Domů     Zbrašovské aragonitové jeskyně: Místo splněných přání
Zbrašovské aragonitové jeskyně: Místo splněných přání
od 21.3.2021
1

V České republice známe na čtyři tisíce jeskyní, jen čtrnáct je jich ale přístupných veřejnosti. Zbrašovské jeskyně se mohou pochlubit tím, že jsou u nás jedinými jeskyněmi s hydrotermálním původem a navíc s úžasnou přírodní výzdobou.

Navštívíme-li některou z krásných jeskyní se všemi stalaktity, stalagmity a dalšími útvary, nejspíš všechna ta krása bude tvořena kalcitem – jednou z modifikací uhličitanu vápenatého.

Jsou ale také podzemní prostory, kde nechala příroda volnou ruku jiné, mnohem vzácnější odrůdě.

Podle prvního místa nálezu ve španělské lokalitě Molina de Aragón dostala název aragonit. Aragonit vytváří bělavé jehlicovité krystalky a vzniká prosakováním vody za úniku oxidu uhličitého. Příliš jeskynních komplexů s aragonitovou výzdobou na světě nenajdeme.

O to cennější jsou Zbrašovské jeskyně nedaleko Hranic na Moravě. Patří do rozsáhlého Hranického krasu kolem řeky Bečvy a mohou se pochlubit mnoha zajímavostmi a unikáty.

Osm hodin ve tmě

Objevit se podzemní prostory na levém břehu Bečvy se podařilo až v roce 1912. Tenkrát dělníci z místního kamenolomu narazili na puklinu, z níž i za prosincového chladu stoupal proud teplého vzduchu.

Největší radost z toho měli bratři Čeněk a Josef Chromí, kteří v té době v okolí platili za největší nadšence do krasových jevů. Postarali se o to, že byla puklina rozšířena tak, aby bylo možné ji osobně prozkoumat. To také hned po měsíci udělali a sestoupili do hloubky 42 metrů.

FOTO: Jiří Komárek - CC BY-SA 4.0
FOTO: Jiří Komárek – CC BY-SA 4.0

Od dalšího průzkumu je neodradil ani nepříjemný zážitek, když se jim při sestupu přetrhlo lano, přesněji řečeno prádelní šňůra, a po dopadu se také rozbily lampy. Strávili tenkrát osm hodin v naprosté tmě, než dorazila záchrana.

Ale v odhalování tajemství objevených prostor pokračovali, prorazili nový vchod z údolí Bečvy a poprvé dovnitř zavedli elektřinu. Už v roce 1926 se podařilo jeskyně zpřístupnit veřejnosti.

Jméno dostaly podle obce Zbrašov, která se dnes už zachovala pouze jako název části města Teplice nad Bečvou.

Nebojte se Krokodýla

Komplex chodeb, dómů, komínů a puklin v několika výškových úrovních je hodně složitý, ostatně Dosud prozkoumané chodby měří celkem 1322 metrů. Návštěvníci z nich mohou projít sice jen 375 metrů, ale i tak prohlídka stojí za to a trvá téměř hodinu.

Každý rok do Zbrašovských jeskyní sestoupí 60 000 návštěvníků. V roce 2005 zde proběhla generální rekonstrukce prohlídkové trasy včetně nové elektroinstalace.

Teprve tehdy se podařilo odstranit mnoho závalů kamenné suti, které uvnitř zůstaly ještě z dob, kdy amatéři nadšeně zpřístupňovali nové a nové prostory a odvozem materiálu se příliš nezabývali.

Rekonstrukce tak přinesla nejen větší pohodlí pro návštěvníky, ale vtiskla také komplexu podobu, kterou míval v dávných dobách.

Dnes obdivovatelé aragonitové výzdoby zahajují prohlídku v takzvané Zasedací síni, která dostala jméno podle osamoceného balvanu uprostřed připomínajícího řečnický pult.

Minou slavný kuželovitý gejzírový stalagmit, vedle něhož je nainstalován i názorný řez tímto málo vídaným útvarem, a pokračují do Koblihové síně. V ní se na stěnách tvoří shluky kalcitových tvarů skutečně připomínajících pocukrované koblihy. Postupně před očima návštěvníků defilují další a další unikáty.

Dobešová - CC BY-SA 3.0
Dobešová – CC BY-SA 3.0

Třeba v jeskyni U Krokodýla, v Prokopově kapli a Gallašově dómu jsou stěny pokryty zvláštními bochníkovitými útvary, jejichž stáří odborníci stanovili až na 109 tisíc let.

Stalagmitů bychom ve Zbrašovských jeskyních napočítali pětaosmdesát, tím největším je Krokodýl s úctyhodnou výškou 185 centimetrů. Největším přírodním výtvorem z aragonitu je takzvaný Ježek – bílý keříček s jehlicemi dlouhými až deset centimetrů.

Nejbohatší je naopak takzvaná Opona v Jurkově dómu pokrývající osmicentimetrovými jehlicemi několik čtverečních metrů stropu. Poslední na trase je Mramorová síň, často využívaná k výstavám nebo koncertům komorní hudby.

Čekání, až svíčka zhasne

Zbrašovské aragonitové jeskyně mají zvláštní mikroklima, které se stará o ojedinělou stálou vnitřní teplotu 14 stupňů. Jsou tak nejteplejším jeskynním komplexem u nás.

Ostatně právě z tohoto důvodu nejsou zdejší jeskyně zimovištěm netopýrů, jak to bývá běžné v podobných lokalitách.

Je tu na jejich vkus prostě příliš teplo, i když tu sem tam můžeme zahlédnout vzácného vrápence malého, netopýra hvízdavého nebo netopýra večerního. Kysličník uhličitý, který má výrazný podíl na stvoření nevšední aragonitové krásy, má ale i svá nebezpečí.

Některé z nižších částí komplexu jsou tímto plynem vyvěrajícím až ze čtyřicetikilometrové hloubky zcela zaplněny a vytvářejí se v nich i takzvaná plynová jezera.

Koncentrace CO2 tam dosahuje až 40 procent, což je až čtyřikrát více než smrtelná dávka pro člověka. Právě proto probíhá každodenní měření koncentrace, aby prohlídka byla pro všechny naprosto bezpečná.

Kromě toho je v jeskyních od roku 1997 nainstalováno odsávací zařízení, které hladinu nebezpečného plynu dokáže regulovat.

S kysličníkem uhličitým nás ostatně průvodce seznámí při návštěvě Gallašova dómu, z něhož lze nahlédnout do propasti zvané Prokopova kaple a který se svažuje do části pojmenované Tunel.

Ta je oxidem uhličitým zaplavena a průvodce nám to dokáže jednoduchým školním pokusem se zapálenou svíčkou.

Pohlazení přináší štěstí

Jeskyně jsou v hlavní sezoně přístupné denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, při návštěvě však musíme počítat s tím, že neexistují pevně stanovené časy prohlídek.

Vždy záleží na tom, kolik návštěvníků zrovna přijde, a tak budeme po zakoupení vstupenky dispečerem zařazeni do nejbližší skupiny.

Po absolvování prohlídky vyjdeme na povrch na nábřeží Bečvy hned vedle Kropáčova pramene kyselky, přibližně sto metrů od hlavní lázeňské kolonády Teplic nad Bečvou.

Je samozřejmé, že stalagmitů a dalších útvarů v jeskyni je zakázáno se dotýkat. Ovšem s jedinou výjimkou. Tu tvoří Antoníček, malý kamenný útvar připomínající postavičku, pojmenovaný podle patrona jeskyňářů. Má prý kouzelnou moc.

Pokud ho pohladíte a v duchu si budete něco přát, do roka a dne se vám přání splní.

FOTO: Creative Commons, úvodní foto: Dobešová – CC BY-SA 3.0

Foto:
Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
3.4.2024
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě