Domů     Zlatohorsko, kraj pokladů a tance
Zlatohorsko, kraj pokladů a tance

O poklady v regionu Zlatohorsko opravdu není nouze – ať už se jedná o pravé zlato, nebo o poklady v podobě unikátních přírodních krás, tajemných zákoutí, dechberoucích místních pověstí nebo míst, která dokážou zázraky.

Region leží v těsné blízkosti polských hranic a sousedí také z Rychlebskými horami.

Vydáte-li se na výlet do těchto drahými kovy protkaných končin, nezapomeňte se zastavit v Údolí Ztracených štol a Zlatorudných mlýnů v lokalitě Zlaté Hory. Říčka Olešnice tu po miliony let ukládala zlato a již v dávných dobách se zde těžilo.

A dnes si můžete rýžování zlata vyzkoušet! Pokud se vám ale příliš nepoštěstí u rýžování zlatých šupinek, nezoufejte – prohlídka tohoto místa bude stát i tak určitě za to.

Voda, která teče do kopce

Vydejte se i na procházku po Hornické naučné stezce, která vede kolem osady i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde voda „teče do kopce“. A tajemný podzimní labyrint můžete prozkoumat, pokud se vydáte do Poštovní štoly.

Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se zpracovávala vytěžená ruda a kde zároveň žili horníci svým běžným životem. V těsné blízkosti hornické osady se nachází i závodiště.

Fenomén rýžování zlata není jen doménou divokého západu, ale i u nás, v Olomouckém kraji, můžete zažít Zlatou horečku. A to rovnou v podobě Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata nebo v soutěži o putovní pánev starosty města. Ve Zlatých Horách byla tradice rýžování zlata založena v roce 1993.

Staroměstská pevnostní oblast

Za návštěvu v regionu rozhodně stojí také důmyslný systém nedobytných bunkrů pohraničního opevnění v okolí Starého Města pod Sněžníkem. Dovolená v Jeseníkách může být velmi pestrá a dá se prožít třeba s kamarády ve vojenském bunkru.

Už několik let takhle tráví své volné dny členové Beton Bunker Clubu Kronfelzov, kteří pečují o opevnění státní hranice vybudované před začátkem 2. světové války.

Díky nim a naučné stezce může promyšlenou soustavu železobetonových obranných staveb s rozsáhlými podzemními prostory blíže poznat každý milovník vojenské historie.

Zastavit se tak můžeme u jednotlivých historických objektů naučné stezky Staroměstské pevnostní oblasti: StM-S 30 Potok, StM-S 31 a Borek a StM-S 31b Ozdravovna (jako jediný má zachovalou hlavní střílnu), StM-S 32 Krajní, StM-S 33 Lesík a StM-S 34 Svah.

Procházka čarokrásnou přírodou

Zážitek z obdivu k umění našich předků trošku kalí historický fakt, že jedno z nejpropracovanějších hraničních opevnění v Evropě nebylo nikdy dobudované ani použité, a tak si mnozí z naučné stezky kolem Starého Města odnášejí možná více otázek než odpovědí.

Koho válčení nezajímá, alespoň se při této středně náročné procházce pokochá krásným okolím Starého Města. Výlet do pohnutých novodobých dějin severozápadního koutu Jeseníků začíná na staroměstském vlakovém nádraží, kde je umístěna informační tabule.

Od ní se vydáte po červenobílé značce, která vede spolu se žlutou turistickou značkou směrem na Květnou.

Kostel sv. Martina v Žárové

Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami.

Byl vybudován v roce 1611 tehdejším majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Je postaven v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky. Jedná se o dřevěný roubený kostel s vestavěnou věží čtvercového průřezu, předsíní a obdélnou sakristií.

Hlavní oltář s obrazem sv. Martina z roku 1717 pochází z poutní kaple Nejsvětější Trojice u Maršíkova. Na oltáři s krásnými řezbami je kartuše se znaky Žerotínů a svobodných pánů z Lingenau. Ostatní původní vnitřní vybavení se nedochovalo.

Obrazy křížové cesty namaloval roku 1863 šumperský malíř Karel Brachtel. Kostel je přístupný na požádání. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových vesnických kostelíků.

Kromě Žárové to byl ještě Kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.

Tančírna v Račím údolí

Je vám do tance? Nám rozhodně ano a kam jinam vás proto pozvat než do tančírny v samém srdci Rychlebských hor, jedinečné a doslova jediné stavby svého druhu u nás?

Tančírna se sálem, salonkem, kavárnou a informačním centrem postavená v secesním stylu patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí.

Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, zříceninu hradu Rychleby a zpět do Račího údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího údolí přes Červený Důl. Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou.

Tančírnu najdete v Račím údolí a kromě tance je také krásným místem pro relaxaci, workshopy, koncerty, taneční vystoupení, autorská čtení či svatby a poměrně nepřekvapivě je v okolí nádherná příroda spolu s parčíkem.

Ten vznikal společně s Tančírnou roku 1903 a jeho součástí byly skalky, rododendrony, okrasné dřeviny a stylové venkovní posezení. Zkrátka ideální místo k výletu. Pojďte a „protančete“ spolu s námi malebný kout Rychlebských hor.

Foto:
Štítky:
Související články
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a chuti, které mají blahodárné
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zelenina? Zkuste pečenou!
panidomu.cz
Zelenina? Zkuste pečenou!
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet… Kterou vybrat? Vlastně
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz