Domů     Zlín, město pro každého
Zlín, město pro každého

Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné.

Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem.

Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na první pohled, ale láska to bude. Sem se budete chtít vracet. Tady budete chtít objevovat to, co jste minule neobjevili.

Jen při chůzi si můžete pořádně vychutnat to, co je kolem vás. A Zlín je jako stvořený pro procházky. Musíte ovšem jít s očima otevřenýma a s touhou dívat se kolem sebe. Jen tak začnete vnímat ten zajímavý příběh, který má Zlín vepsaný v každé cihle.

Skleněný klenot nad městem

Během své návštěvy byste rozhodně neměli minout Památník Tomáše Bati, který je skutečným klenotem nejen zlínské modernistické architektury a patří mezi to nejzajímavější, co můžete ve Zlíně vidět. Vyšlápnete si k němu do kopce, ale rozhodně to za to stojí.

Odměnou vám bude krásný výhled na město a jedinečná architektura. Prosklená budova postavená podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury je téměř prázdná, ale skrývá mnoho symbolů a baťovských odkazů.

V podmanivém prostoru, který si hraje s barvami a světlem, najdete repliku letadla Junkers, ve kterém Tomáš Baťa zahynul při havárii v roce 1932. Zajímavé je i schodiště ve tvaru písmene Z. Doporučujeme si návštěvu naplánovat při západu slunce nebo po setmění. Možná budete mít štěstí a uvidíte tento klenot zářit v celé jeho kráse.

Zlín industriální

Areál bývalé Baťovy továrny má jedinečnou atmosféru a procházka v srdci obuvnického impéria si zaslouží prostor ve vašem itineráři. Jeho dominantou je Baťův mrakodrap neboli „Jednadvacítka“.

Ačkoliv to dnes je správní budova Zlínského kraje, je volně přístupná, a vy si můžete prohlédnout expozici v přízemí i proslulou kancelář ve výtahu.

Funkčním páternosterem se dostanete až do 15. patra, a jen o patro výš vás z vyhlídkové terasy čeká neopakovatelný pohled na celý Zlín.

Celý areál je koncipovaný jako systém továrních hal, postavených ze železobetonového skeletu s kruhovými sloupy o rozestupech 6,15 metru, řazených do šachovnicového rastru. Rozhodně tady ale nečekejte zašlou slávu bývalých továrních areálů ani město duchů.

Tady to žije i dnes a dá se říct, že centrum města je právě zde. Najdete tady mnoho kaváren, obchodů, ale i Krajskou galerii výtvarného umění nebo Muzeum jihovýchodní Moravy.

Každý, kdo chce poznat autentický Zlín, by tyto tovární ulice plné velkých cihlových budov neměl minout.

Baťův Zlín

Chcete poznat typický Zlín? Pak se jděte projít po čtvrti Letná. Ta vznikala od roku 1918, kdy se tady stavěly domy pro zaměstnance podle návrhu architekta Jana Kotěry.

Později byla postupně rozšiřována charakteristickými krychlovými domky z režných cihel podle návrhu architekta F. L. Gahury. V letech 1912-1945 vystavěla firma Baťa pro své zaměstnance 2 210 domů po celém Zlíně.

Baťova vila

Vila manželů Baťových se řadí k nejdůležitějším zlínským historickým památkám a je ukázkou vilové architektury raného modernismu, reprezentovaného tvorbou architekta Jana Kotěry. V letech 1907–1912 ji nechal postavit Baťa jako své rodinné sídlo.

Přízemí vily sloužilo nejen k rodinnému životu, ale také k tomu společenskému. Součástí byla i kancelář průmyslníka, která se nachází vedle vstupních dveří do vily.

Interiér dámského pokoje manželky T. Bati, paní Marie, byl vybaven nábytkem od Dušana Samo Jurkoviče – dalšího architekta úzce spjatého s Východní Moravou. Své nejhorší období si vila zažila po roce 1950, kdy byla zestátněna a přestavěna na pionýrskou klubovnu.

Poté, co byla navrácena synovi T. Bati, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla z velké části vrácena do své původní podoby. Dnes tady sídlí Nadace Tomáše Bati. Prohlídky vily se konají vždy první neděli v měsíci.

Zikmundova vila

Vila slavného českého cestovatele, jehož krédem bylo otevírat svět lidem, se zatím světu otevírá opatrně a je skrytým pokladem Zlína. Není to ani muzeum, ani uměle vytvořená expozice.

Jde o autentický prostor, který tady najdete v podobě, jak jej téměř 70 let obýval Miroslav Zikmund. Je ojedinělá svou architekturou, unikátní dochovaným interiérem a neopakovatelná svým příběhem. Je to zkrátka místo, kde potkáte celý svět. Zatím se sem podíváte vždy jen první neděli v měsíci na komentovanou prohlídku.

Výlet s nejpovolanějším průvodcem

Seznam toho „nej“ ze Zlína je dlouhý a rozhodně pestrý. Možná vám na něj bude stačit jeden víkend. Ale spíše ne. Byla by rozhodně škoda se sem nevracet. Tohle centrum Východní Moravy má co nabídnout.

A pokud jej chcete poznat a projít opravdu zblízka, vezměte si na cestu toho nejpovolanějšího průvodce – Zlínský architektonický manuál.

Zdroje informací: Centrála cestovního ruchu Zlín
Foto: Město Zlín - se souhlasem
Související články
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz