Domů     Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády

Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu.

A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy slavné čokoládové značky, nebo se jen tak projet vlakem od ledovcových vrchů až k italskému pobřeží.

Jedním z nejnavštěvovanějších měst ve Švýcarsku je Ženeva. Je to středisko hodinářského průmyslu, kde jsou obchody s hodinkami na každém rohu. Ženeva je centrum obchodu a konají se tu různé mezinárodní konference a setkání.

Sídlí tu Světová zdravotnická organizace, OSN, Světová meteorologická organizace a mnoho dalších. I díky tomu je Ženeva multikulturním městem a obyvatelé jsou zvyklí na studenty a turisty z různých zemí. Anglicky se tu bez problémů domluvíte.

Za zmínku dále stojí Bodamské jezero a ostrov Mainau. Jezero je ledovcového původu a jedná se o největší jezero v Alpách. Tvoří hranici mezi Švýcarskem, Rakouskem a Německem.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu, popřemýšlejte i nad výletem lodí na květinový ostrov Mainau nebo do nedaleké německé Kostnice, kde byl upálen mistr Jan Hus.

Lucern a Rýnské vodopády

Lucern leží na severozápadě Lucernského jezera. Jedná se o taktéž velmi hezké město k návštěvě, jak v létě, tak zimním období. Zajímavý je určitě nejstarší dřevěný most na světě (tzv. Kapličkový nebo Most vetešníků).

Lanovkou nebo ozubnicovou železnicí je možné vyjet na horu Pilatus. Podle pověsti by mělo jít o poslední místo, kde odpočíval Pilát Pontský. Je odtud úžasný výhled na celé město, Lucernské jezero a okolí. Další přírodní krásou jsou Rýnské vodopády.

Jsou to největší vodopády v Evropě a výškou dosahují až 150 metrů. Okolo vodopádů je mnoho vyhlídek, je tu i možnost plavby lodí k vodopádům. Pokud to máte při cestě za jinými lokalitami, je na místě se tu zastavit a pokochat se okolím.

Bern i horské lanovky

K dalším metropolím Švýcarska lze zařadit hlavní město Bern. Město bylo založeno už ve 12. století. Patří zaslouženě na seznam UNESCO, a to hlavně díky starému městu. Zde můžeme vidět částečně zachovalé podloubí.

K historickým památkám patří také radnice a katedrála Münster. Území Švýcarska je také bohaté na hrady, staré pevnosti a zámky. Začalo je vytvářet Švýcarské spříseženstvo, které bylo tvořeno samostatnými kantony.

Díky tomu, že byla země během 1. a 2. světové války neutrální, krajina nebyla válkami poničena a památky zůstaly neporušené. Cestovatelé doporučují udělat okružní jízdu kolem Thunu, Oberhofenu a Spiezu, které leží blízko u sebe.

Přes letní sezonu se můžete dostat i s průvodcem do interiérů sídel. A samozřejmě jsou tu Švýcarské Alpy. Do hor se dá vyrazit v létě i zimě. Jsou tu dostupné lanovky a horské železnice, díky nimž se dá dostat i tam, kam nohy nestačí.

K tomu mají horské vesničky a městečka kouzelnou atmosféru a řadu výborných restaurací a kaváren.

Švýcarský sýr

Jedním z fenoménů švýcarské gastronomie je určitě švýcarský sýr, patřící k největším vývozním artiklům této alpské země. Zdejší tradice ochutnávání sýrů se dá ostatně přirovnat k degustaci našeho vína nebo koštování slivovice.

Některé z těchto lahůdek se dodnes vyrábějí tradičně na lučních pastvinách a jsou k dostání pouze na zdejších trzích. Historie výroby sýra tu sahá až do doby Římské říše.

Pastevci se jeho výrobou zabývali po staletí, ale dnes už existuje několik set mlékárenských vesnic, jež dodávají čerstvé kravské mléko na trh. Většina zdejších výrobců odmítá pasterizaci, protože prý kazí aroma sýra.

Proto se sýry vyrábějí ze syrového mléka, nevhodného pro těhotné ženy. I když se jedná o zemi milující pravidla, je zarážející, že zde dlouho neexistoval systém kontroly názvů sýrů.

Kontrolní značka AOC byla zavedena až roku 2001. Také z tohoto důvodu je švýcarský ementál v menšině oproti ostatním produkcím jeho druhu. Jen 2,5 procenta celosvětové produkce pravého ementálu dnes najdeme na trhu Emmentaler Switzerland.

Ty nejlepší sýry

Většina sýrů dnes pochází sice z údolí, nicméně stále pokračuje tradice výroby na lučních loukách a pastvinách. Takovému sýru se říká Bergkäse. Podmínkou označení je, že krávy se musejí pást výlučně na čerstvé trávě, divokých květinách a jeteli.

Jen z toho mléka totiž může vzniknout pravý vysokohorský sýr. Tyto sýry jsou vyhledávány po celé zemi díky své rozmanité chuti. Mezi desítku nejlepších sýrů patří nejvíce zapáchající Appenzeller. Emmentál je děravá klasika, Gruyére je hlavní přísadou fondue.

Raclette je tavitelný sýr, připravovaný spíše v zimě, a Sbrinz je švýcarská obdoba parmazánu. Schabziger je sýr s bylinkami, Téte de Moine je vyráběn mnichy v oblasti Jura a Titsilter – v kraji kolem Bodamského jezera.

Vacherin Fribourgeois je inspirován receptem z Katalánska a Vacherin Mont d’Or je krémový sýr, připravovaný v zimě. Můžete je nalézt ve specializovaných sýrových obchodech.

Čokoláda, kam se podíváš

Po sýru je nejvyváženějším artiklem Švýcarska jeho čokoláda. Zdejší hořký pokrm je považován za jeden z nejlepších na světě a má prim v obsahu kakaového másla, díky čemuž je právě tak skvěle lahodný a jemný.

Švýcaři to vědí a řada z nich se proslavila v cukrářském řemesle. Jejich plněné čokolády pro zvláštní příležitosti nám berou dech v kteroukoliv roční dobu.

Na jaře budete pozváni na čokoládové květiny a na podzim budete s úžasem hledět na čokoládové kaštany rozkládající se po pultě. V kantonu Jura se vyrábějí čokoládové hodinky a v Bernu nabízejí čokoládové medvídky.

Každého bez rozdílu věku takové krásné a chutné pochutiny jistě potěší. I přes vyšší cenu těchto produktů se zajisté vyplatí koupit si něco z čokoládových produktů domů.

Slavné značky žijí dodnes

Řada ze slavných průkopníků ve výrobě čokolády byla právě ze Švýcarska. Již roku 1819 zahájil Francois-Louis Callier výrobu ve Vevey. Krátce nato ho následovali Philipp Suchard z městečka Neuchatel. To ještě jednalo o tmavou a hořkou čokoládu.

Jiná se ani do 70. let 19. století nevyráběla. Až roku 1875 Daniel Peter za pomoci souseda Henriho Nestlé vymyslel mléčnou čokoládu.

O čtyři roky později přišel Rodolphe Lindt na proces, jenž umožňoval jemnou a snadno se rozpouštějící čokoládu, jak ji dnes známe. Mezi další průkopníky patřil i Jean Tobler z Bernu.

Všechna tato slavná jména přežila a dostala se do názvů největších čokoládových továren ve Švýcarsku. Nesmíte také zapomenout navštívit továrny na čokoládu, které jsou otevřeny pro veřejnost. Jsou mezi nimi světové značky jako Alpenrose, Maestrani a Nestlé.

Do poslední firmy se dostanete i čokovlakem, jenž je doplňkem pro výlety v oblasti Ženevského jezera. Tato výprava ale nabízí více než jen prohlídku čokoládovny.

Panoramatické vlaky

Raritou Švýcarska jsou rovněž jejich vyhlídkové vlaky. Trasy vedou od vysokohorských ledovců přes hory, lesy, skály i skalní vodopády až na italskému pobřeží moře.

Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je zapsáno dokonce několik železnic, například Bernina Express vede přes Chur, Svatý Mořic, Berninapass, Poschiavo a Tirano. Rhétská dráha Bernina patří podle ohlasů mezi nejimpozantnější dráhu v Alpách.

Zároveň je to jedna z nejvýše položených železničních tratí. Expressem projedete kolem ledovců, skrz 55 tunelů a 196 mostů až do Itálie. Cesta trvá pět hodin a místo ve vozech 1. a 2. třídy je potřeba dopředu zarezervovat. Podobné je to s Glacier Expressem.

Ledovcový express se pyšní tím, že se jedná o nejpomalejší rychlík světa. Cesta mezi Zermattem a sv. Mořicem trvá sedm hodin. Trasa je plná úchvatných scenérií, takže se můžete náležitě pokochat. K tomu mají vozy i částečně prosklenou střechu.

Čokoládový a sýrový vlak

Dalším zážitkem bude pro zájemce jistě GoldenPass Line. Trasa vede od Interlakenu do Monteux a vine se od Ženevského jezera kolem vinic až do hor. Během cesty projede vlak kolem osmi jezer, přes šest kantonů a skrz tři horské průsmyky.

Pokud si koupíte VIP jízdenku, usadí vás přímo do špičky vlaku, kde se budete cítit jako v Orient Expressu. Rezervace sice není nutná, ale za jedno místo si připravte 10 švýcarských franků. Milovníci čokolády pak musejí zaručeně navštívit Čokoládový express.

Projedete se historickým vagonem z roku 1915, který vlastní čokoládový gigant Nestlé. Po cestě se zastavíte v městečku Gruyerés, kde můžete prozkoumat továrnu na sýry a místní hrad.

A na konečné zastávce v Brocu dojde na sladkou tečku v podobě návštěvy Calliér-Nestlé, kde poodhalíte roušku tajemství receptu na švýcarskou čokoládu a můžete si vzít čokoládový pamlsek jako suvenýr. A nakonec je tu sýrový vlak.

Ten vyjíždí v zimní sezoně každý čtvrtek a neděli z Montreux do Chateau-d´Oex. Na konci vás čeká prohlídka sýrárny s ochutnávkou fondue v restauraci Le Chalet a návštěvou Muzea řemesel a umění.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz