Domů     Zima u vody? V termálních lázních ano!
Zima u vody? V termálních lázních ano!

Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra…

Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné.

Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají nahnědlou barvu. Na tyrkysové zářivosti to ovšem sirné vodě neubírá.

Voda má zhruba tělesnou teplotu, proto je koupání příjemnější v chladných měsících roku.

Wellness v Toskánsku

Sirné lázně v Saturnii

Možná by vás nenapadlo vydávat se za koupáním v horké termální vodě zrovna do Itálie, přitom právě Saturnia je přímo tajným tipem, jak spojit poznávání zimního Toskánska s koupáním. Leží u západního pobřeží, zhruba napůl cesty mezi Florencií a Římem.

Vyvěrá tu sirný pramen, který se rozlévá do soustavy vápencových teras. Naplňuje je tyrkysově modrou vodou, přelévá se do nižších pater a pak pokračuje v toku. Areál je volně přístupný, a proto také hojně navštěvovaný.

Najdete ho pod názvem Cascate del Mullino, což v překladu znamená Mlýnské kaskády. Komu by chybělo zázemí pro návštěvníky a větší pohodlí, může se vydat přímo do městečka Saturnia, kam proud termální vody pokračuje.

Napájí tam lázeňský rezort s pěti venkovními bazény, o romantický výhled na okolní kopce tedy ani zde nepřijdete.

Zahřívá vyhaslá sopka

Termální voda je překvapivě dešťového původu, Shromažďuje se v hlubokých dutinách vulkánu Monte Amiata, který je sice už dávno vyhaslý, přesto něm stále zůstává dost tepla na to, aby vodu dokázal vyhřívat na 37,5 °C. Proto je koupání za běžných toskánských teplot mnohem příjemnější právě v zimě.

A také romantičtější, protože z vody stoupá hustá pára.

Síra dává pramenu nejen tyrkysově modrou krásu, ale i léčivé účinky. Kombinace sirovodíku, oxidu uhličitého a různých minerálních solí působí požitivně především na kožní onemocnění.

Má ale ulevovat také při bolestech, zejména při artróze, a při svalových potížích. Podporuje také metabolismus a správnou funkci imunity.

Aby se účinek sirné vody dostatečně projevil, měla by koupel trvat nejméně 10 minut, lépe dvojnásobek. V každém případě ale počítejte s tím, že budete potřebovat sprchu, abyste spláchli sirný pach. Před koupelí odložte šperky, aby nezčernaly, síra škodí kovům.

A ještě tip: Na zpáteční cestě se za rakouskými hranicemi zastavte ve Villachu. V lese u města vyvěrá termální pramen Maibachl. Je se svými asi 29 stupni sice o něco chladnější, přesto je oblíbeným zimním koupalištěm nejen pro místní.

Voda je bohatá na vápník, hořčík a hydrogenuhličitan má pomáhat při potížích kloubů a svalů, při poruchách prokrvení a proti stresu.

Bad Gastein je současně lyžařským i elegantním termálním střediskem se skvostnou architekturou z přelomu 19. a 20. století.

Lázně skýtají jedinečnou možnost koupání v termální vodě s výhledem na okolní třítisícové vrcholy.

Přímo z centra města se lanovkou dostanete na některý ze čtyř lyžařských areálů v okolí.

Koupání a lyžování

Bad Gastein

Horské středisko Bad Gastein, sevřené v těsném údolí mezi třítisícovými velikány, nabízí vyžití jak při sportování, tak při odpočinku a wellness díky termálním pramenům.

Za nimi se sem jezdilo už v minulosti, a se tak kromě krás alpské krajiny můžete kochat i pohledem na hotely a měšťanské domy ve výstavném stylu Belle Époque z přelomu 19. a 20 století.

Atrakcí pro změnu přírodního původu je vodopád, který se horských vrcholů řítí dolů přímo středem městečka a v zimě získává pod příkrovy ledu fantazijní podobu.

Radonové prameny

Přímo v centru Bad Gasteinu najdete ve výšce 1100 metrů jak stanici lanovky, tak termální lázně. Napájejí je prameny příjemně teplé, vyvěrající voda dosahuje 46 °C, a současně nasycené minerály a vzácným plynem radonem.

Právě tomu vděčí prameny za své léčebné účinky. Radonová voda má příznivě působit na imunitní systém, regenerovat buňky a dlouhodobě ulevovat při bolestech, což prokazují vědecké studie.

Termální vodu využívá nejen lázeňský rezort, ale i řada hotelů v Bad Gasteinu a nedalekém Bad Hofgasteinu, které si ji nechávají přivádět potrubím o svých bazénů a wellnes zařízení.

Kromě vody léčivě působí také jeskynní prostředí bohaté na přirozeně vystupující radon. Tím jsou místní unikátní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému.

A sport?

– Gastein nabízí čtyři skiareály s více než 200 kilometry sjezdovek.

– Pro běžkaře je připraveno na 40 km vysokohorských tratí.

– V nejvýše položených se dostanete až do výšky 2700 m.

– Za sportem přitom není třeba nikam jezdit, stanice lanovky se nachází přímo v centru města.

Podél řeky Traun se můžete vydat po stopách historie. V domě s trojitou střechou po pravé straně oznamovali Franc Josef a Sissi své zasnoubení.

Naproti na opačném břehu se zase můžete zastavit v někdejším letním sídle France Lehára, které je dnes skladatelovým muzem.

Solanku využívají lázně v různých koncentracích, v bazénu odpovídá slaností vodě v Jaderském moři.

Ischl je na turisty připravený, mezi suvenýry najdete jak typicky lázeňské upomínky, tak cukrovinky, mezi nimiž nechybí Išlské dortíčky.

Císařská nostalgie

Bad Ischl

Lázeňský rezort je v Bad Ischlu jen třešničkou na dortu, protože hlavní atrakcí, která do města přitahuje návštěvníky, je pohádka o Sisi a Franci Josefovi. V už tehdy módním Ischlu, kam se sjížděla aristokracie a vídeňská smetánka, pár oznámil své zasnoubení.

Na balkon, odkud pak možná jako ve filmu zamávali jásajícím davům, se můžete jít podívat při procházce centrem podél řeky Traun. Vyplatí se zajít i dovnitř, budova dnes funguje jako městské muzeum.

K vidění jsou tam uniformy, lovecké pušky i různé osobní předměty France Josefa, ale i expozice k vývoji města. Navšívit lze s jinými omezeními i císařskou vilu, kterou pár s oblibou využíval jako příjemné letní sídlo s obrovským parkem.

Popularita Ischlu přitom v té době neměla dlouhou tradici, solné lázně tu vznikly až počátkem 30. let 19. století. Ze vznosné empírové budovy s kolonádou a lázeňskými zařízeními však zůstal už jen jeden trakt s nápisem Trinkhalle na průčelí.

Dnes už slouží ale jen k prohlídkám a kulturním událostem. Lázně samotné se přestěhovaly do moderních prostor.

Solné lázně

Bad Ischl se nachází v Solnohradsku, ať není divu, že i zdejší termální lázně využívají slanou minerální vodu a solanku.

Minerály, solanka a slané bahno mají působit blahodárně a hojivě na dýchací cesty a pohybový aparát, pomáhat při psychickém vyčerpání, tišit podrážděné nervy či zmírňovat chronické záněty.

Koncetrovaná solanka se používá jak pro masáže, tak pro koupele, oblíbené i pro pocit lehkosti, který vyvolávají. Stejně jako v Mrtvém moři totiž vysoký podíl soli tělo nadnáší.

Kromě slané vody využívají termály také ischlský sirný pramen, který je druhým nejvydatnějším v Rakousku. Solanko-sirnými koupelemi tu léčí neduhy pohybového aparátu, samotná sirná voda pak příznivě působí na některá kožní onemocnění.

Zdroje informací: Eurothermen.at
Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Související články
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má Chodsko rozhodně co nabídnout. V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků a obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a pou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz