Domů     Zlatohorské poklady můžete objevovat i dnes
Zlatohorské poklady můžete objevovat i dnes
od 24.2.2023
1

O poklady v regionu Zlatohorsko opravdu není nouze – ať už se jedná o pravé zlato, nebo o poklady v podobě unikátních přírodních krás, tajemných zákoutí, dechberoucích místních pověstí nebo míst, která dokážou zázraky. Region leží v těsné blízkosti polských hranic sousedí také z Rychlebskými horami.

Vydáte-li se na výlet do těchto drahými kovy protkaných končin, nezapomeňte se zastavit v Údolí Ztracených štol a Zlatorudných mlýnů (viz úvodní foto) v lokalitě Zlaté Hory. 

Říčka Olešnice tu po miliony let ukládala zlato a již v dávných dobách se zde těžilo. A dnes si můžete rýžování zlata vyzkoušet! Pokud se vám ale příliš nepoštěstí u rýžování zlatých šupinek, nezoufejte – prohlídka tohoto místa bude stát i tak určitě za to.

Vydejte se i na procházku po Hornické naučné stezce, která vede kolem osady, a vede i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde voda „teče do kopce“.

A tajemný podzimní labyrint můžete prozkoumat, pokud se vydáte do Poštovní štoly.  

Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se zpracovávala vytěžená ruda, a kde zároveň žili horníci svým běžným životem.

V těsné blízkosti hornické osady se nachází i závodiště. Fenomén rýžování zlata není jen doménou divokého západu, ale i u nás, v Olomouckém kraji, můžete zažít Zlatou horečku.

A to rovnou v podobě Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata nebo v soutěži o putovní pánev starosty města. Ve Zlatých Horách byla tradice rýžování zlata založena v roce 1993.   

Staroměstská pevnostní oblast

Důmyslný systém nedobytných bunkrů pohraničního opevnění v okolí Starého Města pod Sněžníkem.

Dovolená v Jeseníkách může být velmi pestrá a dá se prožít třeba s kamarády ve vojenském bunkru. Už několik let takhle tráví své volné dny členové Beton Bunker Clubu Kronfelzov, kteří pečují o opevnění státní hranice vybudované před začátkem II. světové války.

Díky nim a naučné stezce může promyšlenou soustavu železobetonových obranných staveb s rozsáhlými podzemními prostory blíže poznat každý milovník vojenské historie.

Koho válčení nezajímá, alespoň se při této středně náročné procházce pokochá krásným okolím Starého Města. Výlet do pohnutých novodobých dějin severozápadního koutu Jeseníků začíná na staroměstském vlakovém nádraží, kde je umístěna informační tabule.

Od ní se vydáte po červenobílé značce, která vede spolu se žlutou turistickou značkou směrem na Květnou. Zastavení naučné stezky Staroměstské pevnostní oblasti (objekty):

StM-S 30 Potok, StM-S 31 a Borek a StM-S 31b Ozdravovna (jako jediný má zachovalou hlavní střílnu), StM-S 32 Krajní, StM-S 33 Lesík a StM-S 34 Svah.

Zážitek z obdivu k umění našich předků trošku kalí historický fakt, že jedno z nejpropracovanějších hraničních opevnění v Evropě nebylo nikdy dobudované ani použité, a tak si mnozí z naučné stezky kolem Starého Města odnášejí možná více otázek než odpovědí.

Kostel sv. Martina v Žárové

Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami.

Byl vybudován v roce 1611 tehdejším majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Je postaven v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky. Jedná se o dřevěný roubený kostel s vestavěnou věží čtvercového průřezu, předsíní a obdélnou sakristií.

Hlavní oltář s obrazem sv. Martina z roku 1717 pochází z poutní kaple Nejsvětější Trojice u Maršíkova. Na oltáři s krásnými řezbami je kartuše se znaky Žerotínů a svobodných pánů z Lingenau. Ostatní původní vnitřní vybavení se nedochovalo.

Obrazy křížové cesty namaloval roku 1863 šumperský malíř Karel Brachtel. Kostel je přístupný na požádání. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových vesnických kostelíků.

Krom Žárové to byl ještě Kostel sv. Michaela v Maršíkově a sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.

Tančírna v Račím údolí

Je vám do tance? Nám rozhodně ano a kam jinam vás proto pozvat, než do tančírny v samém srdci Rychlebských hor, jedinečné a doslova jediné stavby svého druhu u nás.

Tančírna se sálem, salónkem, kavárnou a informačním centrem postavená v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí.

Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, zříceninu hradu Rychleby a zpět do Račího údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího údolí přes Červený Důl.

Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou.  Najdete ji v Račím údolí a krom tance je také krásným místem pro relaxaci, workshopy, koncerty, taneční vystoupení, autorská čtení či svatby a poměrně nepřekvapivě je v okolí nádherná příroda spolu s parčíkem.

Ten vznikal společně s Tančírnou roku 1903 a jeho součástí byly skalky, rododendrony, okrasné dřeviny a stylové venkovní posezení. Zkrátka ideální místo k výletu. Pojďte a „protančete“ spolu s námi malebný kout Rychlebských hor.

 

Foto:
reklama
Související články
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Ústecký kraj ze západu a severu chrání hřeben hor. Zdejší svahy i horské trasy vyhledávají lyžaři a turisté stále více objevují i další krásy Krušnohoří. A pokud chtějí ochutnat něco opravdu výjimečného, možností se jim v tomto regionu naskýtá opravdu nespočet. Napříč zasněženou plání Na svazích Krušných hor se se budou milovníci běhu na lyžích cítit jako v ráji. Stovky kilometrů kvalitně uprave
Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století. Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf. Nadaný muž, který mimo
Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“. Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil. František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy s
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem. Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!