Domů     Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně
Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně

Majestátní hrad Helfštýn v historii odolal obléháním a nikdy se ho nepodařilo dobýt. Za jeho pevné hradby se ale my dnes můžeme dostat velice snadno. Stále tu řinčí železo jako v dobách slavných bitev, ale my se rozhodně bát nemusíme.

Svým založením se hrad Helfštýn vlastně ani příliš chlubit nemůže. Rytíř Friduš z Linavy si ho ve 13. století postavil na pozemku cizího panství a ještě ho využíval k loupeživým výpadům do okolí.

Nakonec mu to zatrhnul až sám král Václav II., který mu hrad zabavil. Pánové z Kravař, kteří ho pak získali, už se naštěstí chovali spořádaně.

Skončilo dlouhé čekání na věž

Od chvíle, kdy byl hrad Helfštýn nedaleko Týna nad Bečvou založen, majitelé neúnavně pokračovali v jeho vylepšování a rozšiřování, takže dnes ho můžeme směle zařadit mezi nejrozsáhlejší hrady na našem území.

První verze Helštýna, kterou zvolil Friduš z Linavy, měla ještě slabší hradby, i když chráněné vodním příkopem, a zástavba uvnitř byla většinou dřevěná kromě malého obytného paláce.

Když se na Helfštýně usadili páni z Kravař, samozřejmě jim to nestačilo, a tak se pustili do stavebních prací. Nové hradby měly najednou tloušťku dvou metrů a chránila prostor šedesát metrů dlouhý a třicet široký.

Už na konci 14. století se ale hrad roztáhl do šířky i do délky, protože hradby byly obehnány parkánem – dalším opevněním vně stávajících hradeb. Podle nejnovějších výzkumů Helfštýn v těch dobách kupodivu ještě neměl věž.

Zato postupně přibylo předhradí a hrad se nakonec dominanty stejně dočkal – takzvaná Trubačská věž byla nad bránou do hradního jádra vystavěna někdy v období husitských válek. A v hradním jádře se mohli majitelé pohodlně ubytovat v novém hradním paláci s kaplí.

Nejdelší hradby v Čechách

Ve zvětšování hradu pak pokračoval rod Pernštejnů, vyrůstaly bašty s palebným postavením pro děla v přízemí a střílnami pro obránce s ručními zbraněmi v patře, nové předhradí a také hranolová věž v severozápadním nároží, poněkud vysunutá ven z hradeb, což umožňovalo ostřelování útočníků z boku ve chvíli, kdy se dostali až k samotným hradbám.

Později se hradní jádro rozrostlo o renesanční palác a velká pozornost se stále věnovala obraně, o čemž svědčí nová štítová zeď široká až deset metrů a vysoká 13,5 metru. Helfštýnské hradby jsou dnes považovány za nejdelší v Čechách.

Až příliš nedobytný hrad

Herlfštýn byl veliký a jeho provoz, natož pak neustálé přestavby, to všechno bylo nesmírně finančně náročné. Není divu, že se Pernštejnové tak vydali z peněz, že nakonec museli hrad prodat.

Přes několik dalších majitelů nakonec skončil v rukou proslulého Petra Voka z Rožnmberka. Ten hrad změnil v místo konání opulentních hostin, ale i on se ho nakonec zbavil.

Za třicetileté války se Helfštýn marně pokoušela dobýt dánská vojska generála Mansfelda, i když takový úspěch se mohutné kamenné pevnosti málem nevyplatil.

Zemská vláda tehdy v době turecké invaze vážně uvažovala o tom, že takhle nedobytný hrad by se měl raději zbourat, aby nepadl nájezdníkům do rukou a nestal se jejich opěrným bodem. Helfštýn to přečkal, ale své postavení přece jen pomalu ztrácel.

Celý hrad pro jednoho myslivce

Už v polovině 19. století tehdejší majitelé začali uvažovat, že objekt zpřístupní návštěvníkům.

Pro ně tu vyrostl empírový altán, zřízena byla hospoda a kuželna, nechyběl taneční parket.

Podnikání se ale příliš neujalo, a tak téměř po celou druhou polovinu 19. století obrovský hradní komplex obýval jediný člověk – myslivec, který měl byt ve věži nad druhou hradní branou.

Posledním soukromým majitelem byl ještě po skončení druhé světové války Michal Karel z Althannu, ale tomu Helfštýn zabavil stát. Postupně připadl Klubu českých turistů, sokolům nebo ministerstvu školství.

Tak tohle je nejlepší rekonstrukce

K rekonstrukci se na Helfštýně dospělo až na konci 70. let minulého století, a nutno přiznat, že stejně jako opravy provedené o desetiletí předtím tyto úpravy hradu příliš nepomohly.

Zásahy totiž většinou nikdo nekonzultoval s památkáři, a tak se nenávratně ztrácela původní historická podoba hradu i předhradí. Ale Helfštýn je naštěstí tak odolný a tak rozsáhlý, že se ho vážně poničit nepodařilo. Naopak – dnes je chloubou celého regionu.

Novější opravy už jsou promyšlenější a rekonstrukce hradu dokonce v roce 2001 získala Českou cenu za architekturu.

Loupežník si stále hlídá poklad

Friduš byl možná tak trochu loupežník, ale zanechal po sobě nesmazatelnou stopu i v legendách.

Takzvanou Čertovu studnu pro něj prý vykopal sám ďábel, po kterém ostatně u studny zůstal mechem obrostlý kámen řečený Čertův, a dodnes je prý na hradě možné potkat velkého černého psa, v němž přebývá převtělený duch samotného Friduše, který si tu stále hlídá své dobře ukryté naloupené bohatství.

Bůh Héfaistos by byl pyšný

Pokud jsme v úvodu psali o řinčení kovu na Helfštýně, měli jsme na mysli každoroční setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston.

Jméno dostalo podle antického boha ohně a kovářství Héfaista a koná se na hradě od roku 1982. Nejúspěšnější ročníky zaznamenají účast kolem 500 kovářů a kovotepců z dvaceti zemí. Ve dnech 26. 8. – 28. 8. letošního roku nás čeká už 40. ročník sympozia.

K vidění bude deset pracovišť včetně historické hradní kovárny na třetím nádvoří, výstava exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže i přednášky na druhém nádvoří.

Hefaistonu předchází 34. ročník Kovářského fóra, během něhož největší mistři vytvářejí svá díla před očima návštěvníků. Kováři pracují přímo v hradním areálu a jejich výtvory se pak stávají součástí zdejší sbírky, Ta už k dnešnímu dni činí přes 1300 exponátů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz