Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné.
Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem.
Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na první pohled, ale láska to bude. Sem se budete chtít vracet. Tady budete chtít objevovat to, co jste minule neobjevili.
Jen při chůzi si můžete pořádně vychutnat to, co je kolem vás. A Zlín je jako stvořený pro procházky. Musíte ovšem jít s očima otevřenýma a s touhou dívat se kolem sebe. Jen tak začnete vnímat ten zajímavý příběh, který má Zlín vepsaný v každé cihle.
Skleněný klenot nad městem
Během své návštěvy byste rozhodně neměli minout Památník Tomáše Bati, který je skutečným klenotem nejen zlínské modernistické architektury a patří mezi to nejzajímavější, co můžete ve Zlíně vidět. Vyšlápnete si k němu do kopce, ale rozhodně to za to stojí.
Odměnou vám bude krásný výhled na město a jedinečná architektura. Prosklená budova postavená podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury je téměř prázdná, ale skrývá mnoho symbolů a baťovských odkazů.
V podmanivém prostoru, který si hraje s barvami a světlem, najdete repliku letadla Junkers, ve kterém Tomáš Baťa zahynul při havárii v roce 1932. Zajímavé je i schodiště ve tvaru písmene Z. Doporučujeme si návštěvu naplánovat při západu slunce nebo po setmění. Možná budete mít štěstí a uvidíte tento klenot zářit v celé jeho kráse.
Zlín industriální
Areál bývalé Baťovy továrny má jedinečnou atmosféru a procházka v srdci obuvnického impéria si zaslouží prostor ve vašem itineráři. Jeho dominantou je Baťův mrakodrap neboli „Jednadvacítka“.
Ačkoliv to dnes je správní budova Zlínského kraje, je volně přístupná, a vy si můžete prohlédnout expozici v přízemí i proslulou kancelář ve výtahu.
Funkčním páternosterem se dostanete až do 15. patra, a jen o patro výš vás z vyhlídkové terasy čeká neopakovatelný pohled na celý Zlín.
Celý areál je koncipovaný jako systém továrních hal, postavených ze železobetonového skeletu s kruhovými sloupy o rozestupech 6,15 metru, řazených do šachovnicového rastru. Rozhodně tady ale nečekejte zašlou slávu bývalých továrních areálů ani město duchů.
Tady to žije i dnes a dá se říct, že centrum města je právě zde. Najdete tady mnoho kaváren, obchodů, ale i Krajskou galerii výtvarného umění nebo Muzeum jihovýchodní Moravy.
Každý, kdo chce poznat autentický Zlín, by tyto tovární ulice plné velkých cihlových budov neměl minout.
Baťův Zlín
Chcete poznat typický Zlín? Pak se jděte projít po čtvrti Letná. Ta vznikala od roku 1918, kdy se tady stavěly domy pro zaměstnance podle návrhu architekta Jana Kotěry.
Později byla postupně rozšiřována charakteristickými krychlovými domky z režných cihel podle návrhu architekta F. L. Gahury. V letech 1912-1945 vystavěla firma Baťa pro své zaměstnance 2 210 domů po celém Zlíně.
Baťova vila
Vila manželů Baťových se řadí k nejdůležitějším zlínským historickým památkám a je ukázkou vilové architektury raného modernismu, reprezentovaného tvorbou architekta Jana Kotěry. V letech 1907–1912 ji nechal postavit Baťa jako své rodinné sídlo.
Přízemí vily sloužilo nejen k rodinnému životu, ale také k tomu společenskému. Součástí byla i kancelář průmyslníka, která se nachází vedle vstupních dveří do vily.
Interiér dámského pokoje manželky T. Bati, paní Marie, byl vybaven nábytkem od Dušana Samo Jurkoviče – dalšího architekta úzce spjatého s Východní Moravou. Své nejhorší období si vila zažila po roce 1950, kdy byla zestátněna a přestavěna na pionýrskou klubovnu.
Poté, co byla navrácena synovi T. Bati, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla z velké části vrácena do své původní podoby. Dnes tady sídlí Nadace Tomáše Bati. Prohlídky vily se konají vždy první neděli v měsíci.
Zikmundova vila
Vila slavného českého cestovatele, jehož krédem bylo otevírat svět lidem, se zatím světu otevírá opatrně a je skrytým pokladem Zlína. Není to ani muzeum, ani uměle vytvořená expozice.
Jde o autentický prostor, který tady najdete v podobě, jak jej téměř 70 let obýval Miroslav Zikmund. Je ojedinělá svou architekturou, unikátní dochovaným interiérem a neopakovatelná svým příběhem. Je to zkrátka místo, kde potkáte celý svět. Zatím se sem podíváte vždy jen první neděli v měsíci na komentovanou prohlídku.
Výlet s nejpovolanějším průvodcem
Seznam toho „nej“ ze Zlína je dlouhý a rozhodně pestrý. Možná vám na něj bude stačit jeden víkend. Ale spíše ne. Byla by rozhodně škoda se sem nevracet. Tohle centrum Východní Moravy má co nabídnout.
A pokud jej chcete poznat a projít opravdu zblízka, vezměte si na cestu toho nejpovolanějšího průvodce – Zlínský architektonický manuál.