Domů     Vodní mlýny Plzeňského kraje: Na řekách nám to stále klape
Vodní mlýny Plzeňského kraje: Na řekách nám to stále klape

V dobách, kdy ještě neexistoval parní stroj a o elektřině se nikomu ani nezdálo, bylo vodní kolo jediným dostupným zdrojem energie.

Na řekách s dostatečným spádem se tak začaly rodit vodní mlýny, často úžasné doklady technické zdatnosti našich předků. Jejich doba už je dávno pryč, ale mlýny se na mnoha místech dochovaly, aby nám připomínaly staré zašlé časy.

Řeklo by se, že vodní mlýn je prostě kolo poháněné proudem vody. Je to starověký vynález, známý minimálně pár set let před naším letopočtem. Jenže tak jednoduché to není.

Vodní kolo pro svou činnost potřebuje určité převýšení hladin, a tak vybudování vodního mlýna s sebou přináší nutnost postavit také množství okolních doplňků.

Jsou potřeba přívodní i odvodní kanály, při nedostatečném spádu je nutný jez, při spádu příliš prudkém naopak zádržná nádrž, která ke kolu pustí jen potřebný proud.

Každý vodní mlýn je tak ve skutečnosti soustavou technických nápadů, které stavitelé museli vždy přizpůsobit konkrétnímu místu. V Plzeňském kraji takových nevšedních památek také pár objevíme.

Babička by byla určitě šťastná 

Mlýn v Ostrovci čp. 12 (úvodní foto)

Nachází se: v okrese Rokycany

GPS souřadnice: 49° 55′ 9.5“, 13° 44′ 4.9“

Web: https://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/444-nadostrovecky-zimuv-mlyn-mlyn-horejsi-podostrovsky

Obcí jménem Ostrovec u nás najdeme víc, my ovšem zamíříme do té, která leží v okrese Rokycany, jen pár kilometrů od Zbiroha. Vlastně celá vesnice je památkovou rezervací, ale některé objekty si zaslouží ještě větší pozornost. Patří mezi ně také vodní mlýn čp.

12, který historie zná pod jmény Nadostrovecký, hořejší Podostrovský nebo také Zimův podle mlynáře Františka Zimy, který tu hospodařil od roku 1874. Sám poschoďový roubený mlýn na svém místě ale v té době stál už více než sto let.

Po celou tu dobu se voda Zbirožského potoka sevřená zděným náhonem valí k vodnímu kolu v zadní části mlýna.

Kolo už se do dnešních časů nedochovalo, ale unikátní stavba s mansardovou valbovou střechou se šindelovou krytinou si zvláště po nedávné rekonstrukci obdiv přesto zaslouží. Práce na obnově takřka zničeného mlýna začaly už v polovině 90. let minulého století. Bylo toho hodně, co bylo třeba udělat.

Statické zajištění podezdění mlýnice, výměna poškozeného roubení za pomoci tradičních tesařských řemesel, obnova prkenných podlah včetně tradičního drátkování, náhrada krovů, instalace replik dvoukřídlých šestitabulkových oken a dokonce i vyhnání usazené dřevomorky.

A pak samozřejmě nové hliněné vnitřní omítky, nový štípaný i řezaný šindel na střechu.

Byla to úmorná práce na léta, ale naštěstí se o rekonstrukci staral člověk nejpovolanější – Pavlína Lucáková, která jako přímý potomek rodiny Zimovy strávila ve mlýně celé dětství.

„Chtěla jsem, aby prostor co nejvíce připomínal moji babičku, která tu žila,“ prohlašovala. Zimovu mlýnu trvalo více než dvě desetiletí, než se vyloupl do původní krásy.

Náročnou rekonstrukci předloni ocenila i odborná porota soutěže Památka Plzeňského kraje, když obnově mlýna udělila hlavní cenu.

FOTO: Jik Jik - CC BY-SA 4.0
FOTO: Jik Jik – CC BY-SA 4.0

Čekání na čtvrté kolo

Vodní hamr Dobřív

Nachází se: nedaleko Rokycan

GPS souřadnice: 49°43′10″ N, 13°41′31″ E

Web: www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/vodni-hamr-dobriv

Do Dobřívi u Rokycan stojí za to zajet už jen kvůli klenutému mostu ze 14. století se sochami svaté Barbory a svatého Jana Nepomuckého nebo kvůli pamětní síni legendárního herce Jindřicha Mošny, který v obci často pobýval.

