Domů     Vydejte se k vodopádům…
Vydejte se k vodopádům…
od 25.2.2023
1

Kdo by je neměl rád? Fascinující a nespoutaná masa vody tančící, burácející, valící se a tříštící, zpívající svou hypnotizující, nekonečnou píseň. Vodní dílo přírody, které fascinuje každého diváka.

I když u nás nenajdete ty největší vodopády světa, dech beroucí podívanou vám stejně připraví. A že jich tady máme! Určitě se k nějakému vypravte, načerpáte z jeho energie, pročistíte si mysl a prospějete svému zdraví.

Mumlavský

Je označován za turistickou perlu Krkonoš a najdete ho v Libereckém kraji, asi 2 km od Harrachova. Svůj název má z německého „murmeln“, což můžeme přeložit jako mumlat. Tohle slovo dokonale vystihuj zvuk, který vodopád vydává.

Vodopád je asi 10 metrů vysoký a v zimě z něj mráz vykouzlí ledovou krásu – ledopád.

Kudy k němu: Vydejte se od Harrachovského autobusového nádraží po tzv. Harrachovské cestě (je značena modrou turistickou značkou), k vodopádu dorazíte po 7,7 km. Nebo vyrazte od harrachovské sklárny po červené turistické značce.

Zajímavost: Když budete pokračovat dále proti proudu řeky Mumlavy, překvapí vás další vodopády. Ty ale jsou již o něco menší.

Jedlová

Kaskáda na Jedlovém potoce patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Horská bystřina se proměňuje místy v tůně, místy v skaní prahy, peřeje nebo vodopády. Největší z nich a zároveň nejkrásnější se nazývá Velký vodopád Jedlové.

Je vysoký 5 metrů (některé zdroje dokonce uvádějí až 7 m) a jeho kouzlo umocňuje téměř svislý profil.

Kudy k němu: Po modré turistické značce z Josefova Dolu dojdete na vyznačenou naučnou stezku. Vede malebným údolím říčky Jedlová. Až po ní půjdete, určitě se zaměřte také na Pekelnou tůni a Pekelné skály. Ostatně, ani se nemusíte moc snažit.

Samy upoutají vaši pozornost a spolu s vodopády připraví nezapomenutelný zážitek.

Zajímavost: Nejpůsobivější je kaskáda vodopádů na jaře, kdy se přes ně valí obrovské množství vody.

Vaňovský

Díky své výšce, úžasné přírodní scenérii a příjemné poloze v blízkosti města se řadí k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vodopádům Českého středohoří. Jeho výška je 26 metrů, což ho řadí k nejvyšším vodopádům u nás. Pohled na něj je velmi působivý.

Kudy k němu: Najdete ho jen 4 km jižně od centra Ústí nad Labem, v národní přírodní památce Vrkoč nad obcí Váňov. Vydejte se po zelené turistické značce.

Zajímavost: Vodopád se nachází v místě, kde jsou čedičové skály vzniklé sopečnou aktivitou v mladších třetihorách.

Rešovský

Vlastně jsou to Rešovské, protože vodopádů je tady více. Najdete je na říčce Huntavě, 8 km od Rýmařova. Tvoří je asi 200 metrů dlouhá a 10 metrů široká soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů.

Voda říčky Huntavy tady postupně padá z několika míst, nejvyšší vodopád má asi 10 metrů. Kdysi pod vodopády pracoval vodní mlýn.

Kudy k nim: Nejsnáze dostupné jsou Rešovské vodopády z Rešova (1,5 km), nebo z Horního Města a Tvrdkova (oboje 3 km).

Zajímavost: Protože se jedná o místo, které si turisté velmi oblíbili, je tady vybudovaná trasa, která vás provede nejkrásnějšími místy údolí i skalního kaňonu.

Vyzkoušíte si dřevěné mosty, schody i lávky a oceníte i vyhlídky, z nichž můžete shlédnout nejpozoruhodnější místa.

Moravskokrumlovský

Vodopád u řeky Rokytná nedaleko Moravského Krumlova v Českomoravské vrchovině je jeden z nejdelších u nás. Přezdívá se mu někdy „Mizející“, protože jako vodopád je k vidění hlavně při vydatných deštích nebo když tají sněhy. V zimě se mění v nádherný ledopád. Naopak ve vyprahlém letním suchu prostě zmizí.

Kudy k němu: K vodopádu vede modrá turistická značka (odbočka od značky mezi Moravským Krumlovem a Ivančicemi). Z Moravského Krumlova je to asi 5 km, z Rokytné asi 2 km, z Ivančic přibližně 10 km. Nebo ještě lépe: vydejte se po naučné stezce.

Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku v Moravském Krumlově, vede zámeckým tunelem a dále po modrém turistickém značení ke kapli sv. Floriána. Odtud po stezce dojdete ke kapli Panny Marie u Rokytné a pohodovou cestou až do Rokytné.

Zajímavost: Navštivte místo blízko kaple Panny Marie, zvané Mariánská studánka. Je nově opravené a před třemi roky získalo cenu za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v kategorii drobných staveb.

V okolí vodopádu žije na 200 druhů pavouků, mezi nimi libozvučné pavučenky a plachetnatky.

Borový

Potok Borový, někdy také nazývaný Medvědí, vytváří různé kaskády. Nejvyšší vodopád nejen tady, ale v celém okresu Šumperk je vysoký 8,3 metru a najdete ho pod Medvědí horou. Přestože leží na úchvatném místě v Hrubém Jeseníku, není turisty moc navštěvován. Nevede totiž k němu žádná značená trasa.

Kudy k němu: Po modré značce z Koutů nad Desnou směrem ke spodní nádrži Dlouhých strání sejděte po 1,5 km.

Na rozcestí Pod Medvědí horou značku opusťte, přejděte most přes říčku Divoká Desná a dál pokračujte po lesní cestě vpravo a jděte údolím Borového potoka. Od této odbočky k vodopádu dojdete po 10 minutách chůze.

Zajímavost: Nedaleko vodopádu je krásná vyhlídka, ze které se vám otevře pohled na vrchol Medvědí hory a za ním můžete vidět mohutné vrtule zdejších větrných elektráren.

Zdroj: kudyznudy.cz; vseovode.cz; wikimedia.org; vodopady.info

Foto: Shutterstock; vseovode.cz (Moravskokrumlovský)

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
1.12.2023
Až do února 1945 stával na pravém břehu Vltavy, na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, běžný činžovní dům, který ale na sklonku války zničila americká bomba. Od té doby vzniklá proluka neustále lákala architekty, aby právě tady postavili něco výjimečného. Podařilo se to až po padesáti letech. Období 90. let minulého století myšlence konečně zaplnit proluku u Vltavy nebývale přálo. Byly tu
30.11.2023
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na Havlíčkobrodsku nedaleko Ledče nad Sázavou dostal v polovině 18.
28.11.2023
Všichni známe legendu, podle níž v útrobách posvátné hory Blaník spí neporazitelné vojsko svatého Václava, které svému národu přispěchá na pomoc v nejtěžších chvílích. Pověst se zrodila pravděpodobně někdy v průběhu 15. století a nás určitě uklidňuje, že vojsko dosud nevyjelo, takže ještě není nejhůř. A tak se můžeme v poklidu vydat na výšlap na vrchol této pověstmi tak opředené hory. Ti, kdo se
22.11.2023
Vítejte v Táboře, městě, které je všem známé především svou husitskou minulostí. A je veřejným tajemstvím, že Tábor už je také proslulý i díky nezvykle bohaté nabídce restauračních zařízení. Ať už máte chuť na cokoliv, v Táboře si vždycky vyberete. Je tu restaurace umístěná ve stylových prostorách bývalých pivovarských sklepů i restaurace, v níž naleznete jídla plná chutí, vůní a barev Indie. Och
16.11.2023
Jako každý kraj i ten Zlínský nabízí nespočet zajímavostí přírodních i architektonických, ale stejně tak i krajové speciality. Zrovna v tomto regionu se šťastně potkaly hned tři etnografické oblasti - Slovácko, Valašsko a Haná, tak si tu určitě každý vybere podle své chuti. Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm je největším a nejstarším středoevropským skanzenem a je určitě první, které
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s