Kdo by je neměl rád? Fascinující a nespoutaná masa vody tančící, burácející, valící se a tříštící, zpívající svou hypnotizující, nekonečnou píseň. Vodní dílo přírody, které fascinuje každého diváka.
I když u nás nenajdete ty největší vodopády světa, dech beroucí podívanou vám stejně připraví. A že jich tady máme! Určitě se k nějakému vypravte, načerpáte z jeho energie, pročistíte si mysl a prospějete svému zdraví.
Mumlavský
Je označován za turistickou perlu Krkonoš a najdete ho v Libereckém kraji, asi 2 km od Harrachova. Svůj název má z německého „murmeln“, což můžeme přeložit jako mumlat. Tohle slovo dokonale vystihuj zvuk, který vodopád vydává.
Vodopád je asi 10 metrů vysoký a v zimě z něj mráz vykouzlí ledovou krásu – ledopád.
Kudy k němu: Vydejte se od Harrachovského autobusového nádraží po tzv. Harrachovské cestě (je značena modrou turistickou značkou), k vodopádu dorazíte po 7,7 km. Nebo vyrazte od harrachovské sklárny po červené turistické značce.
Zajímavost: Když budete pokračovat dále proti proudu řeky Mumlavy, překvapí vás další vodopády. Ty ale jsou již o něco menší.
Jedlová
Kaskáda na Jedlovém potoce patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Horská bystřina se proměňuje místy v tůně, místy v skaní prahy, peřeje nebo vodopády. Největší z nich a zároveň nejkrásnější se nazývá Velký vodopád Jedlové.
Je vysoký 5 metrů (některé zdroje dokonce uvádějí až 7 m) a jeho kouzlo umocňuje téměř svislý profil.
Kudy k němu: Po modré turistické značce z Josefova Dolu dojdete na vyznačenou naučnou stezku. Vede malebným údolím říčky Jedlová. Až po ní půjdete, určitě se zaměřte také na Pekelnou tůni a Pekelné skály. Ostatně, ani se nemusíte moc snažit.
Samy upoutají vaši pozornost a spolu s vodopády připraví nezapomenutelný zážitek.
Zajímavost: Nejpůsobivější je kaskáda vodopádů na jaře, kdy se přes ně valí obrovské množství vody.
Vaňovský
Díky své výšce, úžasné přírodní scenérii a příjemné poloze v blízkosti města se řadí k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vodopádům Českého středohoří. Jeho výška je 26 metrů, což ho řadí k nejvyšším vodopádům u nás. Pohled na něj je velmi působivý.
Kudy k němu: Najdete ho jen 4 km jižně od centra Ústí nad Labem, v národní přírodní památce Vrkoč nad obcí Váňov. Vydejte se po zelené turistické značce.
Zajímavost: Vodopád se nachází v místě, kde jsou čedičové skály vzniklé sopečnou aktivitou v mladších třetihorách.
Rešovský
Vlastně jsou to Rešovské, protože vodopádů je tady více. Najdete je na říčce Huntavě, 8 km od Rýmařova. Tvoří je asi 200 metrů dlouhá a 10 metrů široká soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů.
Voda říčky Huntavy tady postupně padá z několika míst, nejvyšší vodopád má asi 10 metrů. Kdysi pod vodopády pracoval vodní mlýn.
Kudy k nim: Nejsnáze dostupné jsou Rešovské vodopády z Rešova (1,5 km), nebo z Horního Města a Tvrdkova (oboje 3 km).
Zajímavost: Protože se jedná o místo, které si turisté velmi oblíbili, je tady vybudovaná trasa, která vás provede nejkrásnějšími místy údolí i skalního kaňonu.
Vyzkoušíte si dřevěné mosty, schody i lávky a oceníte i vyhlídky, z nichž můžete shlédnout nejpozoruhodnější místa.
Moravskokrumlovský
Vodopád u řeky Rokytná nedaleko Moravského Krumlova v Českomoravské vrchovině je jeden z nejdelších u nás. Přezdívá se mu někdy „Mizející“, protože jako vodopád je k vidění hlavně při vydatných deštích nebo když tají sněhy. V zimě se mění v nádherný ledopád. Naopak ve vyprahlém letním suchu prostě zmizí.
Kudy k němu: K vodopádu vede modrá turistická značka (odbočka od značky mezi Moravským Krumlovem a Ivančicemi). Z Moravského Krumlova je to asi 5 km, z Rokytné asi 2 km, z Ivančic přibližně 10 km. Nebo ještě lépe: vydejte se po naučné stezce.
Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku v Moravském Krumlově, vede zámeckým tunelem a dále po modrém turistickém značení ke kapli sv. Floriána. Odtud po stezce dojdete ke kapli Panny Marie u Rokytné a pohodovou cestou až do Rokytné.
Zajímavost: Navštivte místo blízko kaple Panny Marie, zvané Mariánská studánka. Je nově opravené a před třemi roky získalo cenu za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v kategorii drobných staveb.
V okolí vodopádu žije na 200 druhů pavouků, mezi nimi libozvučné pavučenky a plachetnatky.
Borový
Potok Borový, někdy také nazývaný Medvědí, vytváří různé kaskády. Nejvyšší vodopád nejen tady, ale v celém okresu Šumperk je vysoký 8,3 metru a najdete ho pod Medvědí horou. Přestože leží na úchvatném místě v Hrubém Jeseníku, není turisty moc navštěvován. Nevede totiž k němu žádná značená trasa.
Kudy k němu: Po modré značce z Koutů nad Desnou směrem ke spodní nádrži Dlouhých strání sejděte po 1,5 km.
Na rozcestí Pod Medvědí horou značku opusťte, přejděte most přes říčku Divoká Desná a dál pokračujte po lesní cestě vpravo a jděte údolím Borového potoka. Od této odbočky k vodopádu dojdete po 10 minutách chůze.
Zajímavost: Nedaleko vodopádu je krásná vyhlídka, ze které se vám otevře pohled na vrchol Medvědí hory a za ním můžete vidět mohutné vrtule zdejších větrných elektráren.
Zdroj: kudyznudy.cz; vseovode.cz; wikimedia.org; vodopady.info
Foto: Shutterstock; vseovode.cz (Moravskokrumlovský)