Ale ten největší skvost čeká na severovýchodním okraji obce, v těsném sousedství hráze Huťského rybníka, v místech, kde do obce přitéká řeka Klabava, a v bezprostředním sousedství frekventované dálkové cyklotrasy z Prahy do Německa.

Stojí tu totiž unikátní vodní hamr, jedna z nejzajímavějších technických památek Západních Čech a zároveň nejstarší funkční dílo svého druhu ve střední Evropě.

Surové železo na tyčové polotovary se tady zpracovávalo už v 16. století, později v dobách třicetileté války se tu vyrábělo i nářadí a dělové koule a v dalších letech pro změnu materiál na hřebíky nebo radlice pro pluhy.

Budova hamru byla na začátku ještě dřevěná a vzala za své po drancování švédskými vojsky v roce 1634. Na tak příhodném místě by ale byla škoda se pomoci vodního živlu při kování železa vzdát. Hamr byl obnoven a postupně se vylepšoval a modernizoval.

Podoba, kterou má dnes, vznikla ve 20. letech 19. století, ale přestavby nikdy nepřerušily výrobu. Železo se tu tak nepřetržitě vyrábělo od poloviny 17. století až do roku 1956.

Přestože z původních pěti vodních kol pohánějících hamr i elektrický generátor se dochovala jen tři, interiér haly o půdorysu 32×12 metrů stále obsahuje výhně, hamernická kladiva různých velikostí, brusy, vrtačky, lisy a další dobová zařízení.

Všechno zařízení je stále funkční, což dokládá výjimečnou technickou a řemeslnou zdatnost našich předků. Ale přece jen nastal čas k rekonstrukci.

Ta začala v roce 2017 a hamr díky ní dostane nejen dlouho scházející čtvrté kolo či nová ložiska místo těch přece jen za staletí opotřebovaných, ale vzniká v něm hlavně zbrusu nová expozice.

Kromě toho objekt konečně získá kanalizaci a také elektřina bude přepojena tak, aby nerušila historický vzhled památkově chráněné stavby.

FOTO: Jitka Erbenová - CC BY-SA 3.0
FOTO: Jitka Erbenová – CC BY-SA 3.0

Vodáci, vzhůru do muzea!

Rosenauerův mlýn

Nachází se: v Horažďovicích

GPS souřadnice: 49° 19′ 5.9“ N, 13° 41′ 58.3“ E

Web: https://rosenauer.unas.cz

Když se řekne Rosenauerův mlýn, nejspíš zbystří především vodáci, kteří dobře znají stejnojmenné tábořiště na Otavě. Romantické místo ve Velkých Hydčicích u Horažďovic sousedí s unikátní technickou památkou, která dala tábořišti jméno.

Lesní inženýr a význačný vodohospodář Josef Rosenauer ovšem mlýn nepostavil, získal ho až v roce 1807.

Sama stavba je však o hodně starší, podle všeho dokonce starší než samo město Horažďovice. Nejstarší písemná zmínka o něm totiž pochází už z roku 1378 a dozvíme se z ní, že už stojící mlýn byl tehdy prodán za 30 kop grošů míšeňských.

Objekt na ostrůvku na řece Otavě dlouho sloužil jako papírna, na nějaký čas se majitelé pokoušeli vydělávat jeho přeměnou na hostinec se střelnicí a kuželníkem, ale pak se ke svému řemeslu pokorně vrátili a až právě rod Rosenauerů z něj vytvořil mlýn.

Ten pak fungoval až do 50. let minulého století, kdy poměry soukromému podnikání přestaly přát. Historickou a stále funkční památku si náhle přivlastnil státní statek, využívala ho i armáda a podle toho také mlýn vypadal.

Až v 90. letech se ho ujal jeden z potomků Rosenauerova tradičně vodohospodářského rodu a rozhodl se cennou památku zachránit.

Dnes mlýn slouží nejen k bydlení, ale je v něm zřízeno i muzeum mlynářství a využití vodní energie a dokonce slouží i jako malá vodní elektrárna.

Expozice představuje dějiny mlýna, předvede zdejší dochované stroje při práci a také návštěvníky seznamuje se životem a zvyky mlynářů. Pro návštěvu muzea je ale třeba se předem telefonicky ohlásit a dát dohromady skupinu alespoň osmi zájemců o prohlídku.

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Sovicka 139 – CC BY-SA 4.0

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Sovicka 139 - CC BY-SA 4.0
Lokalita:
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz