Vydejte se za půvaby západních Čech
Vydejte se za půvaby západních Čech

S přicházejícím jarem máme čím dál větší chuť nesedět doma a vydat se na cesty. Dáváte přednost krásám naší domoviny? Nebaví vás kolektivní zájezdy organizované cestovními kancelářemi? Chcete si sami vyrazit do míst, která si vyberete?

Jestliže máte namířeno do západních Čech, pak máme pár tipů.

Městská památková rezervace s hradem Loket

Město s mohutným hradem na těžko přístupném ostrohu nad řekou Ohří. Existence hradu je doložena už v 11.století. Do našich dějin vstoupil ve 14. století, kdy se stal dočasným útulkem královny Elišky Přemyslovny a jejího syna, pozdějšího římského císaře Karla IV., který zde byl jako tříletý vězněn svým otcem Janem Lucemburským.

Původně románský hrad sloužil na počátku 16. století jako vězení. Samo město Loket je městskou památkovou rezervací a určitě stojí za to vidět kostel sv. Václava a na náměstí soubor renesančních a barokních měšťanských domů včetně raně barokní radnice.

A co z přírodních krás nabízí okolí Lokte? Nelze pominout přírodní rezervaci Svatošské skály s naučnou stezkou. Tento rozsáhlý útvar karlovarské žuly nad kaňonovitým údolím Ohře podle pověsti představuje zkamenělý svatební průvod.

Dobře značenou turistickou cestou se můžete podívat také k Hornímu Slavkovu, Královskému Poříčí a dojít můžete až do Slavkovského lesa.

Městu i hradu Loket dominuje řeka Ohře.

POZOR!

Navštívit můžete i muzeum s bohatou sbírkou porcelánu. Najdete zde opravdu vzácné skvosty. Kousky ze 17. století, japonská díla nebo se můžete seznámit s historií výroby českého porcelánu.

Úchvatná technická památka Plzeň

V horkých dnech možná nepohrdnete tajemstvím plzeňského podzemí. Právě tady můžete obdivovat soubor středověkých sklepů, chodeb a studní pod historickým jádrem města. Dosud je objeveno asi 15 km chodeb a 50 studní.

A mluvíme-li o podzemí, pak vás bude možná také zajímat areál pivovarů Prazdroj a Gambrinus s pozoruhodnými skalními sklepy o délce 9 km a impozantní vstupní branou z roku 1892. A po podzemní procházce vás možná potěší sklenice oroseného piva.

POZOR!

Za vidění stojí také vodárenská věž, která dodávala téměř 360 let vodu do systému čtyř plzeňských kašen. Ta byla vystavěna už v první polovině 16.století. Systém pump a nádrží vás ohromí svojí velikostí a zajímavou historií.

V teplých dnech oceníte procházku plzeňským podzemím.

Jezdectví a horolezectví Blovice

Pokud si také myslíte, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně, pak navštivte místní jezdecké středisko. Odměnou vám bude třeba vyjížďka v sedle na lovecký zámek Kozel nebo celodenní výlet na rozhlednu v Železném Újezdu.

Čtyřicetimetrová rozhledna na kopci Na skále se tyčí v nadmořské výšce 672 metrů a k vyhlídkové plošině vede 137 schodů. Sice je to namáhavější výstup, ale následný pohled na krajinu vás odmění. Místní dokonce tvrdí, že při dobrém počasí dohlédnete až na německé a rakouské Alpy.

Dalším zajímavým místem, ke kterému se dá z Blovic na koních dojet, je zřícenina hradu Vlčtejn. Jako na koni tam budete za dvě hodiny. Kdo si netroufá na tak dlouhou jízdu, nemusí si zoufat. Krajina v okolí Blovic je pestrá a i při hodinové vyjížďce se dá dojet na místa s vyhlídkami po kraji.

Ti, co mají raději zdolávání výšek na laně, si přijdou zcela určitě na své na Babě a Vlčtejnu u Zdemyslic.

POZOR!

Nejste přívrženci adrenalinových sportů, rádi ale poznáváte krásy panenské přírody? Pak se vydejte na procházky ve skalách. Často vyhledávané jsou i Kozelka a další skály u Nečtin. Nejen horolezci se budou kochat skalními útvary v okolí Radyně u Starého Plzence.

Na své si přijdou i milovníci koní.

Koupaliště a kemp Betlémský rybník Pokud byste v létě hledali příjemné koupání, pak nezapomeňte na Betlémský rybník. Najdete ho asi 3 kilometry jihozápadně od města Teplá u Mariánských Lázní. Betlémský rybník je přírodního původu a jeho rozloha dosahuje 32 hektarů.

Protéká jím řeka Teplá a je velmi výhodný pro aktivní dovolenou. Můžete zde vyzkoušet windsurfing a zahrát si třeba volejbal na písčité pláži. K dispozici je i nedaleký kemp, kam můžete vyrazit s celou rodinou.

Vyhlášené jsou i zdejší výlety do okolí. Můžete jet autem, vlakem, na kole a nebo jít prostě pěšky.

POZOR!

Možná vás překvapí, že jde o takový opevněný ostrov, protože okolí kempu je obehnáno valem. Jeho původ není dodnes objasněn.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Až na vrcholky hor

Až na vrcholky hor

Ústecký kraj: Čtyři kameny brány do Čech

Ústecký kraj: Čtyři kameny brány do Čech

Ukrývá se na Třemšíně prastarý poklad?

Ukrývá se na Třemšíně prastarý poklad?

Voňavé Muzeum Jan Becher

Voňavé Muzeum Jan Becher

Přírodní zázraky Česka

Přírodní zázraky Česka

Opojné Karlovy Vary

Opojné Karlovy Vary

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čaje na podporu činnosti ledvin
nasehvezdy.cz

Čaje na podporu činnosti...

Zázračná pampeliška Drcený kořen pampelišky je...
Sázení stromů kompenzuje produkci uhlíkových emisí
epochalnisvet.cz

Sázení stromů kompenzuje...

26. leden byl uznán OSN v roce 1975 jako Světový...
Pochmurný vrchol před staletími obývali oběšenci
enigmaplus.cz

Pochmurný vrchol před...

Mnozí psychotronici a senzibilové...
Ničivé bombardování Říše spustí první ohnivé bouře dějin!
epochaplus.cz

Ničivé bombardování Říše spustí...

Systematické nálety na desetitisícová města nebyly...
Přitáhněte si to, po čem toužíte
nasehvezdy.cz

Přitáhněte si to, po čem...

Domácí magie je často opomíjena kvůli exotičtějším...
Velký bariérový útes opět trpí
21stoleti.cz

Velký bariérový útes opět trpí

Poslední letecké snímky jasně naznačily to, čeho se...
Největší útok kobylek, který lidé pamatují, se stal v Americe
enigmaplus.cz

Největší útok kobylek, který...

Země Východní Afriky a Jihovýchodní Asie se v...
8 nebezpečně vyhlížejících zvířat, která jsou ve skutečnosti neškodná
epochaplus.cz

8 nebezpečně vyhlížejících...

V přírodě můžete narazit na tvory, jež...
S likvidací plastového odpadu nám pomůže hmyz
21stoleti.cz

S likvidací plastového odpadu...

Lidstvo se dlouhodobě zabývá otázkou, jak...