Domů     Vrch Ortel na Českolipsku: Magnet na paranormální jevy
Vrch Ortel na Českolipsku: Magnet na paranormální jevy

Strašidelná hora nebo záhadný kopec. Tak mnozí říkají vrchu Ortel, který se nachází mezi obcemi Cvikov a Sloup na Českolipsku.

Tato magická hora je spojována s řadou zvláštních legend a svědectví o nadpřirozených jevech či pozorování neidentifikovatelných létajících objektů. Obestírá ho snad nějaká tajemná energie z prastarých časů?

Nad zeleným kopcem uprostřed krásné severočeské přírody pomalu zapadá slunce. Skupina turistů zadýchaně stoupá na vrchol, kde téměř okamžitě zakládá tábor.

Po večeři se všichni ubírají ke spánku, aniž by tušili, že půjde o jednu z nejstrašidelnějších nocí jejich života. Záhy poté, co padne tma, je totiž začínají budit podivné světelné úkazy nacházející se na nebi v blízkosti kopce.

Navzdory tomu se nakonec všem daří usnout, dle legendy je ale to nejpodivnější čeká večer. Probouzí se totiž do úplně jiné krajiny. Nebe nad hlavami vystrašených cestovatelů mění barvy a vše působí jako z nějakého temného snu. Skupina rychle vyráží na cestu.

Snaží se dostat dolů z kopce a nachází kamenný keltský kříž a vedle něj postavu ve starodávném oděvu a s mečem v ruce. Až po dlouhém úprku pryč od kopce se vše začíná měnit k normálu.

Nakonec zbudou jen vzpomínky, které se skrze vyprávění mění na tajemný příběh. Je skutečně pravdivý? Nebo si ho někdo před mnoha lety vymyslel?

PATŘÍ SILÁM PEKELNÝM?

Pravdou je, že podivný příběh o prchající turistické výpravě není ani zdaleka jediný. Vrch Ortel je skutečně zvláštním místem, které podobné legendy přitahuje. Traduje se, že šlo o posvátné místo už v dobách dávných Keltů.

Jejich kněží prý věděli o obrovské moci dřímající na tomto místě a využívali ji ke svým rituálům.

Jedna teorie dokonce praví, že byl kopec vytvořený za jejich časů uměle, aby zakryl ono zřídlo tajemné moci – šachtu či jeskyni, která se nachází kdesi v hlubinách. Jenže tím podivné příběhy teprve začínají.

Ve středověku se prý na kopci popravovalo, což tajemnou auru místa ještě podtrhlo. „Už ve starých německy psaných kronikách ze 17. století je zmínka o tom, že vrchu se je nejlépe vyhnout.

Podle kroniky prý patří mocnostem pekelným, řádí tu draci, ohnivá pometla a plamenní mužíci,“ píše ve své reportáži z tohoto místa český záhadolog Libor Čermák. Drží se zvláštní aura kopce i v dnešní době?

SPATŘILI TAM UFO

Pověry a legendy kopec nikdy neopustily. Z 18. století pocházejí historky o tajemném mizení osob nebo o těch, kteří se vrátili zmatení a dezorientovaní.

Ve 20. století se objevuje příběh o podivném zážitku skupiny turistů a stále častěji se hovoří také o tom, že toto místo přitahuje UFO. Nejznámější pozorování tajemných objektů na nebi nad vrchem pochází z roku 1950. Tehdy je spatřilo několik obyvatel nedaleké obce Kunratice u Cvikova.

A i v dalších desetiletích se čas od času objevila zpráva o světelných koulích či černých trojúhelnících na úpatí či vrcholku kopce.

Naposledy si takovou zkušenost odnesla česká záhadoložka Alena Horká v roce 2010. „Na fotkách se objevily černé létající objekty diskovitého tvaru, pravděpodobně UFO. Ty ale pouhým okem viditelné nebyly, musely být ještě v dálce, letěly přímo k Ortelu!“ tvrdí badatelka.

BRÁNA DO JINÉ DIMENZE?

Podle mnohých senzibilů a esoteriků, kteří se na kopec vypravili, za vším ve skutečnosti stojí velmi silná energie, která vyvěrá z hlubin kopce. Všeobecně se má za to, že je negativní a přitahuje zlé jevy a události, nicméně sama Alena Horká tvrdí opak.

„Vyvěrající energie zde nabíjí a posiluje! Na vrcholku hory jsme negativní vibrace vůbec nepociťovali, ale cítili jsme se naopak naprosto svěží a nabití energií,“ dodává. Ovšem ani u toho spekulace o tom, co se v nitru hory Ortel ukrývá, nekončí.

Někteří záhadologové naznačují, že by ve skutečnosti mohla vše způsobovat nějaká geofyzikální anomálie. Ty nejodvážnější teorie pak mluví dokonce o jakési časoprostorové bráně či trhlině. Měl by tedy být každý návštěvník připraven na cokoliv? Nebo jsou všechny tyto pověsti hlavně projevem bujné lidské fantazie?

Filip Appl

Foto: ARCHIV, Turistika.cz
Štítky:
Související články
Už samotný pohled na hrad Beckov, tyčící se vysoko na skalním ostrohu nad řekou Váh na Slovensku, dokáže vyvolat zvláštní neklid. Strmé hradby, z nichž se otevírá dechberoucí výhled do krajiny, se staly i svědky tragédie – právě odsud měl jeden z prvních pánů hradu ukončit svůj život. K hradu se váže celá řada pověstí a u většiny z nich najdeme nějaké to zrnko pravdy. Většina z nich vypráví o t
Město Fulnek v Moravskoslezském kraji se může pochlubit řadou historických památek, ale barokní kostel sv. Josefa mezi nimi zaujímá výjimečné místo. Říká se, že po jeho návštěvě se budete cítit nabití energií jako po hodině jógy! Historie kostela sahá do roku 1668, kdy byl ve Fulneku založen kapucínský klášter. Součástí komplexu je právě i kostel sv. Josefa. Během komunistické éry však stavba chá
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová výzdoba a svaté obrázky, aby byl chrám opravdovým chrámem. Panenský T
Máte-li rádi nevšední restaurace a zajímavé hotely, nenechte si ujít návštěvu obřího dřevěného sudu na Javorníku. Historicky starší z dvojice sudů vznikl již v roce 1899 na vrcholu Javorníku u obce Dlouhý Most nedaleko Liberce. Původně šlo o atrakci, která byla součástí Jubilejní výstavy Vídeň 1898 na oslavu 50 let vlády Františka Josefa I. Gigantický dřevěný sud sloužil jako stylová vinárna.
Proslul jako sídlo nebezpečných lapků a také kvůli pokladům, které na něm měli ukrýt. Cestu k nim ale stráží obávaný černý rytíř a také přízrak bílé paní. Legend o hradě Přimda je celá řada, může ale na nich být i zrnko pravdy? Když se český kníže Vladislav I. dozvěděl od jednoho z dvořanů, že jakýsi Němec si staví na české straně pohraničních hvozdů velký, kamenný hrad, panovník nad tím jen má
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
epochaplus.cz
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
Podobně jako rostlinná říše, i ta živočišná se řídí Fibonacciho kódem. Fibonacciho čísla jsou číselná řada, kde každé číslo je součtem dvou předchozích: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34. Ulity plžů, například u druhu loděnky Nautilus pompilius, vykazovaly logaritmickou spirálu, která se často přibližovala Fibonacciho poměrům.   Rozměry ulity souvisí se
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
iluxus.cz
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
Značka Alpina nepolevuje ve své touze doprovázet všechny milovníky lyžování, a tak jako partner Freeride World Tour prezentuje své klíčové modely právě na zimu. Hodinky Alpiner Extreme Regulator Au
Květáková polévka se sýrovými nočky
tisicereceptu.cz
Květáková polévka se sýrovými nočky
Ozvláštněte klasickou květákovku sýrovými nočky! Ingredience 1 květák 80 g másla 2 brambory pažitka 1 l kuřecího vývaru sůl a čerstvě mletý pepř špetka muškátového oříšku 200 ml smetany 1
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
nejsemsama.cz
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
Ano, je to spánek. S přibývajícím věkem se ale mění. Bývá lehčí, kratší a častěji přerušovaný. Přitom právě kvalitní spánek je jedním z nejsilnějších léků proti stárnutí. Jak si ho znovu dopřát? Hormony, stres, bolesti kloubů, noční pocení nebo hlava plná starostí – to vše dokáže zhatit každou noc. Po menopauze přirozeně klesá hladina estrogenu a melatoninu, hormonů, které pomáhají
Co ukrývá tajuplná Rolava?
enigmaplus.cz
Co ukrývá tajuplná Rolava?
Tajemné trosky mezi krušnohorskými rašeliništi Památky po zaniklých civilizacích jsou vždy vzrušující, i když žít byste v nich určitě nechtěli. Svým způsobem takovou cizí "civilizací" bylo i období na
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
21stoleti.cz
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
Alkohol škodí zdraví - to je známá věc. Při metabolickém procesu v játrech z něj vzniká acetaldehyd. O něm se dá říct ledacos, ale určitě ne to, že je nám prospěšný. Koneckonců jde o toxickou látku. T
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
panidomu.cz
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
nasehvezdy.cz
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
Všechno je jinak? Ještě letos v srpnu herec z kriminálky Mladá krev Vojtěch Vondráček (31) se smutkem oznamoval, že se rozchází s přítelkyní, kolegyní ze seriálu Barborou Bočkovou (36). Kvůli tomu
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
epochalnisvet.cz
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
„Ona z toho pekla nevyjde. Je moje. Každý, kdo se za ni bude modlit, zemře.“ Taková slova údajně v roce 2014 obdrží polský kněz Marian Rajchel (?–2021) od jakéhosi démona. Ne ale někde v temné kryptě při seanci nebo ve zlém snu, ale přes mobilní telefon! Přijdou prý skrze dívku, kterou se neúspěšně snaží zbavit posedlosti. Začala s ním
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Nález v parku všechny potěšil
skutecnepribehy.cz
Nález v parku všechny potěšil
V nouzi nejvyšší je pomoc boha nejbližší. Myslím, že na této větě je mnoho pravdivého. Na Štědrý den jsme dostali dárek shůry za dobrý skutek. Prožila jsem už mnoho Štědrých dnů, nikdy se nám ale nestal takový zázrak, jako kdysi, když byly naše děti malé. Byly to naše nejchudší Vánoce. Já byla na mateřské s mladším synkem
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
historyplus.cz
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
Radními z jihočeských Netolic cloumá nevýslovná zlost. Na jméno nemohou přijít Jakubu Krčínovi. „Určitě je ve spojení s ďáblem,“ říká nakvašeně jeden z nich. „Kudy chodí jeho strakatý pes, tudy kope stoky,“ dodává druhý. Jablkem sváru je kanál, který Krčín vybudoval nedaleko jejich obce… Hosté, které Vilém z Rožmberka (1535–1592) pozval na zámeček Kratochvíle, jsou jako u
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz