Z přibližně 4000 známých jeskyní na našem území je jich veřejnosti zpřístupněno pouze čtrnáct, ale Zbrašovské aragonitové jeskyně nedaleko Teplic nad Bečvou mezi ně naštěstí patří.
Objeveny byly v roce 1912 čirou náhodou, když dělníci v kamenolomu objevili podivnou puklinu, dnes známou jako Objevitelský komín.
Tajemství Objevitelského komínu
Pod ním čekala 42 metrů hluboká propast a v dalších letech se odhalovaly další a další prostory. Prohlídková trasa měří 375 metrů a prohlédnout si všechny zajímavosti na tomto úseku trvá téměř hodinu.
Cesta začíná v prostoru zvaném Zasedací síň podle výrazného balvanu připomínajícího řečnický pult, navštívíme ale třeba i Koblihovou síň s unikátními útvary na stěnách vzniklými ukládáním vrstev čistého kalcitu. Je tu i Vodopád s klasickými krápníky nebo Opona pokrytá keříčky aragonitu.
Tento vzácný minerál dal také zdejšímu jeskynnímu komplexu jméno. Mramorová síň se pak využívá i k pořádání výstav či koncertům komorní hudby. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou se svou celoroční stálou teplotou 14 stupňů našimi nejteplejšími jeskyněmi.
Nedaleko nich můžeme navštívit také Hranickou propast, nejhlubší zatopenou propast světa. Dostaneme se k ní po lesní naučné stezce Hůrka.