Pobřežím Antalye, zvané jako Turecká riviéra, kráčela historie několika velkých říší a ke štěstí tohoto území tu víc věcí postavila, než zničila.
Pás krásné, členité krajiny s krásnými plážemi zlatého písku je dlouhý zhruba 150 km a oči vám z něho budou přecházet.
Stejnojmenné hlavní město Antalya je napěchované památkami, minout nesmíte Hadriánovu bránu z 2. století n. l., kudy se vchází do staré čtvrti Kaleici.
V dláždění všimněte kolejí, jež tu vymlely povozy za 1800 let provozu. Křivolaké romantické uličky mezi kamennými domky vás nasměrují do starého přístavu.
Prohlédněte si mešity Yivli Minare a Kesik Minare, skvělé Archeologické muzeum a park Termessos, kde uvidíte vykopávky prastarého města. Asi 12 km na sever jsou krásné Düdenské vodopády, jejichž voda mizí v jeskynním systému Dim Magarasi, jehož úchvatnou krápníkovou výzdobu můžete také vidět.
Pobřežní čtvrť Lara přechází v krásnou, nedohlednou pláž…
Kdysi rybáři, dnes turisté
Pokud se rozhodnete jet od Antalye dolů na jih, navštivte Kemer, kdysi rybářskou vesničku, dnes rušné přístaviště jachet. Je obklopený vápencovým pohořím Taurus, porostlým eukalyptovými a piniovými háji a protkaný stříbrnými potoky a jezery.
Sem zajeďte, pokud se chcete ochladit od pálícího slunce, na horu Tahtali vede z města lanovka, kabina pojme neuvěřitelných 80 lidí a nahoře je pěkná procházka.
Za Kemerem na vás čekají rozvaliny starověkého města Olympos a za soumraku musíte vidět unikát:
ohňovou stráň Chimera, kde ze země šlehají věčné Hefaistovy plameny – vývěry plynu, zapalované žhavým magmatem. Pro vyznavače pohodlnějších zážitků je v Kemeru aquapark.
Jedeme na východ
Pobřeží je dlouhé.
Na východ od Antalye leží letovisko Side, jež vám kromě pláží vyrazí dech krásným římským amfiteátrem a ruinami řeckých chrámů Apollóna a Athény – ano, kdysi tu vládli staří Řekové. Staré město je plné obchůdků a restaurací, z jejichž vůní se vám zatočí hlava! Proslulá jsou místní granátová jablka.
Ještě dál na východ leží Alanya, kdysi město pirátů, dnes druhé největší letovisko v oblasti. Dominantou města je pevnost sultána Kejkubata ze 13. století s šestikilometrovou spletí hradeb, a červená osmihranná věž Kizil Kule, kde je muzeum zbraní.
Před vedrem se můžete ukrýt v jeskyni Damlatas, známé léčivými účinky pro astmatiky. Prostě pro každého něco!
Co si dáte?
Není problém dát si na Turecké riviéře pokrm známý z Evropy, tedy s výjimkou vepřového. Ale jaká jsou typická turecká jídla?
Turecké polévky çorba jsou velmi vydatné a husté a platí za hlavní jídlo. Typickým pokrmem, kterým Turci ovlivnili celý Balkán, jsou grilované kuličky či šišky z mletého masa zvané köfte.
I u nás známé je grilované maso otáčené na svislé tyči zvané döner kebab. Plus další odrůdy, třeba maso takto grilované se zeleninou (şiş kebab) nebo maso opékané s lilkem patlican kebab.
Dále je to dušené maso s bramborem, lilkem a rajčaty zvané musaka, zeleninová směs podobná našemu leču jménem ghivec (ano, u nás překřtěný na džuveč), a saç tava, kousky kuřecího se zeleninou na kovové misce, pod níž hoří plamínek. Turci mají velice rádi sladkovodní ryby, nejvíce pstruhy (alabalik), které vám ochotně upraví přímo a čerstvé na pstružích farmách.
A když jste v Turecku, dejte si skutečnou tureckou kávu tűrk kahvesi svařenou v džezvě buď bez cukru (sade), hodně přeslazenou (sekerli), nebo tak akorát sladkou (ortasekerli).
.