Víra a náboženství provázejí lidstvo od počátku věků. Jako projevení úcty proto vznikaly stavby věnované Bohu nebo se oslavovala místa, kde docházelo k zázrakům. Která místa to jsou?
Jeruzalém
Kde se nachází: Izrael
Náboženství: judaismus, křesťanství, islám
Není snad posvátnějšího města na světě, než je Jeruzalém. Jednu z nejstarších metropolí na světě přitom uctívají nejen židé, ale i stoupenci islámu či křesťanství. Snad i proto se toto místo stalo předmětem několika náboženských konfliktů.
Na druhou stranu zde bylo postaveno mnoho různorodých památek. Ve Starém Městě se třeba nachází nejposvátnější židovské místo, Zeď nářků. Je to pozůstatek Chrámu, kam židé vkládají svoje modlitby psané na papírku.
Na Chrámové hoře zase stojí Skalní dóm, místo důležité pro židy, ale i muslimy. Zde se měl údajně vznést prorok Mohamed na nebesa nebo tady také Abraham obětoval svého syna Izáka. Kousek od Dómu se nachází cesta, která má nesmírný význam pro křesťanskou obec. Právě po ní nesl Ježíš Kristus svůj kříž, než byl ukřižován.
Váránasí
Kde se nachází: Indie
Náboženství: hinduismus, buddhismus, džinismus
V Indii a celém hinduistickém světě není posvátnějšího místa, než je Váránasí. Podle legendy město před 5000 lety založil sám indický bůh Šiva a učinil z něj jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi. To dokládá i velké množství svatyní.
Nejdůležitějším místem je však pro hinduisty řeka Ganga, ke které i desítky tisíc věřících přicházejí zemřít. Řeka je má totiž vysvobodit z nekonečného cyklu reinkarnací, aby mohli dosáhnout konečného spasení. Centrem veškerého dění jsou pak tzv.
gháty (kamenné schody vedoucí do řeky Gangy), celkem se jich ve Váránasí nachází kolem 90. Probíhají zde obřady, při kterých je nebožtík ponořen k takzvané poslední koupeli a poté se jeho tělo spálí.
Lurdy
Kde se nacházejí: Francie
Náboženství: křesťanství
Lurdy, malé městečko nacházející se ve Francii v podhůří Pyrenejí, získalo svoji slávu v roce 1858, kdy se tamější mladé, čtrnáctileté dívce Bernardette Soubirousové 18krát zjevila Panna Marie.
Od té doby se Lurdy pro římskokatolickou církev staly poutním místem a od roku 1860 je údajně navštívilo více než 200 milionů věřících.
K onomu zjevování Panny Marie v roce 1858 přitom mělo docházet mezi 11. únorem a 16. červencem u pramene a podle svědectví hned druhý den nato měla voda uzdravila prvního nemocného. Od té doby mnoho lidí věří, že má pramen zázračnou moc. Do současnosti se díky němu mělo uzdravilo téměř 7000 nemocných.
Chrám Mahábódhi
Kde se nachází: Indie
Náboženství: buddhismus
Chrám Mahábódhi patří mezi nejuctívanější místa buddhismu. Podle tradice měl právě zde, na břehu řeky, Buddha Gautama dosáhnout probuzení.
Údajně si sedl pod pípalový strom (známý též jako strom procitnutí) a dostal se do hluboké meditace, během níž prožíval minulé životy. Pak dosáhl probuzení.
Přibližně 250 let po této události navštívil místo král Ašóka a rozhodl se, že zde postaví chrám a svatyni (proto je stále považován za jejího zakladatele). Během středověku ale začalo místo uvadat a lidé odcházet. Obrat nastal až v průběhu 20. století, kdy se celá oblast zrekonstruovala.
Mekka
Kde se nachází: Saúdská Arábie
Náboženství: islám
Mekka je oázou v posvátné oblasti známé jako Hijaz (nebo Hejaz), kde se narodil prorok Mohamed. Do tohoto nejsvětějšího města islámu proudí každoročně kolem 3 milionů poutníků, přičemž každý zbožný muslim má povinnost za svůj život pouť vykonat alespoň jednou.
Hlavním bodem jejich poutě je pak krychlová budova Kaaba. Černou budovu bez oken měl vybudovat prorok Adam. V jejím jihozápadním rohu se pak nachází černý kámen, pravděpodobně meteorit, který podle proroka Abrahama pochází od archanděla Gabriela. Zde se totiž narodil prorok Mohamed, který si město podmanil v roce 630.
Národní park Uluru – Kata Tjuta
Kde se nachází: Austrálie
Náboženství: domorodé kmeny Yankunytjatjara a Pitjantjatjara
Národní park v severní Austrálii se rozprostírá na ploše o rozloze 1325 km2 a patří mezi hlavní symboly celé Austrálie. Nejvíce významnými objekty jsou pak skalní uskupení Kata Tjuta (známé též jako Olgas) a monolit Uluru.
Ten ční do výše 348 metrů a je 3,6 km dlouhý a 2,4 km široký. Jeho stáří se odhaduje na 600 milionů let. Místo velmi ctí místní kmen Anangů, kteří věří, že zde žijí duchové, kteří nesmí být rušeni.
Domorodci tvrdí, že kdo na horu vystoupá, bude mít celý život smůlu. Také zde už mnoho turistů přišlo při výstupu na vrchol o život.
Hora Sinaj
Kde se nachází: Egypt
Náboženství: judaismus, křesťanství, islám
Horu Sinaj zmiňuje jak židovské náboženství, tak i křesťanství a islám. Stále ale zůstává záhadou, zda je toto místo opravdu tím, kde dal podle Bible Bůh Mojžíšovi Desatero přikázání.
Na základě této události jsou pak židé přesvědčeni, že je kvůli tomu zbytek světa nenávidí. Pokud je lokalita správná, na jejím vrcholu se nachází nejstarší křesťanský klášter pojmenovaný po svaté Kateřině.
Rozprostírá se zde také muslimská mešita a pravoslavná kaple, v níž se má nacházet skála, ze které byly vyrobeny biblické kamenné desky.
Text: Lenka Kospertová