Vydejte se za tajemnem do bohem zapomenutého kraje. V Osoblaze, městečku u polských hranic, objevíte zákoutí židovského hřbitova, který patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás.
V Krnově zas narazíte na jedinou činnou synagogu v Moravskoslezském kraji, kde si sami hebrejsky podepíšete svitek Tóry a seznámíte se s příběhem o slavném likéru.
Za židovským tajemstvím do Osoblahy
Židovské osídlení Osoblahy je doloženo od konce 14. století. Ve vypjatých dějinných okamžicích se do Osoblahy uchylovali židé vyhnaní z jiných velkých slezských měst, v roce 1670 se sem přestěhovala část vypovězené vídeňské židovské elity.
V roce 1865 se k židovskému původu hlásilo přes třicet procent místních obyvatel!
Unikáty
Historie zdejšího hřbitova sahá do 15. století, do dnešních dní se dochovalo 313 náhrobků, z nichž ten nejstarší pochází z roku 1694. Hřbitov však není cenný jen kvůli svému stáří, ale i díky, na českém území zcela unikátním, náhrobkům polského (slezského) typu.
Udělejte si čas a prozkoumejte obsáhlé nápisy na náhrobcích. Každý náhrobní kámen informuje o jméně, pohlaví, jménu otce, datu úmrtí a věku zemřelého. Zbytek textu jsou verše a modlitby v hebrejštině.
Pokud se podíváte pozorně, najdete i různé obrázky, ze kterých lze ledacos vyčíst. Například symbol ruky udává příslušnost k rodu Kohenů. Jelínkové či Hirschové mají na náhrobcích vyobrazeného jelena a pod znakem ryby spočívají Ryby, Fischeři či Fischermanové.
Krnovská synagoga
V podstatě je to zázrak, že zrovna v Krnově, kam se spousta židů přistěhovala právě z Osoblahy, přečkala židovská synagoga (viz úvodní foto) nástup nacismu a dochovala se do dnešních dní.
Za zázrakem stojí fakt, že již před křišťálovou nocí sloužila vyklizená synagoga jako sklad jedné ze složek NSDAP a v osudný den 9. 11. 1938 měla být jako mnohé její sestry vypálena.
Zabránilo tomu však zpoždění vyklízecích prací, po kterých byl příkaz o vypálení odvolán. Němečtí obyvatelé Krnova navíc potřebovali krytou městskou tržnici. Na přelomu let 1938 a 1939 ji tedy zřídili právě v budově templu.
Díky tomu lze synagogu – jedinou činnou v kraji – postavenou v novorománském stylu, zařízenou ve stylu maurském a kompletně rekonstruovanou do původní podoby z roku 1871 dodnes obdivovat.
Sloupy od Rothschilda
Setkáte se zde se všemi symboly židovské víry, obnoveny byly i hebrejské nápisy, které překryly malby. Při hledání původního interiéru se v polské Koszarawě podařilo najít i varhany, vyrobené v místní světově známé firmě Rieger-Kloss.
Perličkou je, že svatostánek podpírají litinové sloupy věnované tehdejším majitelem Vítkovických železáren Rothschildem.
V průběhu prohlídky vás mimo jiné čeká expozice Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci, sami si můžete zkusit v hebrejštině podepsat svitek tóry, vystoupat do věže a rozhlédnout se po Krnově a nebo si zarezervujte VIP prohlídku synagogy.
V jejím průběhu ochutnáte kosher jídlo i víno, uslyšíte zpívat rabína a podíváte se do míst, která jsou běžným návštěvníkům chrámu zapovězena.