Domů     Zajímavé putování k sochám Václava Levého
Zajímavé putování k sochám Václava Levého

Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi.

V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy.

Lesní sochy

Had, Harfenice a kaplička

Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský důl zabočte doprava.

Jděte po modře značené trase a uvidíte je… Do skal vytesaná díla místního sochaře Václava Levého, která vznikla ve 40. letech 19. století. Narazíte na kapličku sv.

Maří Magdalény, vytesanou v pískovcové skalce zhruba 1 km jižně od Harfenice, pak na Harfenici a Hada (pískovcová skála při rozcestí značených cest, 2,5 km severozápadně od Želíz, je na ní reliéf hada přeťatého sekerou).

Vydáte se k jeskyni Mordloch a ke skalnímu útvaru Sedm chlebů. Poté dorazíte do Tupadel a podél říčky Liběchovky se vrátíte zpět do Želíz. Většina cest vede borovicovým lesem.

Harfenice leží asi 2 km severozápadně od Želíz, při široké lesní cestě. Na skále jsou zpodobněny reliéfy lidských hlav, vedle nich pak jeskyňka a u ní reliéf ženy s harfou.
Harfenice leží asi 2 km severozápadně od Želíz, při široké lesní cestě. Na skále jsou zpodobněny reliéfy lidských hlav, vedle nich pak jeskyňka a u ní reliéf ženy s harfou.

Čertovy hlavy, Klácelka a Blaník

* Svou velikostí – asi 9 metrů vysoké – jsou Čertovy hlavy v českých poměrech naprosto unikátní.

Václav Levý je vytesal do skalního pískovcového útvaru kousek od obce Želízy na Mělnicku v roce 1941. Stejně jako k předchozím sochám vás k nim zavede modrá turistická značka.

Reliéfy jsou bohužel hodně poškozené, a to hlavně turisty, kteří po nich lezou a tím je ničí.

* Jeskyni Klácelku se symboly lidských slabostí najdete po levé straně údolí říčky Liběchovky, necelý kilometr jižně od centra obce Želízy.

* Blaník, to je prostor před jeskyní, kde Václav Levý vytesal reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a postavy trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům. Bohužel i tyto sochy jsou značně poškozené.

* Prohlédněte si i kalich vytesaný na blízké skalce.

Čertovy hlavy – reliéfy dvou hlav pohádkových bytostí připomínajících čerty nad obcí Želízy.
Čertovy hlavy – reliéfy dvou hlav pohádkových bytostí připomínajících čerty nad obcí Želízy.

Náboženské motivy

Sádra, bronz, dřevo, mramor,… to jsou jiné sochy českého umělce z doby romantismu. Vydejte se za nimi například do hlavního města. Jako jedny z posledních vznikly sochy z pálené hlíny a opuky pro chrám sv. Víta v Praze (sv. Cyril a sv.

Jan Křtitel) a tympanon portálu farního kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně. V Národní galerii si prohlédněte Madonu na půlměsíci.

Mramorová socha Kristus s Pannou Marií a Martou je k vidění v pražské Národní galerii.
Mramorová socha Kristus s Pannou Marií a Martou je k vidění v pražské Národní galerii.

Jsou zde také sochy Adam a Eva. Pod stejným názvem je najdete také v Národním muzeu. Klášterní kostel Milosrdných sester v Praze se pyšní dřevěnými díly s názvy: sv. Ferdinand, sv. Anna, sv. Marie Magdaléna a sv. Jan Evangelista. I pro kostel sv. Karla Boromejského v Resslově ulici vytvořil umělec sochy.

Na hrob svého přítele, malíře Karla Purkyně, který zemřel tři roky před ním, a vedle něhož posléze spočinul i sám sochař, vytvořil Václav Levý sochu sv. Jakuba.
Na hrob svého přítele, malíře Karla Purkyně, který zemřel tři roky před ním, a vedle něhož posléze spočinul i sám sochař, vytvořil Václav Levý sochu sv. Jakuba.
Tento mramorový Anděl hlídá pomník rodiny Feyereislovy na hřbitově v Žebráce.
Tento mramorový Anděl hlídá pomník rodiny Feyereislovy na hřbitově v Žebráce.
Na stavbě pomníku Josefa Jungmanna na Jungmannově náměstí v Praze začal v roce 1866, kvůli náhlé smrti roku 1870 ji však již nedokončil (převzal ji jeho přítel a spolupracovník Ludvík Šimek).
Na stavbě pomníku Josefa Jungmanna na Jungmannově náměstí v Praze začal v roce 1866, kvůli náhlé smrti roku 1870 ji však již nedokončil (převzal ji jeho přítel a spolupracovník Ludvík Šimek).

Za hranicemi

Za svého působení v Mnichově po sobě zanechal mimo jiné sochu Lumír, mramorovou bustu císaře Františka Josefa I. můžete zhlédnout v Římě, kde prožil umělecky nejplodnější část svého života, a sv. Anežku českou ve Votivním kostele ve Vídni.

Foto: Shutterstock, commons-wikimedia.org (Jirka23)

Foto:
Lokalita:
Související články
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu krajiny, která už nechce být obětí vlastního úspě
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se střídá hustý les
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ford dává český fotbal do pohybu. Stává se novým partnerem FAČR
iluxus.cz
Ford dává český fotbal do pohybu. Stává se novým partnerem FAČR
Značka Ford se od srpna 2026 stává novým partnerem Fotbalové asociace České republiky. V rámci tříleté spolupráce zajistí mobilitu asociace, reprezentačních týmů i českého fotbalu v regionech. Partner
Osamělá herečka Syslová všechno vzdala?
nasehvezdy.cz
Osamělá herečka Syslová všechno vzdala?
Nedávno se povídalo, že má Dana Syslová (80) blízkého přítele, který je jí oporou. Ale je to ještě vůbec pravda? V posledních dnech čím dál častěji mluví o svém odchodu. Dohnala ji snad samota? Půs
Strašidelná pláž Dumas: Je černý písek podhoubím, ze kterého roste zlo?
enigmaplus.cz
Strašidelná pláž Dumas: Je černý písek podhoubím, ze kterého roste zlo?
V indickém svazovém státu Gudžarát se nachází část pobřeží, které má hodně temnou pověst. Jistě k tomu přispívá i černý písek této pláže. Proč má pláž takové netypické zbarvení? Nakolik jsou pravd
Dovolte lásce, aby si vás našla
skutecnepribehy.cz
Dovolte lásce, aby si vás našla
Už jsem ani nedoufala, že mě něco tak krásného potká. Až v pětapadesáti jsem zažila lásku na první pohled. Poprvé jsem se vdávala, když mi bylo dvacet. Oba jsme byli mladí a byl to tak říkajíc sňatek z rozumu. Rodiče nás dali dohromady, Toník byl dobře zaopatřený mladý muž. Manželství nám oběma moc nesvědčilo, brzy jsme zjistili, že
Mrkev není jen oranžová. Její neuvěřitelný příběh začíná fialovou barvou
epochaplus.cz
Mrkev není jen oranžová. Její neuvěřitelný příběh začíná fialovou barvou
Když dnes vytáhneme ze země mrkev, většina z nás očekává sytě oranžový kořen. Jenže po většinu své historie je mrkev všechno možné, jen ne oranžová. Je fialová, žlutá, bílá, někdy dokonce téměř černá. Až díky stovkám let pečlivého šlechtění se z ní stává zelenina, bez které si českou zahradu ani nedokážeme představit. Její příběh je
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Holoubek pro radost
epochalnisvet.cz
Holoubek pro radost
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti.
Nedovolte mozku stárnout
panidomu.cz
Nedovolte mozku stárnout
Každý, komu je přes 25 let, by měl pravidelně procvičovat mozkové závity. V tomto období se totiž začíná zhoršovat paměť. Možná máte problém vzpomenout si na jméno kolegy z práce. Nebo marně v paměti lovíte název knížky, kterou jste nedávno přečetli. Je to opravdu tak, s věkem jako kdyby se paměť rozhodla stávkovat.   Cvičte
Domácí ořechová granola bez cukru
tisicereceptu.cz
Domácí ořechová granola bez cukru
Vynikající a zdravá snídaně je tu! Suroviny Vždy 1 šálek – neloupaných mandlí kešu ořechů vlašských ořechů slunečnicových semínek semínek dýně rozinek 3 šálky ovesných vloček 1 lžíce mlet
Tiramisu s mascarpone a kávou
nejsemsama.cz
Tiramisu s mascarpone a kávou
Slavný italský dezert je ideální tečkou za rodinným obědem i slavnostní večeří a jeho příprava je jednodušší, než se může zdát. Ingredience pro 4 osoby: 250 g mascarpone 3 vejce 80 g cukru 200 g cukrářských piškotů 250 ml silné kávy 2 lžíce amaretta kakao na posypání Postup: Oddělte žloutky od bílků. Žloutky vyšlehejte s cukrem do světlé pěny a postupně do nich vmíchejte mascarpone, aby vznikl hladký
Harry Potter: The Exhibition. Neplecha zahájena…
21stoleti.cz
Harry Potter: The Exhibition. Neplecha zahájena…
Pražské Letňany se na půl roku proměnily v malý kus kouzelnického světa. Výstava Harry Potter™: The Exhibition přivezla do Česka originální filmové kostýmy a rekvizity, Bradavice, Hagridovu chýši i uč
Lapka Grasel si na panstvo netroufl?
historyplus.cz
Lapka Grasel si na panstvo netroufl?
Strhne ji z postele, sváže ji a krutě zbije. „Kde jsou peníze?“ naléhá Grasel na starou švadlenku. Když mu to neprozradí – ostatně ani nemůže, protože žádné nemá, spokojí se lupič s několika měďáky a štůčky látky. Zraněná žena pár dní nato umírá. Je to muž nebývale krutý. Jeho činy budí hrůzu ještě dlouho po jeho smrti
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz