Rakousko je krásné letní i zimní
Rakousko je krásné letní i zimní

Rakousko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější zahraniční destinace mezi českými turisty. A není se čemu divit. Kromě relativní blízkosti se země pyšní celou řadou unikátních kulturních památek a přírodních krás v čele s dechberoucími horskými hřebeny Alp, které lákají k návštěvě v létě i v zimě.

Medvědí soutěska ve Štýrsku

Milovníci krásné přírody a aktivní dovolené mají v Rakousku spoustu možností. Zamířit mohou třeba do Štýrska – druhé největší spolkové země našeho souseda. V tamním národním parku Gesäuse vyhlášeném čistými jezery, hlubokými lesy a velkými pastvinami, se nachází tzv.

Medvědí soutěska. Jde o dobře udržovanou turistickou cestu tvořenou dřevěnou lávkou, žebříky a zábradlím, která stoupá vzhůru úchvatnou skalnatou roklí, na jejímž dně protéká burácející potok Mixnitzbach.

Turistická trasa míří do městečka Teichalmu. Pokud si ale věříte na delší a náročnější výšlap, můžete ještě před ním zamířit třeba k vrcholu hory Hochlantsch, na které na vás při dobrém počasí čekají ty nejlepší panoramatické výhledy na okolní hornatou krajinu.

Mixnitzbach

Do Salzburgu za čerty i Mozartem

Hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko se svými 150 tisíci obyvateli je poslední dobou stále oblíbenější destinací českých turistů. A je to pochopitelné – Na své si v něm přijdou milovníci historie, vyznavači dobrého jídla a samozřejmě také obdivovatelé hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

jeho rodný dům je jednou z nejnavštěvovanějších památek v celém Rakousku. A nejen ten. Při návštěvě nesmíte vynechat ani další části barokního Starého města zapsaného na seznam UNESCO. Doporučujeme hlavně kouzelnou ulici Getreidegasse, kde je i zmíněný Mozartův dům a kde jsou nad průčelím obchodů stále zavěšené středověké znaky cechů.

Lanovkou můžete vyrazit na téměř tisíc let starou pevnost Hohensalzburg a za návštěvu stojí rozhodně i zámek Mirabell se svými zahradami. Pokud chcete opravdu unikátní zážitek, zamiřte do Salzburgu v listopadu, kdy se tam koná jeden z největších pochodů čertů na světě.

Mozartův dům

Na kole podél Dunaje

Při hledání nejlepší trasy pro cyklovýlet určitě doporučujeme věnovat pozornost 229 kilometrů dlouhé cyklostezce vinoucí se podél Dunaje z města Linc až do Vídně, která vede v místech, kde v dávných časech stála stará římská silnice.

Už v samotném Linci, kam se lze dostat pohodlně třeba vlakem, je možné si prohlédnout krásné historické centrum. Následně vás trasa povede po levém břehu Dunaje až do Mauthausenu, kde se nachází středověký kostel a bývalý vodní zámek Pragstein.

Zastavit doporučujeme i v historickém městečku Grein nebo v údolí Dunaje mezi Ybbsem a Kremží, které je považováno za vůbec nejkrásnější úsek cyklostezky. Od cesty podél řeky si můžete vystoupat třeba k zámku Artstetten, který je známý pro svých sedm cibulových věží.

Následující údolí Wachau je další krásnou etapou, která vybízí k častým zastávkám. Perlou oblasti je město Dürnstein, kde byl před 800 lety držen i král Richard Lví srdce. To už se ale pomalu blíží Vídeň, kde naše cesta končí.

I v ní na vás ale čeká spoustu zajímavostí.

Schönbrunn

Vídeň – město, kde se potkáte s historií

Ať už do Vídně zamíříte na kole nebo třeba vlakem, okamžitě si tohle město s dvoutisíciletou historií, množstvím památek a s širokými možnostmi kulturního vyžití, zamilujete. Rakouská metropole zaujme každého především svým historickým centrem, které bylo dokonce zapsané na seznam UNESCO.

Navštívit lze třeba barokní zámek Schönbrunn, bývalou rezidenci císařovny Sisi nebo Marie Terezie. Komplex nabízí nejen množství bohatě zdobených historických interiérů, ale třeba i zámeckou zahradu s kouzelnou fontánou, labyrint nebo zoologickou zahradu.

Neméně zajímavý je i palácový komplex Hofburg, rozsáhlé sídlo habsburských císařů a řada dalších nádherných historických míst. Vídeň vás může nalákat také na spoustu galerií, muzeí nebo na nejslavnější rakouský zábavní park Prater se známým obřím ruským kolem.

Bodamské jezero

Bodamské jezero, třetí největší jezero v Evropě, je skutečný unikát. Dělí si ho mezi sebe totiž trojice zemí – Kromě Rakouska také Německo a Švýcarsko. Pokud se rozhodnete podívat se k němu z té rakouské strany, čekají na vás turistická letoviska nabízející množství vodních sportů, soukromé i veřejné pláže a nabídka tematických plaveb a výletů třeba na ostrůvek Mainau, kde se nachází obrovská botanická zahrada.

A pokud chcete být pány svého programu, vezměte batoh a vydejte se do okolních hor pěšky na jednu z mnoha turistických tras nebo na kole po cyklotrase kolem jezera, která měří 268 kilometrů.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Vysoké Tatry: Lyžování pod velehorami

Vysoké Tatry: Lyžování pod velehorami

Rakouské Alpy, vysokohorské vzrušení

Rakouské Alpy, vysokohorské vzrušení

Německé Alpy: Adrenalinové tipy

Německé Alpy: Adrenalinové tipy

Malá a Velká Fatra: Kam za odpočinkem?

Malá a Velká Fatra: Kam za odpočinkem?

Italské Alpy, oddychová dovolená

Italské Alpy, oddychová dovolená

Dolomitské hřebeny na skialpech

Dolomitské hřebeny na skialpech

Nenechte si ujít další zajímavé články

První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Největší morové pohřebiště v Evropě najdete v Sedlci u Kutné Hory
epochaplus.cz

Největší morové pohřebiště v...

Návštěvníci zatají dech. Zírají do...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Vraky lodí skrývají zlato i nádoby na přepravu vína
epochaplus.cz

Vraky lodí skrývají zlato i...

Poklady na mořském dně nejsou z říše pohádek....
Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...
6x nejděsivější městské legendy, které jsou založeny na skutečných hrůzných událostech
enigmaplus.cz

6x nejděsivější městské legendy,...

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení....
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...