Domů     Žebrák a Točník: Kde si i husité vylámali zuby
Žebrák a Točník: Kde si i husité vylámali zuby

Málokteré historické památky jsou vzájemně tak spojeny, že když vyslovíte jméno jedné, automaticky vám naskočí i druhé. Zříceniny hradů Žebrák a Točník (ten je na úvodní fotografii) takové jsou.

Do dnešních dnů tvoří památku na dávno zašlé doby, kdy sem do křivoklátských lesů přijížděli čeští panovníci.

Postavit hrad na křemencovém skalnatém ostrohu obtékaném ze tří stran potokem se tehdy ve druhé polovině 13. století zdálo být ideální volbou. Vždyť jen kousek odtud vedla hojně využívaná obchodní stezka z Prahy do Bavorska.

Podle čeho získal hrad Žebrák své originální jméno, není tak úplně jasné. Nejspíš vzniklo jako připomínka toho, že pevnost stojí na úzkém skalním žebru nad údolím.

Možná má ale pravdu pověst, podle níž se stavitelé rozhodli pojmenovat hrad podle prvního návštěvníka, který projde jeho branou. A tím byl shodou okolností žebravý student.

Příliš malý pro krále

Význam hradu nicméně rostl, tím spíš, že se zanedlouho ocitl v královských rukou.

Pořídil si ho Jan Lucemburský, později bychom tu mohli potkávat i Karla IV. a jeho syna Václava IV. Zatímco císař Karel IV. na Žebrák zanevřel, protože tam zemřel jeho dvouletý prvorozený syn, jeho následovník a syn Václav IV. si zdejší okolí zamiloval, především pro skvělé možnosti honitby.

Hluboce pak tesknil, když Žebrák v roce 1395 vyhořel. Panovník musel tehdy přijmout tvrdé rozhodnutí.

Opravy oblíbeného hradu by byly tak náročné a prostor na skále tak malý pro potřebné rozšiřování areálu, že Václav s těžkým srdcem nařídit postavit na nedalekém kopci hrad nový.

Hrad Žebrák - CC BY-SA 4.0 - Janmanak
Hrad Žebrák – CC BY-SA 4.0 – Janmanak

Ten dostal jméno Točník podle toho, že při příjezdu ke vstupní bráně je třeba se třikrát otočit. Zatímco Točník rostl do krásy, Žebrák pomalu upadal v zapomnění, i když ještě roku 1425 spolu se Točníkem úspěšně odolal osmitisícové husitské armádě.

V roce 1532 za přítomnosti krále Ferdinanda I. ještě přežil další ničivý požár, ale pak už kámen z jeho kdysi pevných zdí začal sloužit svému mladšímu sourozenci jako stavební materiál. V historických dokumentech se už v roce 1552 Žebrák popisuje jako pustý.

Dnes z něj můžeme obdivovat především okrouhlou věž, která slouží jako rozhledna.

Temná voda plná mrtvých duší

Zvláštností hradu Točník je místní jezírko na vnější straně hradeb.

Podle legend oplývá magickou mocí, které možná podlehl i sám zakladatel hradu Václav IV. Ostatně při budování hradu si osobně vymínil, že jeho královské komnaty se budou nacházet na východní straně, nejvíce otevřené případnému obléhání.

Výhled na tajemné jezírko stál ale panovníkovi zřejmě za to. Podle pověstí se ve zdejší hluboké zelené vodě skrývají duše mrtvých v podobě černých ryb.

Jedna z místních kachen zase měla být nešťastnou duší královy milenky, kterou on sám v záchvatu zuřivosti sprovodil ze světa. Těžko říci, zda na zvěstech o záhadných vlivech na pohled neškodného jezírka něco může být.

Faktem je, že když za nějakou dobu přijížděl na hrad císař Rudolf II., s každým metrem propadal větší hrůze a ze všech sil se bránil tomu, aby jeho průvod v cestě na Točník pokračoval.

Jen díky tomu, že na úzké cestě nebylo možné kočár otočit, nakonec do hradu po můstku v těsné blízkosti jezírka dorazil a strávil tu i bezesnou noc plnou nočních můr a děsů.

Sklopte své zraky k medvědům

Možná i tenhle panovnický zážitek přispěl k tomu, že také Točník brzy ztrácel svůj význam a začínal nenápadně pustnout. Kdysi honosné reprezentační sídlo během třicetileté války sloužilo už jen jako úkryt okolních vesničanů.

Podle zpráv z počátku 18. století měl Točník stále ještě střechu a v té době se zdálo, že snad ještě může začít lepší časy. V bývalém královském paláci totiž byla zřízena poutní kaple svatého Bartoloměje. Ale nestačilo to.

Král Václav IV. by ale byl určitě potěšen, kdyby svůj hrad viděl dnes. Ne, není to pyšný kolos zářící novotou, ale lidé na něj nezapomněli.

Díky rekonstrukci se sem sjíždějí turisté z Čech i zahraničí, každoročně se tu konají historické slavnosti a Točník je mekkou šermířů zblízka i zdaleka.

Návštěvníci si jednu z nejrozsáhlejších zřícenin v Čechách mohou prohlédnout samostatně, nebo v letní sezoně využít služeb průvodce.

Vstoupí do Královského paláce, mohou obdivovat Velký palác s dochovanými sgrafity, západní i východní bránu a také hluboký hradní příkop s padacím mostem, v němž tradičně přebývají místní medvědi. Ti současní se jmenují Agáta a Martin a je jim teprve sedm let.

Pokud vám snad budou povědomí, tak nejspíš proto, že se v roce 2013 stali hvězdami televizního pořadu Méďové na cestách.

Foto: Creative Commons (úvodní foto: CC BY-SA 4.0 – Wolkenkratzer)

Foto:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz