Domů     Zámek Žirovnice: Vítejte v království fresek
Zámek Žirovnice: Vítejte v království fresek
od 11.8.2021
1

Přestože žirovnický zámek zvenčí rozhodně nepostrádá půvab, jeho největší chlouba pokrývá stěny v interiéru. Nenajdeme totiž v Čechách místo, kde by v takové míře krášlily zdi historické nástěnné malby.

Vlastně docela malý byl původní hrádek, který na skalnaté ostrožně mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem vznikl někdy v polovině 13. století.

O jeho rozmach se v pozdějších letech nepostaral žádný příslušník šlechtických rodů, které se v držení hradu střídaly, ale podnikatel Václav Vencelík.

Ten v roce 1485 koupil celé zdejší panství za 1500 kop grošů a hned se pustil do zvelebování svého nového sídla. Prostředků na to měl dost a dost.

Jeho doly vynášely celé jmění a u hradu byla vystavěna huť, kam Vencelík nechával přivážet z Kutné Hory takzvanou černou měď, z níž se v huti získávalo stříbro. V okolí vybudoval rybníky, dal vystavět rodinnou hrobku a skupoval i pozemky v okolí.

A především stále pracoval na hradě. Jižní palác se podle jeho přání vytáhl do výšky dvou pater, přibyla kaple a Rytířský sál ve druhém poschodí, areál se rozšířil o budovy na východní a západní straně, takže vzniklo trojúhelníkové nádvoří.

Po deseti letech stavebního ruchu získal hrad téměř dnešní podobu. Václav Vencelík se nakonec dočkal vytouženého zařazení mezi šlechtu. V roce 1492 byl povýšen na říšského pána a získal vlastní erb zobrazující stříbrného jednorožce v modrém poli. Tento erb dodnes zůstal znakem města Žirovnice.

Odkaz tajemného mistra

To nejzajímavější ale Vencelík zanechal budoucím generacím uvnitř. Pět let po vypuknutí stavebních úprav si objednal provedení nástěnných maleb v různých částech hradu.

Za nejcennější považují odborníci malby s náboženskými motivy z kaple, výjevy s novozákonními příběhy v Rytířském sále a mytologické náměty v takzvané Zelené světnici. V ní ale najdeme třeba i malbu, která není pro panská sídla příliš typická.

Zachycuje hradní huť včetně prostých dělníků při práci. Je škoda, že dnes nedokážeme s jistotou odhalit autora těchto krásných fresek.

Z nedostatku znalostí mu tedy říkáme Mistr žirovnické malby a víme o něm, že to byl pravděpodobně on, kdo se postaral také o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci. I když rozsahem provedení se žádný z těchto objektů nemůže Žirovnici rovnat.

Na Žirovnici používal techniku al secco, při níž se na rozdíl od klasických fresek maluje na suchou omítku, a to temperovými barvami smíchanými se lněným olejem.

Díky tomuto postupu je možné vytvořit výtvarná díla na větší ploše, protože nehrozí, že během práce nedokončená freska zaschne. Rekonstrukce během staletí se málem postaraly o to, že umění Mistra žirovnického zůstalo našim očím navždy ukryto.

Až do počátku 20. století se totiž cenné fresky ukrývaly pod bílou malbou. Byla však objeveny, restaurovány a dnes se Žirovnice může chlubit největší freskovou výzdobou v Čechách.

Záletník versus řezník

Život ale šel dál a majitelé Žirovnice se dále střídali. Jedním z nich byl v polovině 16. století moudrý Albrecht z Gutštejna, k jehož jménu se váže zdejší pověst.

Albrecht měl podle ní nezdárného syna Kryštofa, lehkovážného opilce a líného sukničkáře, který jednoho dne začal chodit za krásnou Dynou, ženou řezníka Brikciho. O jejich románku si šuškalo celé město, jen sám Brikci nic netušil.

Jednoho dne však milence přistihl a tak se rozlítil, že Kryštofa na místě probodl řeznickým nožem. Za svůj čin byl sťat, ale nešťastný pán Albrecht se v následujících letech steskem po synovi utrápil k smrti.

Od té doby ale prý v okolí můžeme v noci potkat řezníka Brikciho se zakrváceným nožem, který ani po staletích nemůže najít věčný klid.

Bourat se přece nebude!

Zámek nejen střídal vlastníky, ale i on sám doznával změn. Přibyla kruhová i čtyřboká bašta, ale v polovině 16. století byl už více zámkem než hradem. Zanikl padací most a hodně se na podobě zdejších budov podepsala třicetiletá válka.

Během ní Žirovnici obsadili Švédové a císařská armáda se tak snažila získat zámek zpět, že ho nakonec téměř celý rozstřílela děly.

K rekonstrukci se dlouho nikdo neměl, a tak když nakonec v roce 1910 zámek zakoupilo za 1 400 000 korun město, pořídilo si vlastně ruinu.

Světová válka také zrovna obnově nepřála a ještě během ní musela být dokonce zbourána hradní hláska, kdysi zdaleka viditelná dominanta celého kraje.

Výstavný romantický zámek byl pak odsouzen stát se sídlem úřadů a některé komnaty byly přebudovány na nájemné byty. Byl to ostatně jeden ze zdejších nájemníků, kdo svou neopatrností v roce 1964 zapříčinil ničivý požár, který objekt zcela zdevastoval.

Dlouho se tenkrát vedla debata, zda by snad nebylo lepší zámek jednoduše zbourat. Naštěstí milovníci historie zvítězili a v roce 1972 byla zahájena rekonstrukce, která pak trvala celých dvacet let.

Dáte si bílé, nebo červené?

Přijedeme-li si prohlédnout Žirovnici, zaujmou nás nejen úžasné fresky, ale třeba také expozice nábytkových interiérů s názvem Květiny na šlechtickém sídle.

Kromě samotného zámku ale nesmíme vynechat ani zrekonstruovaný Špýchar s dochovanými barokními dřevěnými sloupy a s expozicí venkovských tradic a řemesel.

Z modernější doby pochází i zdejší výjimečný exponát – keramický betlém s více než 700 figurkami, který vyrobily děti z Humpolce a který zobrazuje dění na vesnici v jednotlivých ročních obdobích.

A stejně tak by byla škoda minout zámecký pivovar, který ke zdejšímu panství patřil už v 16. století, kdy vařil pšeničné neboli bílé pivo pro lid a ječmenné neboli červené pro panstvo.

Dnes v něm můžeme mimo jiné obdivovat i vzácnou kolekci historických šicích strojů a sídlí tam také expozice knoflíkářství a perleti, která se může pochlubit například perleťovými motýly, hodinami nebo šperky.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli