PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ
PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ

Město Přerov, které se nachází zhruba 21 kilometrů od Olomouce, stojí už stovky let. Nejstarší doklady existence Přerova pocházejí již z roku 1019, první písemné důkazy z kronik jsou zhruba o 100 let mladší.

Lidé zde však velmi pravděpodobně žili již dávno předtím, což potvrzují i poměrně rozsáhlé archeologické nálezy kosterních pozůstatků mamutů a hroby dávných pravěkých lovců.

Historie Přerova je také úzce spjata s působením evangelické církve zvané jednota bratrská, k níž náleželi významní učenci své doby jako Jan Blahoslav a učitel národů Jan Amos Komenský.

Toho mají místní natolik v oblibě, že mu dokonce zřídili i jeho vlastní muzeum. Pokud se rozhodnete toto město s bohatou historií navštívit, naleznete zde však mnohem více!

Naučná stezka Předmostí

Zhruba tříhodinová procházka, která začíná poněkud překvapivě uprostřed stejnojmenného panelového sídliště, avšak pokračuje do těch nejkrásnějších přírodních zákoutí Přerova, pravděpodobně nadchne především děti.

Přenese vás totiž do časů lovců mamutů, budete si moct prohlédnout plastiky, které tyto vzdálené časy připomínají, a uvidíte také některé z archeologických nálezů.

Na počátku stezky stojí informační centrum, kde si můžete vyzvednout letáčky s informacemi. Poté, co projdete všechna zastavení, můžete navštívit také Malé školní muzeum lovců mamutů, které spolu se svými učiteli založili žáci místní ZŠ J. A. Komenského.

Druhou možností je pak pokračovat až do muzea již zmíněného zakladatele moderní pedagogiky, ve kterém je k vidění poměrně slušná sbírka archeologických vykopávek.

Muzeum J. A. Komenského

Pokud stále ještě nemáte historie dost, rozhodně navštivte také místní zámek. V něm se nachází Muzeum J. A. Komenského, učitele národů. Ačkoli není v Česku tolik známé, jedná se o první muzeum tohoto významného muže na světě.

A ačkoli je mezi muzei spíše tím menším, překvapí velmi zajímavými exponáty. Kromě předmětů ze života Komenského, který v Přerově nějaký čas působil, tu naleznete kupříkladu plně zařízené repliky školních tříd od 17.

století až do období první republiky. K vidění jsou také další archeologické nálezy z dob lovců mamutů a mnoho jiných přírodopisných exponátů.

Délka trasy: 5 kilometrů

Čas: 4 hodiny

Náročnost: nízká

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Významná centra Krkonoš

Významná centra Krkonoš

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Zlín má zámek a zoo v jednom

Zlín má zámek a zoo v jednom

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenechte si ujít další zajímavé články