, leží na strmých útesech na nejužším cípu Korsiky. Říká se, že jeho obyvatelé jsou potomci pirátů. Asi nejznámější atrakcí je tu schodiště vytesané do skály.

Má 187 schodů a podle pověsti je vytesali Aragonci za pouhou jednu noc, když se chtěli města zmocnit. Ať tak či tak, pozor na závrať. Když se sem vydáte, zastavte se na hřbitově námořníků, kde odpočívají pochovaní v honosných mauzoleích.

A ještě jedna zajímavost. Pokud jste zvědaví, proč jsou mezi bílými kříži i černé, pak prý jde o oběti vendety.

Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.
Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.

Raději turistiku?

Na ostrově existuje světoznámá turistická stezka GR20, která měří 180 kilometrů a vede ze severu na jih. Začíná ve městě Calenzana, prochází Vizzavonou a končí ve městě Conza. Je velmi dobře značená, ale pokud nejste zkušení polykači kilometrů, není pro vás.

Její zdolání totiž prý trvá patnáct dní a je obtížné. Ale to neznamená, že nemůžete krásy ostrova obdivovat. Existují i stezky méně náročné, po nichž putujete takříkajíc od vesnice k vesnici.

Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.
Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.

Když vás přepadne hlad

Není nic snazšího, než ochutnat typickou korsickou kuchyni. Je vydatná, jednoduchá, ale i rafinovaná. Využívá všeho, co místní krajina nabízí. Milovníci masa si jistě nenechají užít některou lahůdku z místních vepřů.

Polodivoká prasata tu totiž žijí volně, živí se kořínky, žaludy a aromatickými rostlinami a to je na jejich mase znát.

Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.
Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.

Specialitou jsou tu kaštany

Nejen že se na kaštanovém dřevě udí či griluje, ale podávají se jako příloha k masu, vaří se z nich polévky, vyrábějí nádivky. Základem mnoha jídel je kaštanová mouka.

Koupit můžete i kaštanový džem, zmrzlinu nebo svlažit hrdlo kaštanovým pivem, které tak trochu chutná po perníku. Ceněná jsou husí a kachní játra ze zvířat vykrmených právě jimi.

Připijte si na návrat

Jak jinak než korsickým vínem. Je vynikající a má tradici sahající až do 5. století před Kristem. Nejčastěji se tu podává růžová sciacarella, ale za ochutnání stojí i temně rudá nielluccia či bílý muškát.

Foto: Shutterstock, umbrellaholiday.cz, wikipedia.org
Lokalita:
Související články
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se t
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. V zimě za
Francouzská riviéra je synonymem pro luxus, krásu a nezapomenutelné zážitky. Ať už jste milovníkem historie, kultury, nebo jen hledáte perfektní místo k odpočinku, města Saint-Tropez, Nice a Monako nabízejí vše, co si jen můžete přát. Pojďme se podívat blíže na tato tři úchvatná místa, která by rozhodně neměla chybět na vašem cestovním seznamu. Saint-Tropez: Ikona luxusu a stylu Sain
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz