Domů     Vydejte se k vodopádům…
Vydejte se k vodopádům…
od 25.2.2023
1

Kdo by je neměl rád? Fascinující a nespoutaná masa vody tančící, burácející, valící se a tříštící, zpívající svou hypnotizující, nekonečnou píseň. Vodní dílo přírody, které fascinuje každého diváka.

I když u nás nenajdete ty největší vodopády světa, dech beroucí podívanou vám stejně připraví. A že jich tady máme! Určitě se k nějakému vypravte, načerpáte z jeho energie, pročistíte si mysl a prospějete svému zdraví.

Mumlavský

Je označován za turistickou perlu Krkonoš a najdete ho v Libereckém kraji, asi 2 km od Harrachova. Svůj název má z německého „murmeln“, což můžeme přeložit jako mumlat. Tohle slovo dokonale vystihuj zvuk, který vodopád vydává.

Vodopád je asi 10 metrů vysoký a v zimě z něj mráz vykouzlí ledovou krásu – ledopád.

Kudy k němu: Vydejte se od Harrachovského autobusového nádraží po tzv. Harrachovské cestě (je značena modrou turistickou značkou), k vodopádu dorazíte po 7,7 km. Nebo vyrazte od harrachovské sklárny po červené turistické značce.

Zajímavost: Když budete pokračovat dále proti proudu řeky Mumlavy, překvapí vás další vodopády. Ty ale jsou již o něco menší.

Jedlová

Kaskáda na Jedlovém potoce patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Horská bystřina se proměňuje místy v tůně, místy v skaní prahy, peřeje nebo vodopády. Největší z nich a zároveň nejkrásnější se nazývá Velký vodopád Jedlové.

Je vysoký 5 metrů (některé zdroje dokonce uvádějí až 7 m) a jeho kouzlo umocňuje téměř svislý profil.

Kudy k němu: Po modré turistické značce z Josefova Dolu dojdete na vyznačenou naučnou stezku. Vede malebným údolím říčky Jedlová. Až po ní půjdete, určitě se zaměřte také na Pekelnou tůni a Pekelné skály. Ostatně, ani se nemusíte moc snažit.

Samy upoutají vaši pozornost a spolu s vodopády připraví nezapomenutelný zážitek.

Zajímavost: Nejpůsobivější je kaskáda vodopádů na jaře, kdy se přes ně valí obrovské množství vody.

Vaňovský

Díky své výšce, úžasné přírodní scenérii a příjemné poloze v blízkosti města se řadí k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vodopádům Českého středohoří. Jeho výška je 26 metrů, což ho řadí k nejvyšším vodopádům u nás. Pohled na něj je velmi působivý.

Kudy k němu: Najdete ho jen 4 km jižně od centra Ústí nad Labem, v národní přírodní památce Vrkoč nad obcí Váňov. Vydejte se po zelené turistické značce.

Zajímavost: Vodopád se nachází v místě, kde jsou čedičové skály vzniklé sopečnou aktivitou v mladších třetihorách.

Rešovský

Vlastně jsou to Rešovské, protože vodopádů je tady více. Najdete je na říčce Huntavě, 8 km od Rýmařova. Tvoří je asi 200 metrů dlouhá a 10 metrů široká soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů.

Voda říčky Huntavy tady postupně padá z několika míst, nejvyšší vodopád má asi 10 metrů. Kdysi pod vodopády pracoval vodní mlýn.

Kudy k nim: Nejsnáze dostupné jsou Rešovské vodopády z Rešova (1,5 km), nebo z Horního Města a Tvrdkova (oboje 3 km).

Zajímavost: Protože se jedná o místo, které si turisté velmi oblíbili, je tady vybudovaná trasa, která vás provede nejkrásnějšími místy údolí i skalního kaňonu.

Vyzkoušíte si dřevěné mosty, schody i lávky a oceníte i vyhlídky, z nichž můžete shlédnout nejpozoruhodnější místa.

Moravskokrumlovský

Vodopád u řeky Rokytná nedaleko Moravského Krumlova v Českomoravské vrchovině je jeden z nejdelších u nás. Přezdívá se mu někdy „Mizející“, protože jako vodopád je k vidění hlavně při vydatných deštích nebo když tají sněhy. V zimě se mění v nádherný ledopád. Naopak ve vyprahlém letním suchu prostě zmizí.

Kudy k němu: K vodopádu vede modrá turistická značka (odbočka od značky mezi Moravským Krumlovem a Ivančicemi). Z Moravského Krumlova je to asi 5 km, z Rokytné asi 2 km, z Ivančic přibližně 10 km. Nebo ještě lépe: vydejte se po naučné stezce.

Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku v Moravském Krumlově, vede zámeckým tunelem a dále po modrém turistickém značení ke kapli sv. Floriána. Odtud po stezce dojdete ke kapli Panny Marie u Rokytné a pohodovou cestou až do Rokytné.

Zajímavost: Navštivte místo blízko kaple Panny Marie, zvané Mariánská studánka. Je nově opravené a před třemi roky získalo cenu za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v kategorii drobných staveb.

V okolí vodopádu žije na 200 druhů pavouků, mezi nimi libozvučné pavučenky a plachetnatky.

Borový

Potok Borový, někdy také nazývaný Medvědí, vytváří různé kaskády. Nejvyšší vodopád nejen tady, ale v celém okresu Šumperk je vysoký 8,3 metru a najdete ho pod Medvědí horou. Přestože leží na úchvatném místě v Hrubém Jeseníku, není turisty moc navštěvován. Nevede totiž k němu žádná značená trasa.

Kudy k němu: Po modré značce z Koutů nad Desnou směrem ke spodní nádrži Dlouhých strání sejděte po 1,5 km.

Na rozcestí Pod Medvědí horou značku opusťte, přejděte most přes říčku Divoká Desná a dál pokračujte po lesní cestě vpravo a jděte údolím Borového potoka. Od této odbočky k vodopádu dojdete po 10 minutách chůze.

Zajímavost: Nedaleko vodopádu je krásná vyhlídka, ze které se vám otevře pohled na vrchol Medvědí hory a za ním můžete vidět mohutné vrtule zdejších větrných elektráren.

Zdroj: kudyznudy.cz; vseovode.cz; wikimedia.org; vodopady.info

Foto: Shutterstock; vseovode.cz (Moravskokrumlovský)

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
7.6.2024
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi. Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj. Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
3.6.2024
Benátská! s Impulsem, jubilejní 30. ročník populárního hudebního festivalu, odhalila své zahraniční hvězdy. Od 25. do 28. července 2024 se ve sportovním areálu Vesec v Liberce představí kapely Scooter, Suzi Quatro a Slade. Kromě těchto zahraničních hvězd se návštěvníci mohou těšit i na nejvýznamnější jména české hudební scény. Tento kulatý ročník festivalu bude oslavován ve znamení trojek: 3 dn
31.5.2024
Má pověst kraje, kde obyvatelé své tradice nevystavují, ale naplno žijí… Zatímco energii a radost si naplno vychutnáte při Jízdě králů, pospolitost a první paprsky slunce okusíte na „magickém“ kopci Hradisku. Všechny chutě Olomoucka v sobě však snoubí jeden malý tvarůžek. Malebná a úrodná krajina rozprostírající se podél řeky Moravy si vás zaručeně získá svou pohostinností a vřelostí. Jízda k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Artróza začíná ve čtyřiceti
panidomu.cz
Artróza začíná ve čtyřiceti
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov