Při přípravě tradiční výstavy současného výtvarného umění ve Zbrašovských aragonitových jeskyních (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku sáhli pořadatelé letos opět do osvědčených vod. Již poosmé zde vystavují svá díla skláři, protože právě sklo je ideálním materiálem pro prezentaci v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí a působivě komunikuje se strukturou zdejších skalních stěn.
Na výstav
Majestátní hrad Helfštýn v historii odolal obléháním a nikdy se ho nepodařilo dobýt. Za jeho pevné hradby se ale my dnes můžeme dostat velice snadno. Stále tu řinčí železo jako v dobách slavných bitev, ale my se rozhodně bát nemusíme.
Svým založením se hrad Helfštýn vlastně ani příliš chlubit nemůže. Rytíř Friduš z Linavy si ho ve 13. století postavil na pozemku cizího panství a ještě ho využíval
Hned několik předměstských gruntů skoupil na konci 16. století Hynek Bruntálský z Vrbna, aby mohl v Lipníku s pomocí italských mistrů vybudovat svůj vysněný zámek. Stavba si dlouho uchovala renesanční vzhled, a to až do novoklasicistní přestavby v polovině 19. století.
Zámek je obklopen krásným, veřejně přístupným parkem, původně ve francouzském, později v anglickém duchu, a dodnes v něm rostou
Z přibližně 4000 známých jeskyní na našem území je jich veřejnosti zpřístupněno pouze čtrnáct, ale Zbrašovské aragonitové jeskyně nedaleko Teplic nad Bečvou mezi ně naštěstí patří.
Objeveny byly v roce 1912 čirou náhodou, když dělníci v kamenolomu objevili podivnou puklinu, dnes známou jako Objevitelský komín.
Tajemství Objevitelského komínu
Pod ním čekala 42 metrů hluboká propast a v
Asi 10 kilometrů východně od Olomouce nalezneme malebné městečko Lipník nad Bečvou. Nadchne nás především jeho centrum, které je památkovou rezervací.
Nalezneme zde totiž řadu historických památek, jako např. barokní kašny, zámek (viz úvodní foto) mariánský sloup nebo dominantní radnici přestavěnou ve stylu pozdního empíru. Nejvíce nás v Lipníku nad Bečvou nejspíše zaujmou městské hradby.
[c
Město Přerov, které se nachází zhruba 21 kilometrů od Olomouce, stojí už stovky let. Nejstarší doklady existence Přerova pocházejí již z roku 1019, první písemné důkazy z kronik jsou zhruba o 100 let mladší. Lidé zde však velmi pravděpodobně žili již dávno předtím, což potvrzují i poměrně rozsáhlé archeologické nálezy kosterních pozůstatků mamutů a hroby dávných pravěkých lovců.
Historie Přerova
Od historického zámku bezpochyby čekáme dobové interiéry, starožitnosti, vzácné obrazy nebo sbírky. Dřevohostice samozřejmě tohle všechno mají. Ale najdeme tam i věci, které bychom nikdy nečekali.
Dřevohostický zámek je považován za jednu z nejcennějších památek moravské renesance. Začít můžeme třeba v předzámčí. Tento prostor se dvěma mohutnými baštami je pozůstatkem mnohem rozsáhlejšího opevněn
Helfštýn byl založen na počátku 14. století a vzhledem k neustálému rozšiřování opevnění je dnes jedním z nejrozsáhlejších hradů na našem území.
Za živou učebnici středověké architektury ho ovšem přece jen považovat nemůžeme, protože rekonstrukce a stavební zásahy v 70. letech minulého století řadu původních prvků nezachovaly. Zato se Helfštýn může pyšnit raritou, která ho činí známým po celém
Jen kilometr od Zbrašovských jeskyní bychom neměli vynechat na opačném břehu Bečvy další unikát zdejší přírodní rezervace. Je jím Hranická propast, nejhlubší propast České republiky.
Podle pověsti do propasti dobrovolně i se svým koněm skočil velkomoravský kníže Mojmír a obětoval se tak, aby do propasti zřítili také jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů. Na dně propasti je Hranické jezírk
V České republice známe na čtyři tisíce jeskyní, jen čtrnáct je jich ale přístupných veřejnosti. Zbrašovské jeskyně se mohou pochlubit tím, že jsou u nás jedinými jeskyněmi s hydrotermálním původem a navíc s úžasnou přírodní výzdobou.
Navštívíme-li některou z krásných jeskyní se všemi stalaktity, stalagmity a dalšími útvary, nejspíš všechna ta krása bude tvořena kalcitem – jednou z modifikací u